شورشیان سوری شاید کل جنگ را ببازند/ سقوط حلب، چالش بزرگ ترکیه و عربستان
+ پ -
شورشیان سوری شاید کل جنگ را ببازند/ سقوط حلب، چالش بزرگ ترکیه و عربستان

روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره تحولات اخیر میدانی در استان حلب در سوریه و پیشروی‌های ارتش این کشور و حامیانش نوشت: «شورشیان سوری در حال باختن حلب و شاید کل جنگ هستند».

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پیشوری‌های اخیر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در استان حلب از جمله «نبل» و «الزهرا» سبب شده تا روزنامه آمریکایی درباره شکست کامل مخالفان و «شورشیان» هشدار دهد.

نیروهای ارتش سوریه به همراه نیروهای مقاومت در ادامه مقابله با تروریست‌ها در سوریه، پس از اینکه کنترل شهرکهای شیعه نشین نبل و الزهرا را بدست گرفتند، موازنه میدانی در استان حلب را به نفع دمشق تغییر دادند.

حالا روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره تحولات اخیر و شکست‌های «شورشیان سوری» در حلب ابراز نگرانی کرده و درباره شکست کامل آنها از دولت سوریه هشدار داده است.

واشنگتن پست در مطلبی تحت عنوان «شورشیان سوری در حال شکست خوردن در حلب و شاید کل جنگ هستند»، نوشت: «پس از آنکه حملات برق‌آسای هوایی روسیه به نیروهای وفادار دولت سوریه کمک کرد یک مسیر اصلی تدارکاتی شورشیان را قطع کنند، شورشیان سوری روز پنجشنبه در شهر شمالی حلب سوریه و اطراف آن برای بقایشان جنگیدند».

این رسانه آمریکایی نوشت: «حملات مورد پشتیبانی روسیه به مواضع شورشیان در حلب، با شکست مذاکرات صلح در ژنو همزمان شد و تردیدهای اپوزیسیون را درباره آنکه روسیه و متحدان سوری آن بیشتر به تضمین پیروزی نظامی بر شورشیان علاقه مند هستند تا مذاکره، تقویت کرد».

واشنگتن پست با اشاره به پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه و نیروهای حامی آن در حلب ابراز نگرانی کرد: «روز پنجشنبه، نیروهای دولتی چندین روستا را در مناطق اطراف حلب کنترل کردند که این موضوع سبب ترس در میان شورشیان و اهالی درباره اینکه به زودی کاملا تحت محاصره قرار بگیرد، شده است».

این رسانه ادامه داد: «از دست دادن حلب، ضربه‌ای شدید به شورش تقریبا ۵ ساله علیه رئیس‌جمهور بشار اسد خواهد بود. شورشیان از سال ۲۰۱۲ قسمت اعظم شهر حلب را در کنترل داشته‌اند و این موضوع سبب شده بود که ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا تاکید کند که آنها در نهایت بتوانند دولت دمشق را ساقط کنند».

این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش حمایت‌ها و کمک‌های ایران و روسیه از دولت و ارتش سوریه را دلیل  تغییرات در تحولات میدانی این کشور ارزیابی می‌کند.

واشنگتن پست همچنین نوشت: «در تلاش برای پیش رفتن در استان حلب، نیروهای طرفدار دولت توانستند محاصره دو روستای عمدتا شیعه نبل و الزهرا را بشکنند؛ روستاهایی که برای سه سال گذشته در محاصره شورشیان بود و تنها با کمکهای غذایی هوایی دولت روی پا باقی مانده بود».

این روزنامه تصریح کرد: «جنگجویان شورشی وقتی که بیش از ۲۰۰ حمله هوایی در ۲۴ ساعت گذشته را توصیف می‌کردند، به نظر درمانده می‌آمدند. فرماندهان گروه‌های مختلف شورشی از میانه‌روها گرفته تا جبهه النصره منسوب به القاعده، خواستار دریافت کمک‌های فوری برای تقویت و کمک از دیگر بخش‌های کشور شدند».

واشنگتن پست افزود: «سقوط حلب، برای ترکیه و عربستان سعودی که سرسخت‌ترین حامیان شورشیان هستند، چالشی بزرگ می‌باشد اما مشخص نیست آنها برای جلوگیری از این موضوع می‌توانند کاری بکنند یا خیر».

این روزنامه آمریکایی ضمن اشاره به اقدامات چند ماه اخیر ترکیه در تقویت حضور نظامی خود در مرز با سوریه تصریح کرد: «البته ترکیه فضای محدودی برای مانور در سوریه دارد چون این کشور یک جت روسی را پس از نقض مختصر و کوتاه حریم هوایی‌اش هدف قرار داد که این موضوع سبب شده روسیه تدابیر تلافی‌جویانه در پیش گیرد».

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff