تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 529636
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
عالم اهل سنت هرمزگان:

شرکت در انتخابات وظیفه ملّی و تکلیف شرعی است

روحانی نویسنده و پژوهشگر هرمزگان با بیان اینکه فعالیت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جدای از دین نیستند، گفت: شرکت در انتخابات به نوعی شرکت در یک گواهی و شهادت بزرگ است و در کشور ما مصداق مشورت نظام با مردم و نماد تناصح و خیرخواهی نظام و مردم نسبت به همدیگر است.

شرکت در انتخابات وظیفه ملّی و تکلیف شرعی است

شیخ علی ماهی گیر از علمای اهل سنت شرق هرمزگان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار هرمز شرکت در انتخابات را وظیفه ملّی و تکلیف شرعی دانست و اظهارکرد: انتخابات و رأی گیری از دستاوردهای عقلی و شرعی بشری است که در روشنای فقه اسلامی و قوانین مدنی اعتبار لازم را یافته؛ اگر چه جایگاه آن به عنوان یک عمل شرعی در برخی جوامع دینی ما، آن طور که باید و شاید نهادینه نشده و گاها انتخاب های غلط نیز، ناشی از همین نقیصه است.

وی افزود: باید انتخابات و رأی به عنوان یک تکلیف و عمل شرعی نگاه شود و تمامی جوانب بایسته آن بعنوان یک عمل شرعی مورد مراعات قرار گیرد.

روحانی نویسنده و پژوهشگر هرمزگان با بیان اینکه فعالیت های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جدای از دین نیستند و دین برای لحظه لحظه زندگی انسان برنامه های کامل و منسجمی دارد افزود: شرکت در انتخابات به نوعی شرکت در یک گواهی و شهادت بزرگ است و در کشور ما مصداق مشورت نظام با مردم و نماد تناصح و خیرخواهی نظام و مردم نسبت به همدیگر است.

ماهیگیر عنوان کرد: این اندیشه و فکر که انتخابات و رأی دادن ارتباطی با دین ندارد و از مظاهرات و جلوه های دنیای جدید و مدرنیسم است اندیشه ای ناصواب و غلط است و می تواند منشاء سوءتفاهات خطرآفرینی باشد.

نایب رئیس شورای روحانیت اهل سنت شهرستان سیریک اضافه کرد: متاسفانه در برخی جوامع عقب مانده و عقب نگه داشته شده اسلامی ورود به سیاست را برنتابیده و آن را به نوعی آغشته و همراه با توطئه، فریب و خیانت می انگارند و نامزد نمی شوند و به نامزدهای انتخاباتی رأی نمی دهند این اندیشه به هر نیتی باشد چون بر اساس داده های غلط بنا شده، اشتباه است و به ضرر جامعه صالح و مصالح جامعه است.

ماهیگیر گفت: عقل و شرع هم بر ورود افراد صالح به عنوان نامزد در صورت داشتن شرایط لازم، تاکید دارند، و هم بر انتخاب شایسته ترین نامزدها با شرکت در رأی گیری تاکید دارند.

وی افزود: شرکت در انتخابات نوعی شهادت و گواهی دادن است و احکام مربوط به گواهی و شهادت بر آن مرتبط می شوند این به معنای آن است که همان طور که گواهی و شهادت دادن در مواقع لزوم از سفارشات شرعی است شرکت در انتخابات به عنوان یک گواهی بزرگ و مشورت عظیم در جامعه نیز مورد سفارش است و همان طور که کتمان شهادت و گواهی دادن در شریعت اسلامی حرام است عدم شرکت در انتخابات نیز می تواند حرام باشد.

وی در پاسخ به نوع انتخاب و ویژگی های یک انتخاب خوب، عنوان کرد: همانطور که شرکت همگانی در انتخابات مورد تاکید است و به نوعی برای ساختار سیاسی مقتدر و مترقی کشور، مصونیت بخشی دارد به همان اندازه انتخاب اصلح نیز ضرورت دارد و در تحقق آمال و آرزوهای ملت رشید ایران موثر است.

عالم اهل سنت شرق هرمزگان افزود: ملت ایران مورد شدیدترین ظلم های تاریخی با شدیدترین تحریم ها و توطئه ها از سوی نظام سلطه است و راه خود را با اتکاء به توانمندیهای خود انتخاب کرده و به جلو می رود.

نایب رئیس شورای روحانیت اهل سنت شهرستان سیریک خاطر نشان کرد: نامزدهای اصلح کسانی هستند که از جنس  و مانند خود مردم باشند، مشکلات جامعه را با پوست و استخوان حس کرده باشند به انقلاب و شعارهای انقلاب اسلامی مومن و معتقد باشند به عدالت اجتماعی که مهم ترین اهداف انبیاء و انقلاب ماست مومن باشند به توانمندیهای ملت و کشور ایمان داشته باشند و به سلاح علم و ایمان مجهز بوده، به هیچ جریان امتحان پس داده ای بدهکار و وامدار نباشند و یار و یاور رهبری معظم انقلاب در هدایت این کشتی در طوفان های زندگی باشند.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=529636
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

12,589 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی