صنعت ماهی خشک تامین کننده امر معاش هزاران صياد هرمزگانی
+ پ -
صنعت ماهی خشک تامین کننده امر معاش هزاران صیاد هرمزگانی
اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی در جنوب کشور:

صنعت ماهی خشک تامین کننده امر معاش هزاران صیاد هرمزگانی

ساکنین سواحل خلیج فارس ماهی را به صورت خشک شده مصرف می کردند. و گونه از ماهیانی که پرکاربرد ترین استفاده را در اقتصاد ساکنین داشتند ماهی ساردین یا همان موتو و حشینه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از مـــرواریـــد نـــیـــوز: شهر صیادان مروارید در خلیج فارس که آن را با نام بندرلنگه امروزی می شناسند از هزاران سال قبل یکی از مهمترین مراکز صید ماهی و یکی از پرارزش ترین ذخایر غذایی ایران و کشورهای پیرامونش بوده است که بعد از مروارید، بیشترین درآمد ساکنین سواحل از راه صید ماهی می باشد.

 

در شهر و روستاهای ساحلی بندرلنگه صید مروارید و صدف در سابق رونق بسیار داشت اما به علت صید بی رویه، از مقدار آنها کاسته شد و صید ماهی جای آنها را گرفت. صید ماهی به شیوه ی سنتی بود و بیشتر صید و صیادی به آبهای ساحلی محدود می شد. بشر نمی توانست از ساحل زیاد دور شود، مدت زمان صید بیش از چند ساعت تا یک روز نبود.

 

این ساکنین سواحل خلیج فارس ماهی را به صورت خشک شده مصرف می کردند. و گونه ای از ماهیانی که پرکاربرد ترین استفاده را در اقتصاد ساکنین داشتند ماهی ساردین یا همان موتو و حشینه است.

 

صیادان ساحل نشین برای صید این گونه از ماهیان روش متفاوتی را به کار می برند که به آن پرساین دوقایقی می گویند بدین شکل است که دوقایق در کنار یکدیگر با استفاده از ابزار صیادی و تلاش ملوانان این گونه آبزی را صید می کنند و این شیوه صیادی سنتی موجب اشتغال ملوان بیشتری نسبت به سایر روش های صید می شود.

farhangnews_194723-550301-1460379563

 

ساردین ماهی ها نسبت به کاربرد بسیار زیاد آن ها جثه بسیار کوچیکی دارند و این نوع ماهی های ریز و کوچولو در آشپزی کاربرد زیادی دارند و در تهیه خیلی از غذاها و سس ها از همین ماهی استفاده می شود.

 

ساردین ماهی را در مناطق ساحلی بندرلنگه با نام “موتو” میشناسند. و به راحتی می توان خشک شده آن را از بازار تهیه کرد.

 

شیخ جاسم از صیادان قدیمی بندرلنگه در گفتگو با مروارید نیوز با اشاره به مراحل خشک کردن ماهی موتو گفت: این نوع ماهی بعد از صید با تور در زیر نور مستقیم خورشید روی شن و ماسه کنار ساحل دریا پهن کرده و آنها را خشک می کنند و پس از اینکه ماهی ها خشک شدند آنها  را کاملا کوبیده و سپس آماده استفاده برای طبخ غذاهای محلی است.

وی افزود: اگر  ماهی ها به صورت  کامل در غذاها مورد استفاده قرار بگیرند باید حتما شسته و تمیز شوند چون در حین فرایند خشک کردن، ماسه های ساحل به آنها می چسبد.

 

farhangnews_194723-550313-1460379563

این صیاد قدیمی ادامه داد: از ماهی موتو در تهیه غذاهای مختلف استفاده میکنند که یکی از بهترین غذاهای سنتی این منطقه که به واسطه این ماهی به دست می آید مهیاوه است.

 

مَهوه یا مهیاوه، که به عربی مِشاوَه گفته می‌شود، به جز مناطق ساحلی بندرلنگه از خوردنی های شهرستان های  اوز،لار، گراش، بستک، خنج و منطقه جنوب ایران به شمار می آید.

farhangnews_194723-550317-1460379563

حسین ریاس، رئیس شیلات شهرستان بندرلنگه در گفتگو با خبرنگار مروارید نیوز اظهار داشت: ماهی متو  یکی از گونه های مهم سطح زی ریز است که در سواحل غربی شهرستان بندرلنگه صید می شود و با توجه به اینکه صید موتو در بهار می باشد در حال حاضر صید آن کم است.

 

وی افزود: این گونه ماهیان در روستاهای گرزه، بستانه، و دیوان به صورت سنتی توسط اهالی روستا انجام می گیرد و فعالیت در این حوزه باعث شده است اهالی روستا های مذکور در امر و معاش مشکلی نداشته باشند و به صورت صنعت خود گردان توسط اهالی اداره شود و اداره شیلات در این راستا با ارائه تسهیلات در جهت خرید ادوات صیادی ، آموزش و ترویج روش صید دو قایقی و راه اندازی دو واحد پودر ماهی به کمک صیادان آمده است.

 

رئیس شیلات شهرستان بندرلنگه ادامه داد: در ۹ ماه نخست سال بیش از ۲۹۰۰ تن استحصال ماهیان سطح زی ریز در شهرستان صورت گرفته که بیشترین کاربرد ماهی موتو در مصارف خوراکی و غذایی دام و طیور است که از روغن آن برای موارد بهداشتی و آرایشی و تهیه کود کشاورزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ریاس از جمله مشکلات و موانع این نوع محصول را  ریز بودن این گونه آبزیان دانست و بیان کرد: با توجه به ریز بودن،  این ماهیان منجمد و یا عمل آوری نمی شود و بهره برداران در راستای استحصال بیشتر این گونه از آبزیان توصیه می شود از روش صید دو قایقی (پرساین) بهره بگیرند.

farhangnews_194723-550321-1460379563

وی در پایان تاکید کرد: برنامه ریزی و سمت و سوی نگاه و نگرش بر اساس اقتصاد مقاومتی بر تولید بیشتر با رعایت استاندارد های لازم در صید و صیادی می باشد که امیدواریم در آینده نزدیک تلاش بیشتری نسبت به گذشته در تحقق اقتصاد خود گردان باشیم .

 

انتهای پیام / م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff