تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 534072
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت تحلیلگر مسائل سیاسی هرمزگان/

خطرناک تر از ویروس کرونا

خانه نشینی مردم موجب فعالیت بیشتر دشمنان در شبکه های مجازی شده است و به همان میزان که از فعالیت های مردم کاسته شده بر فعالیت مجازی آنها افزوده شده است.

خطرناک تر از ویروس کرونا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛رسول صفی زاده تحلیلگر مسائل سیاسی و نخبه علمی هرمزگان در یادداشتی نوشت:

بیش از هر چیز شایسته است از زحمات و تلاش های همه مجاهدان راه سلامت سپاسگذاری شود و در راستای ارجنهادن به این تلاش های شبانه روزی تلاش کنیم با در خانه ماندن به قطع زنجیره بحران کرونا کمک نمائیم.

دست یافتن به خواسته‌ها و تمایلات منطقی و عقلی بدون داشتن قدرت امکان پذیر نیست و میزان دستیابی به تمایلات واهداف تابعی از درجه قدرت و نفوذ و اقتدار فرد یا گروه انسان‌هاست که از آن برخوردارند. با عامل قدرت می‌توان شرایط دست‌یابی را فراهم کرد و نیز می‌توان عوامل و متغیرهای بازدارنده و مانع را از سر راه برداشت. اهمیت وحضور قدرت در تمامی شؤون زندگی بشر و به خصوص در جهان سیاست و روابط بین‌الملل، به اندازه‌ای است کهعده‌ای قدرت را در حکم «خورشید» در منظومۀ شمسی می‌دانند و معتقدند تمام جلوه‌ها و جنبه‌های سیاست خارجی وروابط بین‌المللی کشورها، در اطراف قدرت دور می‌زند، زیرا کشورها دائماً در تلاش برای کسب قدرتند و قدرت برایبقا و حفظ موجودیت آنها ضروری است. به عبارت دقیق‌تر، مبارزه کشورها یا برای کسب قدرت است، یا حفظ قدرت ویا نمایش قدرت.

باید در نظر داشت که دینامیزم افکار عمومی و شکل دهی بدان و مشروعیت سازی یک هدف با استراتژی مشخصدغدغه و کارکرد اصلی قدرت نرم است. قدرت نرم با به کار گیری اهداف مشخص، سلطه و هژمونی مورد نظر خودرا در درک عامل تغییر در بهره گیری از آن را برای خود و هم پیمانان و متحدان و بهره گیری از منابع طبیعی وانسانی را باز تعریف می‌کند. به همین دلیل ایالات متحده آمریکا بعد از جنگ سرد و با تثبیت هژمونی خود سعی کرد.

با گسترش شاخص‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و غیره از طریق ابزارها و تکنولوژی‌های نوین حوزهنفوذ خود را گسترش داده و با نفوذ نرم ضمن تأثیر و جذب افکار عمومی، اهداف خود را با کمترین هزینه، پیش برد.این امر نشان می دهد که دولت ها از انگیزه زیادی برای بهره گیری از قدرت هوشمند و نرم برای مقابله با تهدیدهای متنوع و پراکنده برخوردار هستند.این بعد از قدرت که در این روزهای گسترش ویروس کرونا بیشتر خود را به نمایش گذاشته، فضای مجازی است.فضایی که یکی از ابزار جهان نوین است و خواهد توانست زندگی بشر را دگرگون کند و در این بازه زمانی لزومبهره گیری از آن برای انجام بسیاری از فعالیت ها احساس می شود. در واقع در این روزهای کرونایی که بیش ازیک ماه است زندگی مردم را با اختلال رو به رو ساخته شاهد تعطیلی بسیاری از فعالیت های جمعی سیاسی-اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و فرهنگی هستیم. فعالیت هایی که چه بسا با گذشت زمان دچار لطمه خواهند شد و خودبحرانی دیگر را رقم خواهند زد، بحران فرهنگی، بحران اقتصادی و ….

خانه نشینی مردم موجب فعالیت بیشتر آنها در شبکه های مجازی شده است و به همان میزان که از فعالیت های رئال مردم کاسته شده بر فعالیت مجازی آنها افزوده شده است. در این میان شاهد گسترش فعالیت های دشمنان داخلی وخارجی و نیروهای ضد انقلاب و کلید خوردن بسیاری از پروژه های آنها در راستای رسیدن به مقاصدشان هستیم. به بیانی ویروس کرونا، به فضای مجازی نیز سرایت داشته و ویروس‎های فضای مجازی را فعال ساخته اند.

ویروس‌های که برای مقابله با آن نیازمند آنتی ویروسی با بهره گیری از هوش و نبوغ جوانان و نیروهای انقلابیهستیم.با توجه به گسترش فعالیت های دشمن در فضای مجازی و با عنایت به سخنان مقام معظم رهبری مد ظله العالی درآغاز سال جدید که فرمودند: امروز قوّت در فضای مجازی حیاتی است؛ در این برهه می بایست در راستای فضایمجازی فعالیت کرد. فعالیتی که اثرگذار باشد. در واقع می بایست قدرت نرم را در عرصه فضای مجازی افزایشدهیم. لذا باید در فضای مجازی به جریان سازی پرداخت. جریان سازی دینی، جریان سازی سیاسی، فکری وفرهنگی و ….. چرا که در این روزها که شبکه های معاند و دشمنان داخلی و خارجی از طریق فضای مجازی بهتنویر افکار عمومی و ایجاد تفرقه افکنی می پردازند و تلاش می‌کنند از آب گل آلود بحران کرونا برای خود صیدیداشته باشند، خالی گذاشتن میدان جنگ نرم فضای مجازی یقیناً اثرات زیان‌باری خواهد داشت.

 

بنابراین لازمه مقابله با فضای مجازی مسمومی شبکه های معاند که در حال گسسترش آن هستند بهره گیری از فضای مجازی به کمک نیروهای انقلابی و جوانان خواهد بود لذا شایسته است در کنار ایجاد قرارگاه های زیستی مقابله باویروس کرونا، تیم هایی جهت تولید محتوا در راستای مقابله با توطئه های دشمن و روشنگری برای افکار عمومی وتغییر فضای کرونا زده جامعه در راستای مقابله با دشمنان در جنگ نرم فضای مجازی شکل گیرد.

ویروس کرونا تلنگری بوده برای شناخت ابعاد جنگ نرم و قدرت نرم؛ تا بسیاری از فعالیت ها در قالب آن انجامپذیرد لذا از طریق این بعد از قدرت و با شناخت ابعاد آن خواهیم توانست با اثرگذاری بر بسیاری از فعالیت ها موجب رونق آنها در فضای مجازی باشیم و مانع از بروز بحران های پسا کرونایی شویم.بنابراین آنچه مد نظر است ایجاد قرارگاه تولید محتوای عقیدنی- سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و … است.

تا در اینراستا اولا ًبتوانیم به مقابله با دشمن در فضای مجازی بپردازم و دشمن را در صحنه جنگ نرم ناکام بگذاریم. دوماًخوراک فکری و عقیدتی مردم را در زمان کرونا تأمین نمائیم و سوم اینکه با بهره گیری از پتانسیل های فضایمجازی بسیاری از مشکلات پیش آمده را حل و فصل نمائیم و مانع از بحران های پسا کرونایی شویم. در واقع باعنایت به سخن سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی که فرمودند جمهوری اسلامی ایران حرم است، بتوانیم از سنگرفضای مجازی در کنار مجاهدان مقابله با کرونا از این حرم دفاع کنیم و به این نحو مدافع حرم باشیم.

 

انتهای پیام/پ

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=534072
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12,531 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی