شور و شعور حسینی دو شاخص مهم فرهنگ عاشورا/ میناب بنیانگذار مرثیه‌سرایی در جنوب ایران است
+ پ -
شور و شعور حسینی دو شاخص مهم فرهنگ عاشورا/ میناب بنیانگذار مرثیه‌سرایی در جنوب ایران است

محقق و پژوهشگر هرمزگانی با اشاره به اینکهشور حسینی و شعور حسینی دو شاخص مهم فرهنگ عاشورایی است که باید با هم آمیخته شوند افزود:هرسال باید بینش و نگرش ما به امام حسین(ع) یک نگرش و بینش نو و پویا باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ، علی ریسانی‌نژاد، محقق و پژوهشگر مینابی در جمع نوحه‌خوانان پنجمین سوگواره نوحه‌های محلی نشسته گفت: دو پدیده در آفرینش، نشانه دو حقیقت جاودان است  که یکی از آنها « سرخی طلوع» که نشانه خون برحق علی بن ابی طالب است و دیگری هم  «سرخی غروب» که نشانه خون فرزندش حسین ابن علی است  که این دو حقیقت همیشه جاودان باقی خواهد ماند.

 

 

 

 

وی با بیان اینکه  امام حسین (ع) در تاریخ عاشورا یک حقیقت است و این حقیقت هیچ وقت تمام شدنی و گم شدنی نیست افزود: شور حسینی و  شعور حسینی  دو شاخص مهم فرهنگ عاشورایی است که باید با هم آمیخته شوند چرا که در شور حسینی کارهایی مثل نوحه خوانی ، مرثیه سرایی ، لباس های مشکی و تئاتر های نمایشی انجام می دهیم و نیاز است در کنار شور حسینی ، شعور حسینی پررنگ تر باشد .

 

 

 

 

 

 این محقق و پژوهشگر مینابی گفت: کربلا و فرهنگ عاشورا مملو از صفات انسانی است چرا که از یک سو مظلومیت و از سوی دیگر شجاعت، معرفت و ایثار در کنار هم قرار دارد.

استاد دانشگاه هرمزگان ، به رسالت نوحه خوانان و مرثیه سرایان اشاره کرد و گفت : باید عزاداری ها با بصیرت و هوشمندانه باشد نباید به عزاداری ها کورکورانه نگاه کرد .

 

 

 

 

 

وی اضافه کرد: باید صفاتی که در مجموعه عاشورایی نهفته است به آن دست پیدا کرد و هرسال باید بینش و نگرش ما به امام حسین(ع) باید یک نگرش و بینش نو و پویا باشد.

 

 

 

 

 این محقق و پژوهشگر مینابی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مطالب یک محقق آلمانی پیرامون قیام سید‌الشهدا (ع) به تشریح تاثیر امام حسین (ع) در انقلاب سایر ملل در دنیا پرداخت و گفت: نوحه‌خوانان و ارادتمندان به مکتب امام حسین (ع) باید ابعاد مختلف شخصیت سید و سالار شهیدان را مطالعه کنند.

ریسانی‌نژاد در ادامه مرثیه و مرثیه‌سرایی در میناب را مورد بحث قرار داد و گفت: میناب بنیانگذار مرثیه‌سرایی در جنوب ایران است و حسینعلی قضایی چهره شاخص مرثیه‌سرایی جنوب کشور محسوب می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: متاسفانه از آنجایی که آثار مکتوب زیادی برای معرفی شاعران و مرثیه‌سرایان میناب موجود نبوده و بیشتر تاریخ این حوزه به صورت شفاهی و نسل به نسل منتقل شده، معرفی شخصیت‌ها و چهره‌هایی همچون مرحوم قضایی و ملاحسین مسیحا به خوبی صورت نگرفته است.

وی گفت: منصف پدر مرحوم قضایی، جاریه نخستین زن مرثیه‌سرای کشور و دختر قضایی، ملا معروف، واعظ، لازم و دیگر مرثیه‌سرایان میناب با اشعار پر مغز خود شور و شعور حسینی را به مردم این دیار انتقال داده‌اند.

ریسانی صداقت، سادگی، صفا و صمیمت را مهمترین ویژگی اشعار شاعران و مرثیه‌سرایان مینابی دانست و گفت: اشعار و نوحه‌های موجود در میناب متعلق به ۲۰۰ سال پیش است.

وی وجود تخلص در اشعار شاعران مینابی را وجه تمایز مرثیه‌های جنوب و میناب با سایر نقاط کشور ذکر کرد و اظهار داشت: اگر این تخلص‌ها نبود این اشعار از بین می‌رفت.

این محقق و پژوهشگر مینابی سوق دادن جوانان به سمت سنت‌ها و مطالعه پیرامون تاریخ میناب به ویژه در حوزه آئین‌ها را مهم‌ترین عامل حفظ سنت‌ها در میناب دانست و گفت: در این زمینه نیاز است که جوانان و علاقمندان هم به مطالعه بپردازند و هم آئین‌های میناب را ثبت و ضبط کنند.

وی نوحه‌خوانی نشسته را بهترین سبک عزاداری برای سیدالشهدا (ع) دانست و گفت: افتخار می‌کنیم که بنیان این شیوه عزاداری که خود گامی در جهت توسعه فرهنگ عاشورایی است، به مردم میناب تعلق دارد.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff