شناسایی 26هزار بیمار تالاسمی و معلول ذهنی در هرمزگان/ اختلالات ژنتیکی در هرمزگان دوبرابر میانگین کشوری است
+ پ -
شناسایی ۲۶هزار بیمار تالاسمی و معلول ذهنی در هرمزگان/ اختلالات ژنتیکی در هرمزگان دوبرابر میانگین کشوری است

مسئول مرکز مشاوره ژنتیک بهزیستی بندرعباس اظهار کرد: تعداد مبتلایان بیماری اختلالات ژنتیکی در هرمزگان ۳۰درصد بیشتر از سایر مناطق می باشد و تالاسمی شایع ترین بیماری اختلالات ژنتیکی در استان های جنوبی و شمالی است.

پونه نکویی، مسئول مرکز مشاوره ژنتیک اداره بهزیستی بندرعباس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ با بیان اینکه آمار بیماری های اختلالات ژنتیکی در کشورهای درحال توسعه ۲۰ درصد بیشتر از کشورهای صنعتی است، گفت: بیماری های اختلالات ژنتیکی ناشی از ازدواج فامیل در شمال و جنوب کشور شیوع بیشتری نسبت به سایر نواحی دارد و میزان اختلالات ژنتیکی و ارثی استان هرمزگان دوبرابر میانگین کشوری است.

وی افزود: میزان بالای ازدواج های فامیلی در استان هرمزگان ۳۰درصد بیشتر از سایر مناطق استان هاست که تالاسمی ارزترین نوع بیماری اختلالات ژنتیکی در استانهای جنوبی و شمالی است.

مسئول مرکز مشاوره ژنتیک اداره بهزیستی بندرعباس اظهار کرد: بیماری اختلالات ژنتیکی قبلا بصورت اپیدمی بود اما امروزه با توجه به راههای پیشگیری،درمان بیماری های غفونی، واکسیناسیون، رعایت بهداشت و انجام جراحی های  با کیفیت بسیاری از بیماری ها درمان و مهار شده اند.

نکویی تصریح کرد: بیشترین مراجعین بیماران تالاسمی و معلولیت های عقب ماندگی ذهنی است و حدود ۲۶ هزار نفر در استان شناسایی شده اند که مراکز بهزیستی با فعالیت در زمینه پیشگیری ازاختلالات، انجام مشاوره و تشخیص قبل از تولد در کاهش معلولیتها نقش بسزایی را ایفا می کنند.

وی با بیان اینکه مهمترین اصل تشخیص بیماری است،افزود: مراکز بهزیستی در راستای جلوگیری از افزایش بیماری های اختلالات ژنتیکی قبل از ازدواج مشاوره های ژنتیکی را انجام می دهند و از ازدواج های خطرناک با قرابت خونی بیشتر جلوگیری می کنند.

مسئول مرکز مشاوره ژنتیک اداره بهزیستی بندرعباس بیان کرد: بیماران با تشکیل پرونده و شجره نامه در مراکز بهزیستی با انجام معاینات، آزمایشات تخصصی از خدمات ارائه شده استفاده می کنند چون هربارداری ممکن است نسبت به سایر باداری متفاوت و با ریسک بیشتری همراه است.

وی اظهار کرد: اطلاعات افراد در زمینه بیماری های اختلالات ژنتیکی اندک می باشد که سال گذشته در اکثر روستا و حتی در دورترین نقاط کلاس های آموزش پیشگیری از معلولیتها و مشاوره ژنتیک برای گروه هدف برگزار شد اما دولت بایستی قوانینی در خصوص مشاوره ژنتیک قبل از  ازدواج، قبل و بعد از دوران بارداری وضع کند که متاسفانه در زمینه آموزش فرهنگ سازی مناسبی انجام نشده است.

مسئول مرکز مشاوره ژنتیک اداره بهزیستی بندرعباس تصریح کرد:به خانواده های که دارای ازدواج فامیلی و سابقه معلولیت دارند تاکید بیشتری است که مشاوره و آزمایش ژنتیک را انجام دهد  خانواده معمولی نیز برای تشخیص بهتر می توانند این آزمایشات را انجام دهند چون امکان دارد که خودشان توانایی شناسایی را نداشته باشند.

نکویی با اشاره به مشکلات اقتصادی و روانی خانواده های دارای معلولیت خاطرنشان کرد: تولد افراد معلول شوک بزرگی برای خانواده هاست و چه بسا تولد این فرزندان باعث استرس و از هم پاشیدگی خانواده ها می شود که سازمات بهزیستی در راستای پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی اقدامات موثری را انجام می دهد و در این زمینه تواناییبسیار زیادی دارد.

 

 

 

انتهای پیام/

 

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff