شیوه های بد زندگی و محیطی عامل افزایش سرطان/ وضعیت بیماران سرطانی هرمزگان در هاله ای از ابهام
+ پ -
شیوه های بد زندگی و محیطی عامل افزایش سرطان/  وضعیت بیماران سرطانی هرمزگان در هاله ای از ابهام

بیماری سرطان یکی از بیماری هایی است که استانمان با آن دست و پنجه نرم می کند اما متاسفانه رسیدگی به این بیماران در هاله ای از ابهام می باشد و این بیماران گهگاهی حتی توانایی تامین هزینه ی ابتدایی ترین داروهای درمانی را نیز ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، سرطان یک بیماری نیست بلکه نوعی از بیماریست. بیش از ۲۰۰ نوع متفاوت از بیماری سرطان وجود دارد که هر کدام به شیوه های خاص ایجاد می شوند. چیزی که در همه آن ها مشترک است این است که همه آنها به روشی مشابه شروع می شوند با تغییر در ساختار طبیعی یک سلول.

تقسیم سلول های غیر طبیعی تحت کنترل نیستند و معلوم نیست که چه زمانی متوقف می شود یک دسته از سلول های غیر طبیعی یک تومور نامیده می شود. همه تومورها سرطان نیستند دو نوع تومور وجود دارد: خوش خیم و بد خیم. تومورهای خوش خیم سرطان نیستند. تومورهای بد خیم همان سرطان ها هستند و می توانند به قسمت های مجاور بدن حمله کنند و مانع فعالیت سلولهای سالم آن منطقه شوند.در عین حال سلولهای تومورهای بدخیم می توانند گسترش یافته و به نقاط دیگر بدن دست اندازی کنند و در مکانی دور از محل اولیه تجمعاتی از سلولهای غیر طبیعی را ایجاد کنند. این مرحله را متاستاز می نامند.

این امر موجب تأخیر در تشخیص و درمان بیماری، و پیشرفت آن می‌شود. درحالی‌که سرطان سینه در کشورهای توسعه‌یافته بالای ۹۵ درصد بقای ۵ ساله دارد و این میزان در کشور ما ۶۷ درصد است.
بروز سرطان در هر منطقه از کشور متفاوت است به طوری که سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان از جمله سرطان‌های شایع در ایران است. بر اساس آخرین آمار ۳۹۲ نفردر استان هرمزگان دارای بیماری سرطان در انواع مختلف هستند که سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بین زنان و سرطان پروستات در بین مردان استان هرمزگان است.

عوامل بسیاری در بروز سرطان در کودکان دخیل است که استفاده بی رویه از سموم در کشاورزی، تشخیص دیرهنگام و عدم توجه والدین به علائم بیماری ها در کودکان، آمار مبتلایان به سرطان خون را در کودکان هرمزگانی افزایش داده و مسئولان امر بهداشت و درمان نسبت به افزایش آمار مبتلایان اظهار نگرانی می کنند.

شایع‌ترین سرطان کودکان لنفوبلاستیک حاد، سرطان‌های مغز، لنفوما، تومور ویلمز، تومور نوروبلاستوما، رتینوبلاستوما، سرطان‌های استخوانی و سرطان‌های نادرتر است. سرطان خون شایع‌ترین سرطان کودکان است و افراد مبتلا در ۸۰ تا ۸۵ درصد موارد، تا پنج سال پس از ابتلا زنده می‌مانند، تشخیص زودهنگام، درمان مناسب و پیگیری درمان در بقای این بیماران بسیار مؤثر است.

لیکن یکی از مشکلات کنونی نظام سلامت، مراجعه و تشخیص دیرهنگام است. مثلاً در مورد سرطان سینه، خانم ماه‌ها توده‌ای را در سینه خود لمس می‌کند، ولی از مراجعه به پزشک می‌هراسد و در صورت مراجعه نیز از نمونه‌برداری امتناع می‌کند.

سرطان هیچ وقت مساوی با مرگ نیست زیرا ۵۰ درصد از سرطان ها در بزرگسالان و ۷۰ درصد در کودکان درمان پذیر هستند  هرچند شیوه زندگی نقش بسیار مهمی را در پیشگیری دارد.
شیوه های بد زندگی و عوامل محیطی مواردی است که نقش مهمی را در افزایش میزان ابتلا به سرطان ایفاء می کند . تغذیه نامناسب ، کاهش فعالیت های بدنی ، افزایش وزن در کنار آلودگی هوا نقش بسیار تعیین کننده ای در افزایش ابتلا به بیماری سرطان ایفاء می کند که با اصلاح بسیاری از عادت های غلط در زندگی می توان تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری سرطان جلوگیری کرد.

مرکز ثبت سرطان در هرمزگان همزمان با استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، مازندران، تهران، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، فارس، کرمان، مرکزی با هدف استقرار یک برنامه مستمر، روتین و دایمی با پوشش … بالای ۹۰درصدی جمعیت تشکیل می شود. سرطان پوست در مردان و سرطان سینه در زنان شایعترین نوع سرطان در هرمزگان است . مواد آرایشی غیر مجاز دارای مقادیر زیادی آنفلاتوکسین است که برای انسان و حیوان سمی است . از هر هفت خانم یک نفر خطر ابتلا به سرطان سینه را دارد .

اجرای این برنامه ۵ ساله ثبت سرطان در استان هرمزگان به جهت فرصت های ویژه تحقیقات سرطان در استان، مهاجرت فراوان به این منطقه، تخمین میزان بروز سرطان در ساکنین جزایر دریای خلیج فارس از نظر آمار کشوری و جهانی اهمیت زیادی دارد. راه اندازی مرکز ثبت سرطان برای حل این مشکل ضروری است.

به طور واقع بینانه درمان سرطان در بیمارستان‌های ما رایگان نیست. طبیعی است که نظام نوین سلامت درباره تخصیص هزینه به بیمار و سازمان بیمه‌گر تغییر ایجاد کرده است، اما هنوز رایگان نیست.

در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی این هزینه‌ کاهش پیدا کرده و آزمایش‌ها و درمان با نرخ‌های دولتی انجام می‌شود، اما نکته این است که مسئله دارو موضوع مهمی است. همانطور که می‌دانید عمده دارو‌های سرطان دارو‌های وارداتی هستند و هنوز برخی از دارو‌های وارداتی که بیماران مبتلا به سرطان مصرف می‌کنند، مانند داروی پگ آسپارژینار تحت شمول بیمه نیست.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff