صف مخالفان طرح استانی شدن انتخابات در یک استان/ از کاهش مشارکت مردم تا قدرت یافتن صاحبان زر، زور و ثروت
+ پ -
صف مخالفان طرح استانی شدن انتخابات در یک استان/ از کاهش مشارکت مردم تا قدرت یافتن صاحبان زر، زور و ثروت

بعد از تصویب کلیات استانی شدن تعدادی از نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس آرای خود را در مخالفت با آن اعلام داشته و برخی نمایندگان نیز با بخشهایی از این طرح موافق هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، براساس اظهار نظر نمایندگان این طرح، طرحى مابین استانى کامل و شهرستانى کامل است، بدین ترتیب که هر کاندیدا باید حداقل ١۵ درصد آراى حوزه ى اختصاصی خود را کسب کند تا آراى وى در سطح استان به آراى حوزه اختصاصى اش اضافه و مورد محاسبه قرار گرفته و مبناى انتخاب باشد.

بنابراین در استانى مثل آذربایجان غربی هر فرد به ١٢ نفر رأی می دهد و براى هر حوزه انتخابیه به اندازه ى تعداد نماینده ى آن حوزه انتخابیه رأى خواهد داد. بدین ترتیب ملاک انتخاب، رأى حداکثرى هر کاندیدا در کل استان خواهد بود مشروط به اینکه حداقل ١۵ درصد آراى حوزه ى انتخابیه ى شهرستانى خود را کسب کرده باشد.

بعداز تصویب کلیات استانی شدن انتخابات برخی نمایندگان آذربایجان غربی آرای مخالف  خود را اعلام کردند که در ادامه نظرات آنان به صورت موافق و مخالف درج می شود:

نمایندگان مخالف استانی شدن انتخابات در آذربایجان غربی

جهانگیر زاده:

جواد جهانگیرزاده نماینده مخالف طرح استانی شدن انتخابات هم با حضور در برنامه ویژه خبری امشب شبکه دو گفت : با اجرای طرح استانی شدن انتخابات ، مشارکت مردم پایین می آید.

وی افزود: مردم بر اساس حلقه هایی از جمله قومی ، قبیله ای و خویشاوندی، نمایندگان خود را انتخاب می کنند.

جهانگیرزاده گفت: در بسیاری از شهرهای ما شکاف های قومی، مذهبی و یا منطقه ای وجود دارد و ما نباید به سمت فعال کردن این شکاف ها برویم.

قاضی پور:

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طرح استانی شدن انتخابات گفت: متاسفانه استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، ارتباط بین دولت و ملت را قطع می‌کند.

نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت : من یکی از مخالفان سرسخت استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی هستم چون در این صورت ارتباط بین دولت و ملت قطع می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: علاوه بر آن صاحبان زر و زور و ثروت به قدرت رسیده و مناطق محرم کشور نیز محروم‌تر و عقب‌مانده‌تر می‌شوند.

قاضی‌پور با اشاره به مزایای اجرای این طرح بیان کرد: معایب این طرح از مزایای آن بیشتر است اما از مزایای این طرح این است که ممکن است در آینده اساس تشکیل اهداف بزرگ باشد.

محمد علیپور:

محمد علیپور در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم معایب این طرح را بیشتر از محاسن آن دانست و افزود: در این طرح تعداد نمایندگان استان ثابت بوده و ۱۵ درصد رای موافق هر نماینده از شهر حوزه انتخابیه خود بوده و ۸۵ درصد آرا از دیگر شهرهای استان خواهد بود.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این روش از انتخابات مردم باید در مورد همه نمایندگان استان شناخت داشته باشند تا رای دهند تصریح کرد: ۳۵ سال الگوی انتخابات در کشور چیز دیگری بوده و طرح استانی شدن انتخابات ناشناخته و پیچیده است.

علی‌پور با اعلام مخالفت خود از اجرای این طرح و اظهار به اینکه زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن طرح مذکور در کشور آماده نیست بیان کرد: با اجرایی شدن طرح استانی شدن انتخابات دسترسی مردم به نمایندگان کم شده و مراجعات نمایندگان نیز بیشتر می‌شود چرا که مردم سراسر استان به نماینده مربوطه رای داده و انتظار رفع مشکلاتشان را دارند.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی استان تهران را از دیگر استان‌ها و شهرستان‌های کشور متفاوت خواند و افزود: از دیگر معایب این طرح بالا رفتن چشمگیر هزینه‌های انتخابات برای نمایندگان است.

موید حسینی‌صدر

موید حسینی‌صدر با اشاره به محاسن و معایب استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با اروم نیوز اظهار کرد: حسن استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی این است که نمایندگان به سمت کلان‌نگری رفته و از سوی دیگر عیب این طرح این است که مردم مناطق کم جمعیت و محروم از بابت پیگیری مشکلات خود از نمایندگان باز می‌مانند.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه من مخالف این مصوبه هستم افزود: هم‌اینک نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دیدار مردمی خود که هر هفته انجام می‌شود از نزدیک با مسائل و مشکلات اقشار مختلف مردم آشنا می‌شوند در حالی که با مصوبه جدید مجلس، مسئول مشخصی برای پیگیری مشکلات مردم در شهرستان ها وجود ندارد.

حسینی صدر افزود: با اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی مدیریت شهرستان متأثر از این می شود که یک نماینده مسئول جای خاصی نبوده و ضمن تداخل در امور، رسیدگی به مشکلات مردم در مناطق محروم کمتر می‌شود.

مهدی عیسی زاده

مهدی عیسی‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم به طرح استانی شدن انتخابات و محاسن اجرایی شدن این طرح اشاره و اظهار داشت:در شرایط کنونی شخصی به عنوان نماینده مردم در هر شهرستان وجود دارد که مشکلات آن شهر را پیگیر کنند و تا کنون نیز مشکلات بسیاری از مردم در شهرستان‌ها به دست نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی حل شده است ولی با استانی شدن انتخابات از مشکلات مردم در شهرستان‌ها و رسیدگی به آنها تا حدودی کاسته می‌شود.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی جوانان را آینده کشور عنوان کرد و افزود: جوانان با استانی شدن انتخابات نمی‌توانند در عرصه انتخابات رقابت کنند و استعدادهای جوانان شهرستانی مورد غفلت واقع می‌شود.

روح الله بیگی:

حجت‌الاسلام روح‌الله بیگی در گفت‌وگو با منابع خبری با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وابسته شدن داوطلبان به کانون‌های ثروت و قدرت، پنهان شدن نمایندگان از منظر دید مردم به‌بهانه کار استانی، جلوگیری از حضور نخبگان جدید در چرخه قانون‌گذاری و قدرت و نیز غافل شدن از مشکلات مردم به‌دلیل عدم امکان سرکشی به همه مناطق از جمله معایب اجرای این طرح است.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن کاهش سطح ارتباط حاکمیت با بدنه اجتماع و در نتیجه کاهش حمایت مردم از تصمیمات، از بین رفتن اصلی‌ترین کانال ارتباطی مردم برای تظلم‌خواهی از افزایش نقش مراکز جمعیتی در تعیین سرنوشت صندلی‌های مجلس و حذف تأثیر آرای همه مردم از سایر معایب این طرح به شمار می‌رود.

بیگی افزود: از سوی دیگر با اجرایی شدن این طرح ضمن از بین رفتن نقش شناخت مردم در انتخابات و افزایش نقش ثروت و قدرت رسانه‌ای، رفتار نمایندگان با تغییر شیوه انتخابات عوض شده و عدم امکان نظارت نامزدها به صندوق‌های رأی به‌دلیل گستردگی و تعدد صندوق‌ها در سطح استان به وجود می‌آید.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تضعیف مشارکت مردم به‌دلیل احساس کاهش نقش آنها در تغییر تعیین نمایندگان خود در شهرستان، افزایش هزینه‌های انتخاباتی و توجه کمتر به مناطق محروم نیز با استانی شدن انتخابات به وجود می‌آید.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff