شهر در تمنای نظارت مسئولان/ خیابان های بندرعباس میزبان مجدد متکدیان پاکستانی
+ پ -
شهر در تمنای نظارت مسئولان/ خیابان های بندرعباس میزبان مجدد متکدیان پاکستانی

استان هرمزگان دوباره به عنوان یکی از میزبانان متکدیان پاکستانی شد، این متکدیان با بدترین وضعیت ظاهری در مقابل زنان و مردان و گاها دختران و پسران بندرعباس ظاهر شده و از آنان تقاضای پول می کنند.. غیر بهداشتی بودن این افراد یکی دیگر از معضلات است و این موضوع باعث نگرانی عموم شده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کمتر روزی است که هر یک از ما از خیابان‌ها و چهار راه‌ها شهر عبور کنیم و انسان‌هایی را مشاهده نکنیم که دست تمنا به سوی رهگذران و سواره‌ها دراز نکنند . یکی از آسیب‌های اجتماعی مهمی که امروز به وفور یافت می‌شود، پدیده تکدی‌گری است که هر روز شکل تازه‌ای به خود می‌گیرد و شاهد رواج یافتن آن در ابعاد گوناگون در استان‌های مختلف کشور مخصوصا شهر بندرعباس هستیم.

 

این متکدیان که به نظر می رسد اکثریت آن ها از افغانستان و پاکستان به بندرعباس منتقل شده باشند با بدترین وضعیت ظاهری در مقابل زنان و مردان و گاها دختران و پسران بندرعباس ظاهر شده و از آنان تقاضای پول می کنند.

 

جالب این که این روزها پشت چراغ های قرمز شهر نیز امنیت سابق برقرار نبوده و هر راننده ای با رسیدن به این چراغ ها واهمه دارد که نکند ناگهان یکی از این متکدیان به خودرویش برخورد کرده و دردسرهایی برایش فراهم شود. البته این پدیده زشت در شروع سال ۹۵ باز شدت گرفته و در مرکز استان بیشتر شده و گفته می شود افرادی سودجو و فرصت طلب با انتقال این متکدیان به بندرعباس پول های هنگفتی به جیب می زنند.

IMG_8069

تکدی گرهای پاکستانی با ورود به بندرعباس و این استان و حتی کشور باعث شیوع  بعضی بیماری های گوناگون و خطرناک که به علت وجود آنها در شهرها و آمدن آن ها شاهد افزایش این بیماری ها هستیم . غیر بهداشتی بودن این افراد یکی دیگر از معضلات است و این موضوع باعث نگرانی عموم شده است .

 

از نظرگاه جامعه شناختی تکدی را می توان نوعی انحراف اجتماعی – که فرد در آن نقش مشخص و بعضا متفاوتی (سرقت، روسپی گری، واسطه گری، اعتیاد، و…) را بر عهده دارد به حساب آورد و یا به منزله نمونه ای از مرحله شغل نزد متکدیان حرفه ای، آبرومندانه و غیرآبرومندانه (غیر مشروع) در مشاغل انحرافی تلقی کرد.

 

تکدی گری، عوارض و مخاطرات زیادی دارد و هر چند که تکدی‌ گری در کشورهای مختلف و در بین افراد با ادیان و سنت‌های گوناگون رواج دارد ولی در خواست کمک از دیگران در کشورهای اسلامی و از جمله ایران به علت سفارشات اسلام ، رواج بیشتری دارد. با توجه به زحمت کم و درآمد بالای تکدی‌گری، افراد زیادی هستند که توان کار شرافت‌مندانه را هم دارند ولی ترجیح می‌دهند که کار راحت‌تر را انتخاب کنند و از این طریق امرار معاش کنند.

 

IMG_8066

استان هرمزگان سال‌های اخیر همواره به عنوان یکی از میزبانان این متکدیان بوده است و علی‌رغم اینکه بارها و بارها نسبت به جمع‌آوری این متکدیان اقدام شده است ولی باز هم به صورت گروهی وارد استان می‌شوند.معلولیت به عنوان یکی از مهمترین ترفندهای این متکدیان برای گدایی است که البته بسیاری از آنها هم با شگردهای حرفه‌ای، تمارض می‌کنند و در واقع هیچ معلولیتی ندارند.

 

حضور گسترده متکدیان خارجی در شهرها و روستاهای مختلف کشور باعث شده است تا فضای برای فقرای داخلی و نیازمندان واقع تنگ شود و بخش زیادی از کمک‌های مردم را جذب کنند . فضای مناسبی برای نگهداری متکدیان در اختیار نیست . در هر حال پدیده تکدی گری دارای تبعات منفی بسیاری است که می‌توان به تهدیدهای سلامتی و امنیتی اشاره کرد و این موضوع باعث رواج ناامنی‌های مختلف برای مردم می‌شود که می‌طلبد تا مسئولان ذی‌ربط برخورد مناسبی را در این زمینه داشته باشند.

IMG_8059

این گروه دارای تشکیلات مفصلی هستند که به صورت یک سازمان غیر رسمی اما زنده و جاندار، فعالیت می کنند . در این تشکیلات همه چیز بر اساس توانایی شخص متکدی و ویژگیهای مکانی ، جمعیتی ، اقتصادی و … تقسیم می شود ، لذا هر مکانی دارای ارزشهای مشخص و اهمیتی متفاوت از جاهای دیگر بوده و اصطلاحا «سرقفلی » خاص خود را دارد .

 

نباید فراموش کرد که مسئله تکدی گری تنها یک پدیده و معضل اقتصادی و مرتبط به بحران در این حوزه نیست، بلکه ارتباط مستقیم با مسائل فرهنگی و اجتماعی در جامعه هم دارد.

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff