شکار صیادان چینی این بار در سواحل خلیج فارس / پهلو گیری کشتی صنعتی در محدوده قشم !
+ پ -
شکار صیادان چینی این بار در سواحل خلیج فارس / پهلو گیری کشتی صنعتی در  محدوده قشم !

صید صیادان چینی در آبهای جزیره قشم بحثی بود که چند روز گذشته در صفحات فضای مجازی پخش شد و مردم با دیدن صید کشتی های چینی این خبر را تایید کردند ولی رییس شیلات شهرستان قشم هم چنان این خبر را تکذیب می کند.

رییس اداره شیلات شهرستان قشم درگفتگوی تلفنی با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز از قشم اظهار داشت : صید کشتی های چینی در آبهای قشم خبری است که اصلا صحت ندارد و کشتی های چینی برای تجارت وارد آبهای خلیج فارس شده اند.

 

 

این در حالی است که روزنامه کیهان صید صیادان چینی در چند هفته گذشته اقدامی آزادانه عنوان کرده و آورده است ” صیادان چینی اقدام به صید انواع آبزیان از جمله میگو کرده و مشخص نیست با وجود قوانین سخت‌گیرانه در حوزه شیلات مجوز صید را از چه نهادی دریافت کرده‌اند.

 

 

این روزنامه نوشت : مسئولان شیلات استان هرمزگان امسال نیز همانند سال‌های گذشته شروع فصل صید میگو را با هدف افزایش تولید مثل این گونه از آبزیان و حفظ ذخایر طبیعی از نیمه دوم مهر ماه اعلام کرده‌اند؛ اما شناورهای چینی از آخرین روزهای مرداد ماه با ورود به آب‌های جزیره قشم و هرمز و در مقابل چشمان حیرت‌زده صیادان این جزیره همه روزه مشغول صید انواع آبزیان از جمله میگو، ساردین و تن ماهیان هستند.

 

 

صیادان چینی قبل از ورود به آب‌های جزیره قشم و هرمز در آب‌های استان بوشهر تورهای خود را برای صید میگو به آب انداخته بودند، اما به دلیل اعتراض و ممانعت صیادان این استان مجبور به ترک آب‌های بوشهر و ورود به آب‌های منطقه آزاد قشم شدند .

 

 

این درحالی است که یگان حراست شیلات شهرستان قشم با توجه به شروع نشدن فصل صید، با تمام توان از ورود شناورهای صیادان بومی برای صید میگو ممانعت می‌کند؛ اما این پرسش مطرح است که چینی‌ها مجوز صید را که به هموطنان کشورمان تعلق نمی‌گیرد از چه نهادی و چگونه دریافت کرده‌اند؟!

 

 

این رونامه نوشت ، چینی‌ها با ۲۵ کشتی صیادی که در هر شناور ۲۰ خدمه و یک مترجم ایرانی حضور دارد با صید بی‌رویه خود، مردم قشم و مسافرانی که به امید خرید میگو به این جزیره سفر می‌کنند را در حسرت خوردن این آبزی خوشمزه خواهند گذاشت.

 

 

آب‌های اطراف جزیره قشم و هرمز از جمله مهمترین زیستگاه‌های مرجانی و گونه‌های جانوری کمیاب دریایی است و با توجه به اینکه نظارت خاصی بر صید شناورهای چینی وجود ندارد، چه کسی نسبت به عواقب زیست محیطی ناشی از صید غیراستاندارد آنها پاسخگو خواهد بود؟

 

 

بنابراین گزارش علاوه بر اینها، هنوز هم آثار تاریخی بسیاری باقی مانده از دوران حضور پرتغالی‌ها در این منطقه در کف خلیج وجود دارد که تاکنون به صورت کامل پاکسازی نشده و اگر این آثار ارزشمند در تور چینی‌ها قرار گرفته و از مرزهای کشور خارج شود خسارت فرهنگی بزرگی بر کشور تحمیل خواهد شد.

 

 

به گفته کارشناسان، صیادان بومی از ابزار سنتی استفاده می‌کنند و میزان صید آنان علاوه بر اینکه آسیبی به آبزیان نمی‌زند؛ بسیار کمتر از چینی‌هایی است که با ابزار جدید و صید صنعتی به جاروکشی دریا می‌پردازند.

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff