تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 101781
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳ - ۹:۲۸| تعداد نظرات :۱ دیدگاه
پ

ضرورت علنی شدن ذکر ما می توانیمِ فرهنگی

فرهنگ( ما نمی توانیم) یکی از مهم ترین تاکتیک های بلند مدت دشمن برای عقب نگه داشتن ما بوده است/ دعوت به همکاری فعالان فرهنگی هرمزگان توسط  پایگاه خبری هرمز درزمینه  انتشار، مصاحبه ، تحلیل وحتی برگزاری میزگرد خبری تحلیلی در راستای تقویت وتحقق شعار سال درموضوع فرهنگ  انجام می شود. دیدار روز های اخیر رهبر […]

ضرورت علنی شدن ذکر ما می توانیمِ فرهنگی

فرهنگ( ما نمی توانیم) یکی از مهم ترین تاکتیک های بلند مدت دشمن برای عقب نگه داشتن ما بوده است/ دعوت به همکاری فعالان فرهنگی هرمزگان توسط  پایگاه خبری هرمز درزمینه  انتشار، مصاحبه ، تحلیل وحتی برگزاری میزگرد خبری تحلیلی در راستای تقویت وتحقق شعار سال درموضوع فرهنگ  انجام می شود.

دیدار روز های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی دارای پیام و نکته های محوری است چرا کمتر به آن توجه می کنیم ، متاسفانه گه گاهی این گمانه به نادرستی القاء می شود که مانمی توانیم البته مطمنا از کم آگاهی  وضعف اشرافیت است، که ساده لوحانه بیان می گردد، در این شرایط دیگر نمی شود کاری کرد!،مردم ما باور و اعتقادات انقلاب اسلامی و آرمان های آن را از تمام وجود قبول دارند این که بعضا مشاهده می شود برخی مصادیق کوچک از فسادآن هم  قلیل وجزیی دربرخی رسانه های غیرموافق نظام بزرگ نمایی می شود، دشمنی هدفمند از بیرون  را به ما می فهماند که بدنبال روزنه هایی برای ضربه زدن به ایمان و باور اسلامی ما هستند. ومتاسفانه برخی عناصر کم آگاه که از لحاظ کمی هم عددی محسوب نمی شوند به نشر بعضی ازمصداق های اکاذیب  می پردازند ، علی الظاهربرخی نیز باور کرده اند که در برابر این هجمه غرب ما ضعیف هستیم و لاجرم باید تسلیم شویم ،چگونه می توان به برخی فعالان این عرصه فهماند که در موضوعات فرهنگی نیز می توان شعار (ما می توانیم) را باور کرد.

 یادمان باشد که این مردم همان مردمی هستندکه حضرت روح الله در وصیت نامه سیاسی الهی اش فرمودند:
من با جرات مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضربهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله – صلی الله علیه و آله – و کوفه و عراق درعهد امیرالمومنین و حسین بن علی – صلوات الله و سلامه علیهما – می باشند چگونه ممکن است در حفظ و حراست از آرمان های نظام و اسلام کوشا نباشند و بی تفاوت به آن عمل نمایند.این غیر ممکن است و دشمن این ارزو را به گور خواهد برد.

پایگاه خبری هرمز در تایید محتوی انتشاریافته از جواد عبدالهی، ما می توانیمِ فرهنگی ، تحلیلی هرچند کوتاه، اما درد دل بسیاری از فعالان این حوزه یعنی آحاد مردم ولایت مدار بعنوان همسویی جریان هرمزبا این تفکر و اندیشه رابا این سوال که حال در این میان تکلیف جناح مومن چیست ؟وبا ابراز تعجب از برخی مسئولین و نقدی مشفقانه  به آنان در رابطه با این که عمق بخشی فرهنگی نیاز به بهره بردن از منابع غنی اسلام ناب محمدی (ص) دارد و نباید به تصویر سازی های سطحی دنیای غرب دل خوش کرد چرا که مابیشترین تصویر سازی اصیل و مورد نیاز جامعه اسلامی را در قرآن و سیره اهل بیت (س) داریم .البته اگر اطاعت پذیری  داشته باشیم و بجای یاس ، به تولیدات فاخر برگرفته ازنگاه و منویات رهبری بپردازیم .لاکن  سیاست محور ی خودرا  هم جهت با  تحلیل عبدالهی فعال حوزه تحلیل در هرمزگان منتشر می کند.امید است به این مهم با نگاهی عمیق ودلسوزانه پرداخته شود و درنهایت وحدت فعالان فرهنگی استان را دربرداشته باشد.

صحیفه سجادیه یکی از آن تصویر سازی های ناب اسلامی است :فعالان فرهنگی و علمی ، لااقل شما درک و فهم خود را از دیدار روز های اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ( حضرت امام خامنه ای مدظله العالی) افزایش و در این راستا تحلیل و یادداشت و وارد اقدامات عملیاتی حفظ فرهنگ  شتاب را بیشتر ودر خط مقدم باشید.

.دیدار امام خامنه ای با اعضای جهاد دانشگاهی که حاوی نکات بسیار مهمی بود  از جمله همین درخواست است که جا دارد به صورت ویژه به آنها پرداخته شوداین مسله بعنوان نکته محوری  به نظر می رسد  باید به صورت جدی به آن توجه کرد.چرا وحدت فعالان فرهنگ وعلمی و حتی هرقشری با خود آن طیف نخبه ،سرلوحه کار  نیست پس چه زمانی از جزیره ای کار کاردن دست برمی داریم؟

حضرت امام خامنه ای فرموده : «با وجود تزریق روحیه خودباوری در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اما همچنان ریشه فرهنگ غلط «ما نمی توانیم» قلع و قمع نشده است»
فرهنگ( ما نمی توانیم) یکی از مهم ترین تاکتیک های بلند مدت دشمن برای عقب نگه داشتن ما بوده است. اگر ملتی واقعا معتقد شود که(ما نمی توانیم) و برای ارتقا خود قیام نکند به تنهایی برای زمین زدن آن ملت کافی است دشمن روی این فرهنگ به طور جدی حساب کرده بود. بحمدالله با پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم طاغوت یک خود باوری بزرگ در ملت وجود آمد،

قطعا روح عرفانی و ملکوتی امام خمینی (ره) در شکستن سد خود کم بینی و تزریق امید و توانمندی در ملت نقش فوق العاده ای داشته است.

سقوط طاغوت که در چشم مردم به صورت رژیم غیر قابل نفوذ و پر قدرت در آمده بود، با آن سیستم امنیتی قوی (ساواک) که کسی جرات نداشت حتی به عکس شاه نگاه چپ بیندازد، در کنار حمایت دیوانه وار غرب از رژیم، اولین سکوی پرشی بود که ملت ما را به جلو پرتاب کرد.

امروز پس از سه دهه که از پیروزی عظیم انقلاب اسلامی می گذرد این روح خودباوری ما را به رشد ۱۳ برابری متوسط رشد علمی دنیا رسانده است، در نانو، هسته ای، هوافضا، موشکی، بیولوژیکی و پزشکی و… در سطوح بسیار بالا و در حد خود کفایی قرار گرفته ایم. اما به نظر می رسد.

با وجود این خود باوری در حوزه علمی و فناوری در حوزه فرهنگی دچار معضلات جدی هستیم. به طوری که برخی مسئولین فرهنگی به شدت در برابر فرهنگ غرب دچار انفعال و خود باختگی شده اند.آنچه در مشاهده از فضاهای آموزشی و مصاحبه ها و عملکرد برخی مسئولین فرهنگی به دست می آید،

 

متاسفانه این گمانه را به یقین نزدیک می نماید که این مسئولین ظاهرا به خود قبولانده اند که در این شرایط دیگر نمی شود کاری کرد! علی الظاهر باور کرده اند که در برابر این هجمه غرب ما ضعیف هستیم و لاجرم باید تسلیم شویم. حال در این میان تکلیف جناح مومن چیست؟

آیا جوانان نسل جدید و پیشکسوتان انقلاب اسلامی نیز باید مبهوت و اسیر فرهنگ غرب شوند. راستی ابزارهای قدرت فرهنگی ما کدامند؟ چگونه می توان به مسئولان فهماند که در موضوعات فرهنگی نیز می توان شعار (ما می توانیم) را باور کرد. به نظر می رسد اولین چیزی که هر مسئول در حوزه فرهنگ و هر عنصر دلسوز انقلاب اسلامی باید بداند این است که ما چه ابزارهای قدرتی در اختیار داریم؟
۱.تعالیم مکتب اسلام ناب؛ به راستی اگر کسی مسلح به آموزه در اسلام باشد با ذره ذره وجودش درک می کند که اسلام -اسلامی که در قرآن و سنت اهل بیت متبلور است- پاسخ گوی تمام نیاز های جامعه بشری ونه فقط جامعه مسلمین است. بنابراین یکی از خلاهایی که باعث خودباختگی در برابر غرب می شود نشناختن مکتب است وگرنه مکتبی که «قل هاتو برهانکم ان کنتم صادقین» دارد، هرگز دچار خود کم بینی و ضعف نمی شود. از اینجا معلوم می شود که اهمیت رسانه ملی تا کجاست؟ و نقش بسیار مهم آن در ساختن برنامه های دینی در قالب های هنری جذاب چقدر زیاد است.

۲٫وجود اسوه های بی بدیل؛ الگو ها و شخصیت های پر شماری که بسیاری از ملل جهان بلکه بدون اغراق همه ی ملت های جهان از داشتن آنها بی بهره اند یکی از مهمترین مزیت های ماست. کارکرد این اسوه های حسنه این است که دستیابی به کمال و انسانیت حقیقی را باور پذیر و شدنی می نماید، بدین معنا که اگر ما صرفا تئوری و محتوی داشته باشیم اما کسی را نداشته باشیم که او را به عنوان اسوه ای که این تعالیم و مفاهیم تئوری را دروجودش پیاده کرده باشد، دچارنقض خواهیم بود. از شخصیتهای فوق تصور معصومین علیهم السلام و شاگردان بزرگ آنها که بگذریم ، در عصر ما از میان همین جوانان معمولی و دانشجویانی که دوران طاغوت را درک کرده بودند، انقلاب اسلامی انسان هایی را پرورش داد که به تعبیر رهبر معظم انقلاب:« شهدای دانشجو هرکدام ستاره ای درخشان هستند که هر جویای حقیقی می تواند راه خویش را با آنها بیاید.» بنابراین معرفی این شخصیت های علمی- فرهنگی به جامعه امروز می تواند تاثیر به سزایی در رشد خود باوری مردم داشته باشد.
۳.داشتن تاریخی پر شکوه؛ به نظر می رسد جامعه اسلامی به کلی از یاد برده است که روزگاری امپراطوری و قدرت بلامنازع فرهنگی سیاسی و اقتصادی جهان بوده اند، روزگاری که غرب در تاریکی قرون وسطی دست و پا می زدند دانشمندان مسلمان بویژه دانشمندان ایرانی چه سنی و چه شیعه در حوزه های مختلف فلسفی، پزشکی، ریاضی، فیزیک، شیمی، معماری و… سرآمد دانشمندان جهان بوده اند و اساسا ملتی را یارای قدرت نمایی دربرابر ما نداشته است. البته لازم است شرایطی که باعث انحطاط جوامع اسلامی شد نیز، بررسی شود. که چه اتفاقی افتاد که ما از آن مقام نزول پیدا کردیم گرچه پرداختن این موضوع بسیار مهم است . اما مهمترین علل سقوط ما شهوت رانی حاکمان و بالتبع فاسد شدن اخلاق مردم و استبداد حاکمان بوده است. تاکید بر شهوت همان چیزی است که امروزه بار دیگر حربه غرب برای مقابله با تمدن در حال ظهور اسلام است. انبوه سایت ها و شبکه های ماهواره ای شهوانی شاهدی بر این مدعاست. بنابراین جامعه اسلامی اگر خود را بازیابد می تواند «تمدن نوین اسلامی» را برپا کند وانقلاب اسلامی اکنون در این مسیر است.
۴.امید به آینده پرشکوه: همه مسلمانان اعتقاد دارند که آخر زمان فرزندی از خاندان پیامبر صلح وآرامش را به جهان بر خواهد گرداند البته سایر مکاتب نیز به موعود اعتقاد دارند اما درمکتب اهل بیت علیهم السلام با وجود مصداق مشخص و روشن موعود اگر به راستی به این آینده پر شکوه معتقد باشند، اعتقاد راستین به مهدویت به تنهایی می تواند نشاط و انرژی فوق العاده ای را به جامعه ببخشد و خون تازه ای دررگ های مسلمین جاری نماید. قدرتی که متاسفانه ما از آن غافلیم اما دستگاه تبلیغاتی غرب در رسانه های خود به ویژه هالیوود و تولید انواع نرم افزارهای بازی، توجه ویژه ای به مقوله آخرالزمان داشته اند.
۵-محبت اهل بیت علیهم السلام؛ محبت به اهل بیت علیهم السلام یکی از مهم ترین عوامل قدرت معنوی ماست. بررسی رویداد ها و مقاطع تاریخی نشان می دهد محبت اهل بیت علیهم السلام یک ظرفیت بسیار بزرگ برای اتحاد و همگرایی و مقابله با دشمنان است. آخرین نمونه آن دوران دفاع مقدس بود که محبت اهل بیت علیهم السلام مهمترین عامل در پیوند دادن و اتحاد اقوام مختلف ایرانی در مواجهه با دشمن بعثی بود. به خوبی پیداست که ما از این ظرفیت در نبرد نرم و مقابله فرهنگی با غرب استفاده نکرده ایم.
۶- ملیّت؛ از آنجایی که ایران قبل از اسلام به اذعان منابع تاریخی، ابر قدرت جهان آن روز و در دوران پس از اسلام نیز مردان مؤمن ایرانی دارای نقش بسیارمؤثری در بنای تمدن اسلامی داشتند. حال با این وجود ملتی که از چنین قدرت تاثیرگذاری و تفوق فوق العاده بر خوردار بوده است، آیا رواست که امروز خود را تسلیم فرهنگ غرب نماید.لذا از این زاویه دید اگر روح وطن پرستی جوان ایرانی بیدار شود، شأن خود را بسیار بالاتر از آن می بیند که خودش را تحت سیطره فرهنگ غرب قرار دهد.
آنچه برشمردیم بخشی از قدرت ها و ظرفیت های فرهنگی ماست که یقینا پرداختن مناسب به این سرفصل ها می تواند صحنه رویارویی فرهنگی را به نفع ایران اسلامی تغییر دهد، بویژه آنچه جامعه ما نشان داده است که معمولا جامعه ای حق گراست و اگر مسئله به خوبی تبیین شود مورد پذیرش مردم قرار خواهد گرفت .

یادمان باشد که این مردم همان مردمی اند که رهبر کبیر اسلامی، حضرت روح الله در وصیت نامه سیاسی الهی اش فرمودند:
من با جرات مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضربهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله – صلی الله علیه و آله – و کوفه و عراق درعهد امیرالمومنین و حسین بن علی – صلوات الله و سلامه علیهما – می باشند. آن حجاز که در عهد رسول الله – صلی الله علیه و آله – مسلمانان نیز اطاعت از ایشان نمی کردند و با بهانه هایی به جبهه نمی رفتند، که خداوند تعالی در سوره “توبه ” باآیاتی آنها را توبیخ فرموده و وعده عذاب داده است . و آنقدر به ایشان دروغ بستند که به حسب نقل ، در منبر به آنان نفرین فرمودند. و آن اهل عراق وکوفه که با امیرالمومنین آنقدر بدرفتاری کردند و از اطاعتش سر باز زدند که شکایات آن حضرت از آنان در کتب نقل و تاریخ معروف است . و آن مسلمانان عراق و کوفه که با سیدالشهدا – علیه السلام – آن شد که شد. و آنان که درشهادت دست آلوده نکردند، یا گریختند از معرکه و یا نشستند تا آن جنایت تاریخ واقع شد. اما امروز می بینیم که ملت ایران از قوای مسلح نظامی و انتظامی و سپاه و بسیج تا قوای مردمی از عشایر و داوطلبان و از قوای در جبهه ها و مردم پشت جبهه ها، با کمال شوق و اشتیاق چه فداکاریها می کنند و چه حماسه هامی آفرینند. و می بینیم که مردم محترم سراسر کشور چه کمکهای ارزنده می کنند.و می بینیم که بازماندگان شهدا و آسیب دیدگان جنگ و متعلقان آنان باچهره های حماسه آفرین و گفتار و کرداری مشتاقانه و اطمینان بخش با ما و شما روبه رو می شوند. و اینها همه از عشق و علاقه و ایمان سرشار آنان است به خداوند متعال و اسلام و حیات جاویدان . در صورتی که نه در محضر مبارک رسول اکرم – صلی الله علیه و آله و سلم – هستند، و نه در محضر امام معصوم -صلوات الله علیه . و انگیزه آنان ایمان و اطمینان به غیب است . و این رمزموفقیت و پیروزی در ابعاد مختلف است . و اسلام باید افتخار کند که چنین فرزندانی تربیت نموده ، و ما همه مفتخریم که در چنین عصری و در پیشگاه چنین ملتی می باشیم .
مرتضی پیروی منش

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=101781
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

One comment on “ضرورت علنی شدن ذکر ما می توانیمِ فرهنگی

  1. اشو فرمانده یه زمان ما هههههههه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,428 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی