شن های روان و قاچاق سوخت مهمترین مشکلات زیست محیطی در جاسک است
+ پ -
شن های روان و قاچاق سوخت مهمترین مشکلات زیست محیطی در جاسک است

رئیس محیط زیست جاسک گفت:مهمترین معضلات زیست محیطی شهرستان میتوان به شنهای روان،شکار صید بدون مجوز ، قاچاق سوخت و عدم فعالیت سازمان های غیر دولتی(NGO) در زمینه محیط زیست است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از مکران نیوز،گرچه این روزها تا سخن از محیط زیست ایران به میان می آید همه از ریزگردهایی می گویند که در ریه ها خانه کرده اند، از دریاچه ارومیه می گویند که می رود به خاطره تبدیل شود، از جنگل ابر می گویندو …

اما همه این لیوان خالی نیست،  در گوشه گوشه ایران کسانی هستند که با عشق و علاقه برای حفاظت از محیط زیست می کوشند، ایمان دارند که نفرین کردن این همه «تاریکی» چاره نیست و تمام تلاششان را به خرج می دهند تا «شمعی» روشن کنند، چهره هایی که بیشتر می کوشند ولی کمتر دیده می شوند.

 به بهانه فرارسیدن هفته جهانی محیط زیست (۱۵ لغایت ۲۱ خرداد ماه)با کاظم شریفی شمیلی، رئیس محیط زیست جاسک  مصاحبه ای ترتیب دادیم که می خوانید:

لطفاً خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید.

اینجانب کاظم شریفی شمیلی ،فوق لیسانس مدیریت محیط زیست  دارای ۱۲ سال سابقه خدمت در سازمان حفاظت محیط زیست می باشم و در حال حاضر مسئولیت ریاست اداره محیط زیست شهرستان جاسک را بر عهده دارم  .

 مهمترین مشکل زیست محیطی تان در جاسک چیست؟

از مهمترین معضلات زیست محیطی شهرستان میتوان به شنهای روان،شکار صید بدون مجوز ، قاچاق سوخت و عدم فعالیت سازمان های غیر دولتی(NGO) در زمینه محیط زیست  اشاره کرد.

در مدتی که رئیس اداره جاسک شده اید چه اقدامات مثبتی انجام داده اید؟

دراین خصوص باید فعالیت اداره را به ۴ بخش تقسیم کرد که با توجه به کثرت موارد ، مختصری از فعالیت های تاثیر گذار و شاخص را به شرح زیر بیان میکنم.

 ۱-  روابط عمومی و تنویر افکار:

این بخش که در اولویت کاری قرار گرفت و تاثیر بسیار زیادی در آشنایی مردم شهرستان با محیط زیست داشته و متقابلا کمک های زیادی هم در این زمینه به مجموعه شد .به نظر بنده مردم ابتدا باید با فواید و اهمیت محیط زیست  و همچنین اثرات سوء تخریب  آن آشنا شوند و در مرحله بعد اقدامات بازدارنده در دستور کار قرار گیرد.

الف-معرفی مسئول روابط عمومی اداره

ب-ارسال به موقع خبرهای مربوط به محیط زیست شهرستان به روزنامه ها ،سایتهای خبری و صدا وسیما

ج-برگزاری  کلاسها و دوره های آموزشی و توجیهی

د- برگزاری مراسم و مناسبت های زیست محیطی (روز انس با طبیعت، روز زمین پاک، هفته محیط زیست، روز محیط بان،هفته هوای پاک و سایر مناسبت ها ) در طول سال

۲ – محیط طبیعی :

الف-گشت و کنترل شبانه روزی جهت جلوگیری از تخلفات احتمالی شکار و صید

ب-پایش سواحل

۳-محیط انسانی:

الف- پاسخگویی به استعلامات زیست محیطی  در مراحل احداث و بهره برداری

ب- پایش مداوم صنایع و ارائه راهنمایی های لازم از طریق کارشناسان جهت کاهش آلاینده ها به واحد های صنعتی

ج-شناسایی واحد های آلاینده و اخطار به صنایع آلاینده و در صورت نیاز رفع نقص جهت جلوگیری از آلودگیهای زیست محیطی

۴-عمرانی و خشکسالی :

الف -تثبیت مرز مناطق حفاظت شده (جنگلهای حرا) به وسعت ۳۴۶۵۰هکتار

ب-در بحث خشکسالی :احداث آبشخور جهت تامین آب مورد نیاز حیاط وحش در مناطق کم آب و همچنین خرید علوفه

چه انتظاراتی از مردم و مسئولین شهر جاسک در خصوص حفاظت از محیط زیست دارید؟

همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند”مسأله محیط زیست یا حفظ منابع طبیعی، برای ما مسئله‌ای تجمّلاتی و درجه دو نیست؛ یک مسأله حیاتی است. در تلاش ما برای توسعه کشور، اولویّت باید در این بخش باشد.” انتظار میرود مردم نسبت به حفظ محیط زیست خود تلاش کنند ،همچنین باتوجه به روند توسعه شهرستان جاسک انتظار میرود که مسئولین در طرحهایی که اجرا میکنند توجه کافی نسبت به مسائل زیست محیطی را داشته باشند.

رسانه ها چه تاثیری در رونداطلاع رسانی وآموزش های همگانی دارند؟

رسانه همواره چشم و چراغ و پیام رسان اصلی در عرصه فرهنگ و آموزش بوده و ضمن برقراری این ارتباط مداوم تقاضا داریم که بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست که یک وظیفه عمومی است به منصه ظهور برسانند،جا دارد از کلیه رسانه ها و  خبرنگاران فعال شهرستان در عرصه محیط زیست که دغدغه داشتن محیط زیست سالم رو همیشه در فکر و ذهن خود دارند صمیمانه تقدیر و تشکر کنم.

آرزوی محیط زیستی تان؟

اینکه طبیعت عاری از زباله و کثیفی باشد، آلودگی های زیست محیطی کاهش یافته و کنترل شود و هیچ شکارچی تفنگ خود را به سوی حیوانات بی زبان نشانه نرود و هیچ حیوانی بی دلیل کشته نشود.

بهترین و بدترین خاطره تان از زمان خدمت در سازمان محیط زیست؟

بهترین خاطره ام مربوط به زمانی است که استخدام محیط زیست شدم و در اولین ماموریت،حبات وحش را از نزدیک مشاهده کردم؛بدترین خاطره ام هنگامی بود که به ماموریت رفتیم و چهارچرخ ماشین پنچر شد و متخلف متواری کردید و متاسفانه بدلیل کمبود آب و تشنگی شدید،مجبور شدیم کثیف ترین آب را بخوریم تا زنده بمانیم.

اگر در یک موقعیت خطیر قرار بگیرید مثلاً اسلحه داشته باشید و با حمله یک پلنگ مواجه شوید چکار می کنید؟

حیوانات وحشی تا زمانی که مورد تهدید قرار نگیرند و یا در تنگنا قرار نباشند و فرزندانشان در خطر نباشند به انسان حمله نمیکنند. تا کنون در این موقعیت قرار نگرفتم ولی سعی میکنم با تیر اندازی هوایی نسبت به دور کردن و دفع حیوان وحشی از محل اقدام کنم و حتی الامکان آسیبی به حیوان نرسانم.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff