ضعف ایمان و گرایش جامعه به تجمل گرایی باعث صلح امام حسن(ع) شد/توافق باید برپایه مصلحت جامعه باشد

+ پ -
ضعف ایمان و گرایش جامعه به تجمل گرایی باعث صلح امام حسن(ع) شد/توافق باید برپایه مصلحت جامعه باشد

استادحوزه علیمه بندرعباس گفت:تسلط نیروهای منحرف و گمراه ، ضعف ایمان در نیروهای خودی،گرایش جامعه به مادیات، تبلیغات سوء و تجمل گرایی شرایط حاکم بر زمان امام حسن (ع) بود که امام را مجبور به صلح کرد.

حجت الاسلام  علی اکبر میرزایی، استاد دانشگاه و حوزه علیمه بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز با بیان اینکه زندگی ائمه ها براساس شرایط زمانی و تکلیف محوری پیش می رفت ،گفت:همه افراد براساس موقعیت یک تکلیف فردی و در جامعه تکلیف اجتماعی و مسئولیت بر عهده دارند.

وی اظهار کرد:اجتماعی که هر کدام از امامان در آن زندگی می کردند با دیگری متفاوت بود لذا امامان در دوران حیات خود یا زندانی می شدند یا مجبور به توافق و صلح می شدند.

میرزایی با بیان اینکه پیامبر(ص) و امام حسن مجتبی (ع) بنا به تکلیف اجتماعی مجبور به صلح با دشمنان شدند،افزود: تسلط نیروهای منحرف و گمراه (مانند معاویه) ،  ضعف ایمان در نیروهای خودی ،گرایش جامعه به مادیات و تبلیغات سوء و تجمل گرایی شرایط حاکم بر زمان امام حسن (ع) بود.

 

وی عنوان کرد:ضعف ایمان های جامعه و شرایط سخت امام تکلیف فردی که براساس آن موقع باید مقابله می کرد و می جنگیدند که امام حسن (ع) شکست می خورد و یاران امام به شهادت می رسیدند و راه دوم  اینکه امام صلح کند و با مفاد صلح نامه ماهیت معاویه روشن  می شد.

 

استاد حوزه علمیه بندرعباس با بیان اینکه حفظ نیروهای ارزشی و توجه به جایگاه امامت از مفاد صلح نامه بود که هیچ کدام از موارد صلح از سوی معاویه رعایت نشد،تصریح کرد: آینده نگری از ویژگی صلح امام حسن بود که طبق آن بعد از مرگ امام حسن (ع)باید خلافت به دست امام حسین سپرده می شد که معاویه آن را زیر پا گذاشت و خلافت رابه یزید داد این موضوع باعث شد بسیاری  از معاویه روی گردانند.

 

 

وی یادآور شد:صلح امام حسن (ع) نشان می دهد که توافقی مفید است که برپایه مصلحت عمومی جامعه باشد.

 

میرزایی تاکید کرد:برای اینکه تکلیف شناس باشیم باید تکلیف محور باشند چنانچه اگر کسی تکلیف محور باشد موفق می شود و  تکلیف باید براساس روند به وجود آید و در کنار تکلیف محوری باید تکلیف مدار هم باشند.

 

وی خاطر نشان کرد: تکلیف محوری بدین معنا است که خودسرانه عمل نکنیم و منافع شخصی و گروهی را نیز در نظر بگیریم.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff