صنعت دریایی کشور در مسیر توسعه قرار دارد/ پیشرفت در صنایع دریایی اشتغال پایدار ایجاد می کند
+ پ -
صنعت دریایی کشور در مسیر توسعه قرار دارد/ پیشرفت در صنایع دریایی اشتغال پایدار ایجاد می کند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با وجود تحریم های ناعادلانه، صنعت دریایی کشور در مسیر توسعه قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  کیش پرس، علی اصغر مونسان در آیین افتتاحیه هفدهمین همایش صنایع دریایی و دریانوردی کیش گفت: صنعت دریایی کشور، با وجود تحریم های غیرقانونی در مسیر توسعه قرار گرفته است و بازارهای جدیدی را پیش روی خود تجربه می کند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از توسعه عمرانی در بندرگاه تجاری کیش با هدف افزایش سهم ایران از ظرفیت حمل و نقل دریایی و ترانزیت منطقه خبر داد و افزود: سازمان منطقه آزاد کیش با آگاهی از ظرفیت‌های دریایی کشور و نقش محوری این صنعت در ارتباطات تجاری جهان به ظرفیت‌های موجود بسنده نکرده و با آینده‌ نگری درصدد کسب سهم بیشتری از ظرفیت‌های حمل و نقل دریایی و ترانزیت منطقه است.
وی افزود: با این رویکرد سازمان طرح‌های ساخت اسکله ۳۵ هزار تنی و اسکله‌های جدید رو رو مسافری و کارگوهای جدید و همچنین ساخت ترمینال کانتینری بندرگاه را در دست اجرا دارد.
مونسان با بیان اینکه توسعه انبارهای کالا و استحصال زمین از مواد لایروبی حوضچه‌ها ازدیگر اقدامات توسعه فیزیکی بندرگاه کیش است اظهار کرد: جزیره کیش از طریق بندرگاه تجاری خود سالانه ۴ میلیون تن کالا جابجا کرده و ۱۵۰ هزار دستگاه تبادلات خودرویی انجام می دهد.
وی ادامه داد: بندرگاه تجاری و مسافری کیش هم اکنون دارای ۳ حوضچه و ۱۷ پست اسکله شامل ۵ پست رو رو، ۱۲ پست اسکله کالاهای عمومی، کارگو و خدماتی و اسکله های سوختی ۲۵ هزار تنی و کانتینرهای ۱۲ هزار تنی است.
وی به حضور یک میلیلون و ۸۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی به جزیره کیش اشاره کرد و گفت: جزیره کیش با سواحل گرم، آفتاب و دریای زلال یکی از زیباترین سازه های دریایی تفرحی به طول ۴۵۰ متر در داخل دریا را داراست که می تواند از ظرفیت ها و امکانات شرکت های ایرانی متخصص در این زمینه استفاده کند.
مونسان تاکید کرد: پیشرفت در زمینه صنایع دریایی علاوه بر ایجاد اقتدار و تامین امنیت دریایی و توسعه حمل و نقل تجاری و بازرگانی می‌تواند برای دهها هزار نفر از جوانان کشور اشتغال پایدار ایجاد کند.
رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، با اشاره به گستردگی سواحل کشور، وجود بنادر مهم و متعدد تجاری، نفتی، ماهیگیر و نظامی و ناوگان های عظیم در بخش های شیلات، حمل و نقل و دفاعی ایران را یکی از کشورهای مهم منطقه در صنعت دریایی برشمرد.
مونسان افزود: سازمان منطقه آزاد کیش با آگاهی از ظرفیت های دریایی کشور و نقش محوری این صنعت در ارتباطات جهانی برآن است تا با آینده نگری درصدد کسب سهم بیشتری از ظرفیت های حمل و نقل دریایی و ترانزیت منطقه باشد.
وی تشریح کرد: در سال گذشته نزدیک به ۵۰۰ هزار مسافر از طریق ترمینال های دریایی جابجا شده اند و در ۸ ماهه امسال این تعداد به نسبت ۸۰ درصد سال گذشته افزایش داشته است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به طرح ساخت اسکله های ۳۵ هزار تنی و اسکله رورو اشاره کرد و افزود: توسعه انبارهای کالا در راستای بهره مندی از ظرفیت های ترانزیتی کشور و استحصال زمین از مواد لایروبی حوضچه ها برای استقرار کالاهای کانتینری از دیگر برنامه های در حال انجام است.

هفدهمین همایش صنایع دریایی و دریانوردی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، حیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، مسعود سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اکبر ترکان دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی، سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهوری، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، مونسان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و جمعی از مقامات لشکری و کشوری و فعالان و دست اندرکاران حوزه صنایع دریایی در مرکز همایش های بین المللی کیش آغاز شد.
هفدهمین همایش بین المللی صنایع دریایی و دریا نوردی و هفتمین نمایشگاه دریایی دو سالانه کیش تا چهارم دی ماه جاری در جزیره کیش ادامه دارد.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff