شیوع تب مالت در کشور/ مبتلایان سال گذشته،‌ 20 هزار نفر
+ پ -
شیوع تب مالت در کشور/ مبتلایان سال گذشته،‌ ۲۰ هزار نفر
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هشدار داد

شیوع تب مالت در کشور/ مبتلایان سال گذشته،‌ ۲۰ هزار نفر

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تب مالت خطرناک‌ترین بیماری عفونی مشترک انسان و دام برای انسان محسوب می‌شود، نسبت به شیوع آن در کشور هشدار داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس؛ رسول خضری، ضمن هشدار نسبت به شیوع تب مالت در کشور، افزود: بر اساس آمارهایی که از سوی وزارت بهداشت به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارائه شد، در سال گذشته حدود ۲۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا شدند و این در حالی است که هنوز آمارهای مربوط به سال ۹۴ ارائه نشده است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تب مالت بیماری مشترک انسان و دام است، در واقع انسان میزبان واسط به شمار می‌رفت؛ از سویی دیگر ۸۰۰ نوع بیماری مشترک دام و انسان وجود دارد که خطرناک‌ترین بیماری عفونی برای انسان محسوب می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: واقعیت آن است که نباید رشته‌های دانشگاهی دامپزشکی زیرمجموعه وزارت علوم باشد و جای تعجب است حال که وزارت بهداشت این رشته‌های تحصیلی مرتبط با خود را از وزارت علوم جدا کرده، چرا رشته دامپزشکی از این قاعده جدا شده است.

وی یادآور شد: آموزش، مدیریت، کنترل بیماری‌های مربوط به حوزه دام نیازمند نظارت وزارت بهداشت است همچنین قرنطینه‌های دامپزشکی باید از سوی این وزارتخانه کنترل شود در حالی که این نظارت وجود ندارد.

خضری تأکید کرد: سازمان دامپزشکی زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است که وزارتخانه‌ای کمی است اما وزارت بهداشت اقدامات کیفی انجام می‌دهد؛ درحالی که دست این وزارتخانه برای بسیاری از فعالیت‌های در این حوزه بسته است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در گفت‌وگو با خانه ملت، یادآور شد: نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بارها از شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست داشتند تا قرار گرفتن رشته دامپزشکی در زیر مجموعه وزارت بهداشت را به تصویب برساند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر رشته دامپزشکی زیرمجموعه وزارت بهداشت قرار گیرد، با مدیریت این وزارتخانه می‌توان از شیوع بیماری‌های مشترک دام و انسان جلوگیری کرد.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff