تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 343573
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت/

شیخ فضل الله نوری برگی از کتاب مظلومیت در تاریخ

شیخ فضل الله عالمی فرهیخته، آگاه، با تعصب، با نفوذ و دشمن ستیز بود، او در برخورد با قدرت های استکباری اصلاً اهل مماشات نبوده است و به هیچ وجه حاضر نبود آنها را به عنوان یک واقعیت بپذیرد او به میزانی که دشمن ستیز بود، دارای دشمنان بسیاری از قدرتهای خارجی و عوامل داخلی آنها بود.

شیخ فضل الله نوری برگی از کتاب مظلومیت در تاریخ

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس ؛ با توجه به قرآن که در بر گیرنده همه آموزه‌های ادیان الهی است یکی از فلسفه‌های مهم ادیان الهی مبارزه با ظلم و ستم بوده است و منادیان مبارزه با ظلم و ستم از جمله پیامبران در این راه دچار بسیاری از سختی‌ها و مصیبت‌ها شده‌اند و خود شاید از نخستین کسانی بوده‌اند که مورد ستم ستمگران زمان خویش قرار گرفته‌اند این پدیده‌ی زشت در طول تاریخ توانسته است جان بسیاری از انسان‌های بی‌گناه را بگیرد و خرابی‌های وصف‌ناشدنی را به بار آورده و امنیت و آسایش همه‌ی جانداران روی زمین و حتی جمادات و غیره را به خطر بیندازد و صد‌ها هزار انسان را در زمان‌های مختلف از خانه و کاشانه خود آواره و دربدر کند.

اگر چه تعریف ظالم ، مظلوم و ظلم ممکن است آسان به نظر برسد اما تطبیق آن بر افرادی که دارای چنین ویژگی‌هایی هستند در دنیای امروز پیچیده به نظر می‌رسد وهر کس با توجه به دیدگاه‌ها و معیار‌هایی که دارد به آسانی می‌تواند بخشی از این واژگان را بر رقبا یا پیروان خود اطلاق کند و از آن بهره‌های لازم ببرد.
آنچه در میان عامه مردم جا افتاده «مظلوم و ستمدیده» به کسی گفته می‌شود که مورد ستم قرار گرفته است دیگر خواه این فرد ستمدیده از ستمی که بر او رفته راضی باشد یا نه و یا اینکه بتواند برای دفع ستم از خود دفاع کند یا نه  اما در قرآن با توجه به آیات زیاد از جمله آیات ۲۱ ،۲۲و ۲۳ سوره ابراهیم به خوبی روشن می‌شود که «مظلوم» به کسی گفته می‌شود که مورد ستم ستمگران واقع شده اما به دفاع خود می‌پردازد و زیر بار ظلم نمی‌رود و برای رفع ظلم از خود تا پای جان می‌ایستد،اما کسی که هر چند مورد ستم واقع شده مادام به دفاع از خود نپردازد مگر اینکه راه چاره‌ای نداشته باشد از حوزه «مظلوم» خارج شده و کلمه ظالم و ستمگر بر او اطلاق می‌گردد.
یکی از بحث های مهم تاریخ مشروطیت البته مظلومیت، بحث درباره شیخ‌فضل‌الله نوری است همانگونه که روشن است شیخ فضل الله نوری یکی از مدافعان و پیشگامان سرسخت مشروطیت در ایران بود لیکن با توجه به انحراف نهضت مشروطیت توسط روسیه و انگلستان و ورود عوامل بیگانگان به عرصه فرماندهی جنب مشروطیت، شیخ فضل الله نوری در تداوم مشروطه خواهی خود پرچم مشروطه ی مشروعه را برافراشت و به مخالفت با مشروطیت منحرف و مشروطه خواهان قلابی پرداخت و در راه هدف خود که همانا استقرار مشروطه ی واقعی و به قول خودش مشروطه مشروعه بود.
شیخ فضل الله عالمی فرهیخته، آگاه، با تعصب، با نفوذ و دشمن ستیز بود، او در برخورد با قدرت های استکباری اصلاً اهل مماشات نبوده است و به هیچ وجه حاضر نبود آنها را به عنوان یک واقعیت بپذیرد او به میزانی که دشمن ستیز بود، دارای دشمنان بسیاری از قدرتهای خارجی و عوامل داخلی آنها بود،شیخ که به خوبی راه را یافته بود و هدف خود را بی محابا تعقیب می کرد مورد بغض و کین‍ه زورمداران و خائنان به وطن قرار داشت.

همان هایی که اصلاً نمی خواستند برای روحانیت هیچگونه نقش و سهمی قائل شوند، آنهایی که قدرت فوق العاده روحانیت را در به زانو درآوردن قدرت لندن در جریان تحریم تنباکو در سال ۱۲۷۰ هجری شمسی دیده بودند و شکست ذلت بار انگلیس را مشاهده کردند، درصدد ضربه زدن به روحانیت بر آمدند.
انگلیس پس از لغو خردکننده امتیاز تنباکو تصمیم گرفت که عامل این شکست را که روحانیت شیعه بود، به تدریج تضعیف و سپس از دور خارج کند، بردار شدن شیخ فضل الله یکی از صحنه های سناریوی شوم انگلیس در تسلط مطلق بر کشور با تضعیف روحانیت است.
با توجه به تعریف قرآن و زندگی شیخ می توانیم از آن به عنوان یکی از مصادیق مظلومیت نام ببرد که این مظلومیت پس از مرگ او نیز ادامه داشت و با توهین به جنازه او به نهایت خودش رسید ، تا جایی که امام راحل در مورد او میفرماید:”جرم شیخ فضل الله بیچاره چه بود؟ جرم شیخ فضل الله این بود که قانون باید اسلامی باشد. جرم شیخ فضل الله این بود که احکام قصاص غیر انسانی نیست. انسانی است او را دار زدند و از بین بردند و شما حالا به او بدگویی می کنید.”
باز به تاریخ نگاه که می کنیم می بینیم پر از تجربه هایی مثل شیخ فضل الله نوری است و همیشه این مظلومیت بوده چه بسا که الان مردم مظلوم عراق ،سوریه ،رزمندگان و شهدای مدافع حرم که به منظور دفاع از آرمان های اسلامی خود از جان و خانواده خود گذشتند و در جوار حرم حضرت زینب به مبارزه با ظالم زمان کنونی که همان داعش است پرداختند ،نماد حقیقی مظلومیت در این زمان هستند.

 

انتهای پیام/م

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=343573
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,485 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی