صنایع دستی هرمزگان؛گنجی که برباد می رود
+ پ -
صنایع دستی هرمزگان؛گنجی که برباد می رود

هرمزگان جنوبی ترین استان کشور ،سرزمین گنج های نهفته ای است که تنها با تسخیر باد ، آفتاب، امواج دریا و بهره گیری از انواع انرژی های تجدید پذیر و تولید و صادرات محصولات و صنایع دستی و… به کشورهای همسایه می توان اقتصاد منطقه را متحول کرد اما متاسفانه این گنج های خدادادی را تندباد کم کاری و کم توجهی ها می برد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ هرمزگان جنوبی ترین استان کشور ،سرزمین گنج های نهفته ای است که تنها با تسخیر باد ، آفتاب، امواج دریا و بهره گیری از انواع انرژی های تجدید پذیر و تولید و صادرات محصولات و صنایع دستی و… به کشورهای همسایه می توان اقتصاد منطقه را متحول کرد اما متاسفانه این گنج های خدادادی را تندباد کم کاری و کم توجهی ها می برد.

 

سال ۹۵ بنام اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نام گذاری شده است تا منویات مقام معظم رهبری در خصوص این سیاست کلی و راهبردی نظام هرچه سریعتر اجرایی شده و تمامی دستگاهها و شهروندان خودرا در برابر این نام گذاری مسئول بدانند.

 

هرمزگان استانی اقتصادی با ذخایر و منابع خدادادی فراوانی است که ظرفیتها و استعدادهایش متاسفانه در اثر بی توجهی ها و پیچ و خمهای اداری و هزارتوی بایگانی ها به فراموشی و نسیان سپرده شده است و جوانان این دیار زخم فقر و نداری را هر روز بیشتر از روز قبل بر پیکر خود و شهر و روستایشان حس می کنند.

 

مردمان هنرمند وهنردوست هرمزگان از دیرباز با استفاده از طبیعت و درختان نخل دست به هنرمندی زده و ذره ذره خاک این دیار را با عرق جبین شکل داده و در قالب مجسمه ها و تندیسها و… مکنونات ذهنی و قلبی خودرا به رخ هر تماشاگری کشیده اند ؛ هنرهایی که نظیرش در کشورهای همسایه کمتردیده شده و با معرفی این هنرها نام هرمزگان گاه گاهی برسرزبانها جاری می شود .

 

برگزاری نمایشگاههای صنایع دستی در کشورهای همسایه توسط هنرمندان دیار آفتاب و حرا و برپایی غرفه های صنایع دستی در شهرهای کشور خصوصا درایام نوروز در معرفی وسربلندی نام هرمزگان وتوانمندیهایش تاحدودی موفق بوده اما این معرفی کافی نیست وجادارد که دولت با ایجاد سایتهای صنایع دستی و مراکز حرفه آموزی و کارگاههای تولیدی –آموزشی علاقمندان به این هنرهای زیبا و ماندگار و اقتصادی را آموزش داده تا علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان هرمزگانی شاهد صادرات صنایع دستی دست ساز و تولیدی هنرمندان جنوبی به شهرها وکشورهای همجوارمان باشیم.

 

اکثر هنرمندان این صنعت از کم توجهی ها و عدم تسهیلات لازم برای رونق کسب و کار گلایه مندند و متفق القول براین باورند که اگر دولت وبانکهامساعدت بیشتری با آنها نموده و شرایط را برای گسترش کار در اختیارشان قراردهد قطعا موفقیت های بیشتری در عرصه صادرات و آموزش هنرجویان و علاقمندان به صنایعی چون گلیم بافی و قالی بافی ، حصیربافی و سفالگری ، صنایع دریایی و… کسب خواهند نمود.

 

در سالی که اقتصاد مقاومتی نامیده شده است شایسته است که تمامی امکانات برای رسیدن به خودکفایی و صادرات بیشتر تولیدات داخل توسط هنرمندان ایرانی و هرمزگانی فراهم شده و دولت و دولتمردان تدبیر و امید دراین زمینه با برنامه ریزی های اصولی و آسان شرایط را برای راهیابی جوانان علاقمند و هنرمندان سخت کوش این دیار به بازارهای جهانی فراهم نمایند چرا که صنایع دستی بیش از سایر صنایع ارز آور و فساد پذیری آن صفر واز اقبال عمومی بیشتری نسبت به سایر کالاها برخوردار خواهد بود . به امید روزی که هنرمندان هرمزگان در عرصههای جهانی بدرخشند و نام هرمزگان را همچنان سربلند ومفتخر نمایند.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff