ششمین سوگواره نوحه های نشسته محلی در میناب برگزار می شود
+ پ -
ششمین سوگواره نوحه های نشسته محلی در میناب برگزار می شود

دبیر اجرایی سوگواره نوحه‌های نشسته از برگزاری ششمین سوگواره نوحه های نشسته محلی(پامنبری) در میناب خبر داد.

 

شهریار عبداللهی دبیر اجرایی سوگواره نوحه‌های نشسته میناب در گفت و گو با خبرنگار هرمزبا بیان این که سبک نوحه‌های محلی نشسته منحصر به میناب و روستاهای این شهرستان است، افزود:نوحه های محلی نشسته در شهرستان میناب به عنوان نخستین پایگاه نوحه‌های محلی نشسته در هرمزگان بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد.

وی سبک‌ فراقی، حسینی، حسینی کهنه، سرکوهی، شیونی، قلندری و ظهیری را از رایج ترین سبک‌های قدیمی و مرسوم در میناب برای خواندن نوحه‌های محلی نشسته ذکر کرد و گفت:در تمام اشعار و نوحه هایی که در میناب خوانده می شود، ذکر مصائب کربلا و واقعه عاشورا به شیوه ای هنرمندانه گنجانده شده است.

عبداللهی افزود:ملاحسین مسیحا، منصف، وارث، لازم، ذاکر، ملا محمد معروف، قنبر و حسینعلی قضایی از شاعران و مرثیه سرایان شهر میناب هستند.

وی بیان کرد:بیشترین نوحه‌های نشسته در میناب متعلق به مرحوم ملاحسین مسیحا و مرحوم حسینعلی قضایی است.

مسئول انجمن نوحه های نشسته میناب در ادامه با ذکر این مطلب که حفظ سنت های عزاداری در ماندگاری و پایداری نهضت اسلامی بسیار موثر و تاثیر گذار است، هدف از برگزاری سوگواره نوحه های نشسته را تلاش در جهت نگهداری، حفظ و تداوم سنت ها و آئین های موجود در میناب عنوان کرد و گفت:مداحان، ذاکران و خادمان اباعبدالله ،هیئت‌های مذهبی و دستگاه های فرهنگی باید همه توان خود را برای حفظ عزاداری‌های سنتی در میناب به کار گیرند.

وی با بیان این که تغییرات فرهنگی و اجتماعی سبب دوری افراد از سنت‌ها می شود بر لزوم توجه بیشتر دستگاه های فرهنگی به حفاظت و پاسداشت سنت های عزاداری تاکید کرد.

عبداللهی با تاکید بر لزوم احیا سنت های عزاداری در میناب، اظهار داشت:آئین‌هایی نظیر عزاداری ائمه اطهار به صورت نشسته و در قالب نوحه خوانی و سینه زنی بیش از دو قرن است که در میناب پایه ریزی و توسط پیرغلامان مکتب حسینی اجرا می شود.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری پنج دوره موفق سوگواره نوحه های نشسته محلی در میناب از برگزاری ششمین دوره این سوگواره در این شهرستان خبر داد و گفت:این سوگواره از ۲۹ مهرماه جاری به مدت دو روز در روستای رضاعلیچی از توابع بخش بندزرک میناب برگزار می شود.

دبیر اجرایی سوگواره نوحه‌های نشسته میناب با ذکر این مطلب که سوگواره نوحه‌های محلی نشسته به صورت همایشی برگزار می شود و در پایان این آئین از همه گروه های شرکت کننده تجلیل به عمل می آید، افزود:در سوگواره نوحه های نشسته هر ساله به طور میانگین ٩٠حسینیه و گروه سینی زنی و نوحه خوان محلی از نقاط مختلف شهر و روستاهای اطراف میناب شرکت می کنند.

انتهای پیام/ش

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff