ضربه مهلک واردات میوه بر اقتصاد ملی/ نگرانی باغداران هرمزگانی از عرضه میوه قاچاق در فصل برداشت
+ پ -
ضربه مهلک واردات میوه بر اقتصاد ملی/ نگرانی باغداران هرمزگانی از عرضه میوه قاچاق در فصل برداشت

با آغاز فصل پاییز و برداشت مرکبات از اراضی گسترده استان هرمزگان شاهد عرضه میوه های مشابه خارجی و قاچاق در بازارها می باشیم که این امرخاطر باغداران هرمزگانی را از تکرار قاچاق لیمو تلخ کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛در شرایط اقتصادی کنونی کشور ، قاچاق به معضلی تبدیل شده که تمامی ابعاد زندگی را در بر می گیرد و معیشت مردم را تحت الشعاع خود قرار داده است؛ قاچاق در بخش کشاورزی و میوه از جمله ابعاد این بحران است که در سال های اخیر با وجود خشک سالی های پی در پی و بحران اقتصادی زندگی مردم را در نوسان قرار داده و انگیزه را از تولید کننده و مصرف کننده داخلی زدوده است.

جولان میوه ها و محصولات کشاورزی بی کیفیت در بازارها علاوه بر تنگ کردن عرصه تولید بر کشاورزان رغبت مصرف کنندگان را از خرید میوه هایی که با ظاهر فریبنده طعم گس و نامطلوب را دارند گرفته و به تهدیدی بر سلامت جامعه و مزارع کشاورزی تبدیل شده است.

با وجود تاکیدات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) در زمینه مبارزه با قاچاق و اقدامات دستگاهها پیرو این امر باز شاهد ورود کالا و محصولات کشاورزی قاچاق از مرزها به داخل کشور می باشیم.

قاچاق محصولات کشاورزی در حالی صورت می گیرد که سرانه تولید میوه در کشور حدود ۲٫۵ برابر میانگین جهانی است (۲۰۰ کیلو در سال در مقایسه با ۸۴ کیلو در سال (متوسط جهانی)) و سالیانه نزدیک به ۱۶ میلیون تن میوه در کشور تولید می شود و از سوی به دلیل نبود بازار مناسب عرضه و دست پشت پرده دلالان  اکثر کشاورزان در فصل برداشت مجبور به رها سازی یا نابودی تولیدات خود می شوند.

قاچاق افسار گسیخته میوه در زمان فصل برداشت در ماههای اخیر واکنش ها و اظهارات متفاوتی را در پی داشت اما این موضوع با سرسری انگاری مسئولان همچنان به قوت خود پابرجاست و عرضه حجم انبوه میوه در بازار و قرار گرفتن در سبد خرید مردم گواه این مطلب است.

استان جنوبی هرمزگان به دلیل شرایط ویژه جغرافیایی و آب و هوای گرم و معتدل اراضی این استان در تمام سال زیر کشت محصولات باغی و صیفی خارج از فصل می باشد و سالانه بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول کشاورزی تولید می شود با این وجود اقتصاد بخش کشاورزی در استان هرمزگان با چالش‌های جدی مواجه شده و با وجود خشکسالی های پی در پی و آسیب‌های وارده  اقتصاد کشاورزی در هرمزگان به تدریج ضعیف شده است.

استان هرمزگان به طبع از سایر نقاط کشور و به دلیل داشتن مرزهای گسترده آبی در تیر راس آثار سوء این معضل است و در سالهای اخیر علاوه بر ضربات مهلک قاچاق بر اقتصاد شاهد نابودی باغات و مزارع استان در سایه هجوم آفات کشنده باغات و مزارع استان را به مرز نابودی کشانده است.

جادوی جادوگر لیمو، مگس خرما، آفات نباتی، صیفی و از بیش از ۲۰نوع آفت مهلک دیگر از مواردی است که قاچاق میوه بهمراه داشته است و هزاران هکتار از اراضی استان را به نابودی کشانده است.

شهرستان رودان که عنوان بهشت جنوب را یدک می کشد در سالهای اخیر بیش از دودرصد لیموی جهان را تولید می نمود که با گسترش افت جاروک جادوگر در اراضی این شهرستان این محصول دچار بحران شد از سوی دیگر در ماهای اخیر با قاچاق لیمو ترش به بازارهای کشور سهم کشاورزان داخلی از این محصول کمرنگ شد.

هم اکنون با آغاز فصل پاییز و برداشت مرکبات از اراضی گسترده استان نیز شاهد عرضه میوه های مشابه خارجی و قاچاق در بازارها می باشیم که این امر نگرانی باغداران هرمزگانی را از تکرار قاچاق لیمو تلخ کرده است.

قاچاق مرکبات در فصل برداشت آن موجب کاهش قیمت محصول و ایجاد ضرر برای کشاورزان می شود از سویی  بسیاری از میوه های قاچاق به علت استفاده از سموم کاربردی ، مواد نگهدارنده واستفاده از گازهای شیمیایی برای زود رسیدن میوه، برای سلامت مصرف کننده گان خطرآفرین است.

سید مصطفی ذوالقدر، نماینده منتخب مردم هرمزگان در مجلس با بیان اینکه پدیده افسار گسیخته قاچاق کالا مهم ترین عامل نابودی اقتصاد کشوراست که باید با آن مقابله شود و با ممنوعیت ورود بی رویه استفاده از کالای تولید داخلی رونق بگیرد، گفت: باغداران هرمزگانی  بهترین و با کیفیت ترین میوه ها مانند پرتقال و لیمو را تولید می کنند اما شاهد قاچاق محصولات مشابه  هستیم که این امر باعث زیان های جبران ناپذیر به معیشت باغداران می شود.

حسین هاشمی‌تختی،رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان با اشاره به  ظرفیت‌های کم‌نظیراستان در زمینه تولید محصولات کشاورزی خارج از فصل گفت: کشورهای پیرامونی ایران به شدت به واردات محصولات کشاورزی وابسته‌اند و اگر بتوانیم مازاد بر نیاز داخلی تولید کنیم، بازارهای صادراتی خوبی در دسترس قرار دارند که می‌توان سالانه دهها میلیارد دلار از آن درآمد کسب کرد.

وی با بیان اینکه استان هرمزگان در زمینه کشاورزی و اقتصاد دریامحور مزیت‌های فراوانی داریم که نباید از آنها غافل باشیم، افزود:باید کشاورزی هرمزگان را برای رسیدن به وضعیتی با ثبات حمایت و همراهی کنیم و درخواست اختصاص اعتبارات جبرانی و حمایتی از کشاورزان هرمزگان در دیدار با دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور شده است.

 

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff