ضربه فنی خشکسالی به قلب اقتصاد روستا نشینان /آب شرب چهار روستا شور است
+ پ -
ضربه فنی خشکسالی به قلب اقتصاد روستا نشینان /آب شرب چهار روستا شور است

روستای چاه اسماعیل سال های سال است که با کمبود آب برای زمین های کشاورزی دست و پنجه نرم می کند ،خشکسالی های پیاپی خسارات بسیاری را برای کشاورزان بوجود آورده است.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز  از میناب ، در ۲۵ کیلومتری شهرستان میناب روستایی به نام چاه اسماعیل وجود دارد که در واقع دروازه ورودی شهرستان میناب می باشد، این روستا در زمان های نچندان دور بعلت وجود دشت های سرسبزکشاورزی یکی از بکرترین و زیباترین نقطه مخصوصا در فصول کشاورزی برای مسافرین و مردم روستاهای اطراف میناب بود اما بعلت خشکسالی های پیاپی و بی توجهی مسئولین به این خطه چهره زرد و پژمرده این روستا از دور کاملا مشهود گشته است.

 

 

 

IMG_1245

 

 

در ادامه به گفتگو با یکی از ساکنین این روستا که سال هاست پدران و اجداد وی به کار کشاورزی در این منطقه مشغول هستند نشستیم .

 

عبدالله دشتبان یکی از جوانان این روستا در خصوص مشکلات روستای چاه اسماعیل گفت: روستای چاه اسماعیل سال های سال است که مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته ، اکثر مردم این روستا به کار کشاورزی مشغول هستند و مایحتاج زندگی خود را از این راه تامین می کنند ولی با خشکسالی های پیاپی در چندین سال اخیر مشکلات فراوانی برای این روستا بوجود آورده است.

 

وی بیان داشت: این منطقه در سال های گذشته شاهد مسافرانی از خارج و داخل استان بود که برای استراحت و گردش و تفریح در فصول سرما که این منطقه سرسبزی و طبیعت فوق العاده ای را بواسطه کشاورزی های گسترده به خود می گرفت  پذیرا بود.

 

وی عنوان داشت :در این روستا محصول هندوانه یکی از محصولات بسیار مرغوب شب یلدای استان و کشور در این منطقه کشت می شد که میتوان گفت ۷۰ درصد محصول هندوانه شب یلدای کشور تا سال گذشته نیز از این منطقه و روستای چاه شیرین تامین می شد.

 

IMG_1241

 

وی با بیان اینکه روستای چاه اسماعیل سال های سال است که با کمبود آب برای زمین های کشاورزی دست و پنجه نرم می کند اظهار داشت: خشکسالی های پیاپی خسارات بسیاری را برای کشاورزان بوجود آورده است ، شغل اکثر مردم این منطقه کشاورزی است جمعیت این روستا قریب به ۲ هزارو ۷۰۰ نفر می باشد، خشکسالی و کمبود آب برای مردم این منطقه باعث تغییر شغل و بیکار شدن بسیاری از کشاورزان شده است.

 

دشتبان اضافه کرد: عده ای از کشاورزان این منطقه بعلت نبود آب کشاورزی به شغل های کاذب روی آورده اند که قاچاق سوخت نمونه ای از این شغل ها  است، هر چند در حال حاضر این شغل کاذب نیز بعلت های معلوم در حال حاضر از رونق افتاده و مردم این روستا را به شغل های دیگر روانه ساخته است ولی بعلت نبود آب و ادامه کاشت محصولات کشاورزی مردم برای تامین زندگی خود مجبورند مشغول به کاره دیگری شوند.

 

 

IMG_1242

 

 

دشتبان با بیان اینکه در این روستا بیش از ۶۰۰ هکتار زمین کشاورزی وجود دارد که امسال بعلت نبود آب هیچ کدام از کشاورزان نتوانستند محصولی را بکارند افزود: متاسفانه این روستا با توجه به اینکه در نزدیکی خور قرار دارد آب چاه های این منطقه تماما شور است و نمی توان برای کشاورزی استفاده کرد و تنها منبع آبی برای کشاورزی سد استقلال میناب بود که چند سالی است به روی کشاورزان این منطقه بسته شده است و آب کشاورزان از سد شمیل و نیان در این مدت تامین می شد که امسال نیز آب این سدها به روی کشاورزان بسته شده است و دیگر آبی برای کشاورزی در این روستا و روستای مجاور یعنی چاه شیرین وجود ندارد و متاسفانه باید بگوییم امسال در این روستا کشت صفر درصدی محصولات کشاورزی را داریم.

 

 

کشاورز چاه اسماعیلی عنوان کرد: اگر شما سری به زمین های کشاورزی اطراف روستا بزنید چیزی جز زمینی خشک و پر از خار و خاشاک نمیبینید ، بدون آب سرسبزی و زندگی نیز از این روستا رفته است.

 

 

IMG_1237

 

 

این کشاورز افزود: ما پیگیری های بسیاری از طرف فرمانداری،استانداری، جهادکشاورزی و آب منطقه ای برای گرفتن سهمیه آب برای این فصل کشت را داشته ایم ولی متاسفانه به نتیجه ای نرسیده است حتی نماینده محترم مجلس آقای هاشمی نیز به این منطقه آمدند ولی باز کاری صورت نگرفت آنها با جواب اینکه امسال با کمبود آب مواجه هستیم و آب این سدها یعنی نیان و شمیل برای بندرعباس و روستاهای دیگر ارسال می شود و با توجه به اینکه امسال پیش بینی احتمال نبود بارندگی در منطقه است و اگر بارندگی وجود نداشته باشد به این مقدار آب ذخیره در سدها نیاز هست، امسال هیچ گونه آبی برای کشاورزی در نظرنگرفته اند.

 

 

IMG_1222

 

عبدالله دشتبان تصریح کرد: خشکسالی و عدم کشت محصول باعث بیکار شدن بسیاری از جوانان و مردم این روستا شده است که مشکلات فراوانی را برای خانواده ها بوجود آورده است، بسیاری از کشاورزان این منطقه مجبور شده اند برای تامین مایحتاج زندگی خود چون کاری جز کشاورزی تا این مدت نکرده اند به روستاها و مناطق اطراف مانند نوبند، دمشهر ، هشتبندی رفته و با اجاره گرفتن زمین های کشاورزی دیگران به این کار مشغول شوند.

 

 

وی در ادامه به شور بودن آب شرب منازل مسکونی اشاره کرد و افزود: متاسفانه چند وقتی است که آب شرب این روستا نیز شور شده است و قابل خوردن نیست نه تنها این روستا بلکه روستاهای اطراف چاه شیرین گوربند ، تیرور و دمشهر نیز شور است ، در این روستا روزانه ۴ الی ۵ ساعت آب با فشار بسیار پایین و شور وارد خانه ها می شود متاسفانه این آب باعث شده بسیاری از افراد میانسال ، پیر و جوان با  مشکل سنگ کلیه مواجه شوند .

 

 

وی افزود: آب شرب این روستا از منبع آب واقع در روستای نوبند تامین می شود آب شرب ما قبلا شیرین بود ولی امسال این آب شور شده و قابل خوردن نیست و انتظار داریم مسئولین به این امر رسیدگی کنند.

 

لازم به ذکر است با وجود خشکسالی های پیاپی مسئولینی که سال ها پیش عهده دار مدیریت آب شرب و کشاورزی مردم میناب بوده اند دور اندیشی را در این خصوص نداشته اند، باید گفت در حال حاضر نیز دیگر برای دور اندیشی و آینده نگری برای میناب دیر شده است چون میناب دیگر مین های سراسر آب نیست بلکه میناب تبدیل به  “نیناب” شده است ….

 

انتهای پیام /س

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff