تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 477025
تاریخ انتشار:شنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۷ - ۹:۳۹| تعداد نظرات :۲ دیدگاه
پ
با گذشت 5 سال؛

شهرک های نوسازی که برای مردم زلزله زده سرپناه نشد/روستائیان بشاگرد زندگی در کپر را به خانه های نوساز ترجیح می دهند

در اردیبهشت ماه سال ۹۲ زلزله‌ای به بزرگی بیش از ۶ ریشتر بشاگرد را لرزاند و هزاران خانه به طور کامل تخریب شد و ستاد بحران ۳۰۰۰ واحد مسکونی را ۶ شهرک احداث کرد اما با گذشت بیش از ۵ سال از ساخت همچنان شهرک های نوساز خالی از سکنه مانده اند.

شهرک های نوسازی که برای مردم زلزله زده سرپناه نشد/روستائیان بشاگرد زندگی در کپر را به خانه های نوساز ترجیح می دهند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ در اردیبهشت ماه سال ۹۲ زلزله‌ای به بزرگی بیش از ۶ ریشتر بشاگرد شرقی ترین استان هرمزگان را لرزاند و هزاران خانه به صورت کامل تخریب شد و خسارت بسیار سنگینی به اهالی بخش گوهران وارد شد.

در همان زمان دولت بلافاصله با تشکیل فوری ستاد بحران اقدام به بازسازی مناطق آسیب دیده این شهرستان کرد و ۳۰۰۰ واحد در کل بشاگرد ساخته شد که ۷۳۰ واحد مسکونی در ۶ شهرک در اطراف و حریم شهرسردشت را احداث کرد اما با گذشت بیش از ۵ سال از ساخت این منازل مسکونی همچنان برخی منازل مسکونی در شهرک ها خالی از سکنه مانده است.

مردم بشاگرد، نبود آب و کمبود امکانات را علت اصلی خالی ماندن خانه ها از سکنه می دانند که تعداد زیادی از این شهرک ها در شهر سردشت مرکز شهرستان بشاگرد احداث شده که اکنون فرسوده شده اند و در حال تخریب است.

سقف شهرک های نوساز مردم زلزله زده در حال فرو ریختن است

راشد طیب شاهی، شهردار شهر سردشت در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده در این خصوص اظهار کرد: در سال ۹۲ در پی زلزله بشاگرد و آسیب بسیاری از منازل مسکونی روستاهای بخش گوهران با مشورت و درخواست برخی ازشوراهای روستاهای خسارت دیده ۳۰۰۰ واحد در کل بشاگرد ساخته شد که ۷۳۰ واحد مسکونی در ۶ شهرک در اطراف و حریم شهرسردشت توسط ستادبازسازی با هدف جا به جایی و تجمیع روستاهای خسارت دیده در مرکزشهرستان احداث شد.

شهردار شهر سردشت تصریح کرد: با گذشت قریب به ۵ سال بسیاری از منازل مسکونی در شهرک ها که غالبا از اهالی حوزه بخش گوهران هستند خالی از سکنه است و این امر چند تا مشکل را در پی داشته است.

طیب شاهی به مشکلات خالی بودن خانه های مسکونی اشاره کرد و گفت: خالی بودن خانه مسکونی سرانه مسکونی شهر را بالا برده و در طرح جامع و تفصیلی شهر تا ۵ سال دیگر هیچ سرانه مسکونی به شهر اضافه نمی شود و مشکل سایر شهروندان در زمینه زمین و مسکن لاینحل می ماند.

وی در ادامه بیان کرد: ساختمان های احداث شده در شهرک ها به علت عدم سکونت شخص در حال فرسایش است و از طرفی لوازمشان مورد سرقت قرار می گیرد .

شهردار شهر سردشت خاطر نشان کرد: اکنون که طرح جامع و تفصیلی شهر در حال بازنگری است و چنانچه مالکین در آنها ساکن نشوند به محدوده شده الحاق نمی شوند و در آینده در زمینه خدمات رسانی شهرداری دچار مشکل خواهند شد و شوراهای روستاهای مذکور با مشورت و هماهنگی مالکین نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام کنند.

پس لرزه در منازل مسکونی شهری و روستایی بشاگرد 

یعقوب داد علیزاده، عضو شورای شهرستان بشاگرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده ؛ افزود: در پی زلزله سال ۹۲ و ایجاد خسارت به منازل مسکونی شهری و روستایی شهرستان بشاگرد ستاد بازسازی بنیاد مسکن هرمزگان و کرمان به عنوان معین اقدام به ساخت ۳۰۰۰ واحد مسکونی در ۶ شهرک در مناطق مختلف بشاگرد کرد که عمده این شهرک ها در شهر سردشت است.

عضو شورای شهرستان بشاگرد گفت: این طرح تجمیع با رضایت خود افراد و شوراهای اسلامی همان روستاها بوده برای هر واحدمسکونی هم ۲۰ میلیون تومان تسهیلات و بین ۴ تا ۵ میلیون تومان بلاعوض اعتبار تامین و هزینه شده که توسط پیمانکاران ستاد بازسازی و با نظارت بنیاد مسکن ساخته شده اند.

۴ شهرک نوساز در حال نابودی است

وی اظهار کرد: حال صرف نظر از چگونگی نحوه ساخت و کیفیت مصالح به کار رفته و نحوه نظارت بر ساخت آنها و اکنون قریب به ۵ سال از ساخت آنها می گذرد تنها دو شهرک دارای سکونت هستند و ۴ شهرک دیگر همچنان خالی ازسکنه هستند.

داد علیزاده افزود: یکی از دلایل عدم سکونت مردم در این شهرک ها عدم وجود آب و برق است و این بهانه ای برای مردم شده البته اداره آبفا می گوید با تانکر به این منازل مسکونی آبرسانی می کنیم اما تانکرهای آب جوابگو این جمعیت نیست.

عضو شورای شهرستان بشاگرد تاکید کرد: اگر این شهرک ها کسی در آنها سکونت نکند تا دو سال آینده همه آنها تخریب می شوند و خسارت هنگفتی به بیت المال وارد می شود.

وی به دلایل عدم سکونت مردم در منازل مسکونی در شهرک ها اشاره کرد و افزود: نبود شغل و آب از دلایل عدم سکونت اهالی در این شهرک ها است و با ایجاد یک شهرک صنعتی می توانند ایجاد اشغال کنند و مردم را از روستاها به شهر بکشاند که مصوبه ساخت شهرک صنعتی هم در سال ۹۱ دادند اما تاکنون اجرایی نشده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=477025
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

2 comments on “شهرک های نوسازی که برای مردم زلزله زده سرپناه نشد/روستائیان بشاگرد زندگی در کپر را به خانه های نوساز ترجیح می دهند

  1. حمید محوی on said:

    طراح این شهرک (یعنی چیزی که اسمش را گذاشته اند شهرک ودر تصویر می بینم)، اگر بخواهم خیلی با او با ملایمت رفتار کنم پروانۀ کار و دیپلمش را باطل می کنم و روی لباسش یک بطری شربت بهلیمو خالی می کنم و اگر اعتراض کرد یک فصل کتک کاری مفصل … اگر بخواهم یک کمی سختگیر تر باشم همان بلاهای اول را سرش پیاده می کنم + تقاضلی سه سال زندان (همت عالی) به دلیل بی سلیقگی و مصادرۀ اموالش به دلیل به هدر دادن بودجه…
    طراح این شهرک به اعتقاد من باید محاکمه شود…

  2. حمید محوی on said:

    نخستین ایرانیانیانی که در این سرزمین نیمه خشک سکن شدند با هوشمندی رژیم قنات و کانالیزاسیون را اختراع کردند. امروز همین اختراع باستانی می تواند با توسعۀ بیشتر و امکانات مدرن و فن آوریهای دوران حاضر احیاشود. برخی مسئولین در مورد فروش آب به کویت گفته بود که ما نمی دانستیم با این آب چه کار کنیم (؟؟؟) به کویت فروختیم. همۀ داستان چگونه انسان غول شد به تسلط بر محیط زیست باز می گردد.
    در زمینۀ مسکن امروز فن آوری خانه هیا پیش ساخته با توجه به خصوصیات اقلیمی می توانست به شکل گسترده در سیستان بلوچستان به کار برده شود. با خیابان بندی های مناسب آدمیزاد در قرن ۲۱٫ یعنی خیابان بندی ساخته شده و نه خاک خالی، سنگفرش با سنگهای گرانبهای خود سیستان بلوچستان با سنگ مرمر و درختکاری شده. سیستم تهویۀ مطبوع. ورزشگاه سر پوشیده. قهوه خانۀ و رستوران شیک با غذاهای بلوچی. میدان اسب دروانی با مربی در حاشیه در فضای جنگلی از درختهای میوۀ محلی. ایجاد هتل برای توریستها. زیر بناهای بسیاری می شود ایجاد کرد، برای مثال مراکز فرهنگی چند منظوره (دفاع غیر عانل برای پناه گاه- ضد اتمی. درتمام مناطق ایران ایجاد پناه گاه ضد اتمی ضروری ست و پس از نان شبT از واجبات است…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,514 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل