شهنازی: تغییرنسل تبدیل به یک بهانه شده؛ هدف‌گذاری‌ها فرار روبه‌جلوست/ از انتخاب مربی در والیبال ایران می‌توان یک کتاب نوشت!

مربی پیشین تیم ملی والیبال ایران گفت: فلسفه انتخاب سرمربی در ایران با تمام دنیا تفاوت داشته و از نحوه انتخاب سرمربی در والیبال ایران می‌شود یک کتاب نوشت!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ناصر شهنازی، مربی پیشین تیم ملی والیبال کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانا اظهار داشت: در تمام دنیا مرسوم است که پس از المپیک و تا المپیک بعدی، برنامه‌ریزی‌ها و تغییران اساسی شکل بگیرد؛ اعم از تغییر بازیکن، سرمربی و یا تدارکات. در واقع هر ۴ سال یک بار به نوعی انقلاب و دگرگونی در سیستم والیبال و ورزش شکل می‌گیرد.

وی در ادامه بیان داشت: در ایران اما همان‌طور که در همه کارها دقیقه نودی هستیم، تمام امور به لحظات آخر محول شده و کارها هم انباشته می‌شوند. جالب این که با انباشت سنگین کارها تا دقیقه ۹۰ و عدم رعایت اصول، انتظار نتیجه در مدت کوتاه هم همیشه هست و این مسئله متاسفانه دیگر نهادینه شده.
شهنازی پیرامون تغییرات فنی در تیم ملی والیبال عنوان داشت: امیدواریم این مسائل هم تغییر کند و والیبال ایران نیز مانند همه جای دنیا بکوشد و پیش برود. این تغییر سیستم به تغییر واقعی نگرش و برنامه‌ریزی دقیقی نیاز خواهد داشت که باید در خلال آن از مربیان برتر و به‌روز دنیا بهره بگیریم.
این مربی والیبال تصریح داشت: پس از دوران خولیو ولاسکو در تیم ملی، سایر مربیان در سطح والیبال ملی ما نبودند و برخی حتی با استراتژی‌های غلط جذب شدند. این مربیان باعث توقف سیر پیشرفت و عملا درجا زدن تیم ملی والیبال ایران شدند. از نحوه انتخاب سرمربی در والیبال ایران می‌شود یک کتاب نوشت!
او درباره تغییر نسل در تیم ملی گفت: اگر قرار به کنار گذاشتن بازیکنان شاخصی که طی سالیان دراز برای تیم ملی زحمت کشیده‌اند وجود دارد، این امر باید با احترام و تکریم صورت بگیرد. این موضوع در ورزش ایران به ندرت رخ داده و دیده‌ایم که یک بازیکن هرچند باسابقه که برای ایران زحمت کشیده، حتی با یک مصاحبه از تیم ملی رانده شده.
دستیار ولاسکو در تیم ملی تأکید داشت: جوان‌گرایی در تیم ملی باید قطره‌چکانی باشد؛ بازیکنان شاکله‌ای و باتجربه حفظ شوند و سال به سال شاهد تزریق بنزین سبز و نیروی جوان به تیم ملی باشیم تا اشتباه دردسرسازی رخ ندهد. مردم توقعات به‌جایی از والیبال ایران دارند و نباید مرتکب اشتباهی شویم که بالاجبار آن را در کوتاه مدت جبران کنیم و انرژی‌مان صرف آن بشود.
شهنازی با اشاره به این که گفته شده هدف‌گذاری فدراسیون والیبال در سال ۱۴۰۱ موفقیت در بازی‌های آسیایی خواهد بود، اذعان داشت: این یک نوع فرار رو به جلوست. برای والیبال ما دیگر قاره آسیا جذاب و مهم نیست و رقابت‌های جهانی اهمیت دارد. می‌گویند لیگ ملت‌ها قرار است یک تورنمنت تدارکاتی برای مسابقات جهانی باشد که این هم درست نیست.
وی در همین رابطه خاطرنشان ساخت: انگار دیدگاه مسئولین والیبال با مردم عامه تفاوت دارد و بین نظرات فاصله زیادی افتاده. البته که بازی‌های آسیایی برای نظام اهمیت بالایی خواهد داشت اما نباید همه چیز فدای آن شود که این مسئله واقعاً نگران کننده خواهد بود.
مربی پیشین تیم والیبال سایپا ابراز داشت: از شواهد و قراین پیداست که بحث تغییرنسل، به دستاویزی برای توجیه عدم نتیجه‌گیری در رویدادهای سال جاری تبدیل خواهد شد. درباره نفرات دعوت شده به تیم ملی هم بحث‌های زیادی وجود دارد اما قصاص قبل از جنایت صحیح نیست و به انتظار نتایج تیم ملی نشسته‌ایم.
این کارشناس والیبال در پایان گفت: فلسفه انتخاب سرمربی در ایران با تمام دنیا تفاوت داشته و ما هم در چنین شرایطی روزه سکوت می‌گیریم. تغییر هزینه‌های زیادی دارد و باید با آرامش رخ بدهد. ما هم نمی‌توانیم نظر بدهیم؛ فقط آرزوی موفقیت می‌کنیم و امیدواریم حرف‌ها و وعده‌های بیان شده، عملی شود.
منبع دانا
انتهای پیام/