شرط و شروط‌ جدید هندی‌ها؛ این بار درخواست تخفیف‌های بالا برای واردات نفت خام
+ پ -
شرط و شروط‌ جدید هندی‌ها؛ این بار درخواست تخفیف‌های بالا برای واردات نفت خام

پس از شرط و شروط هندی‌ها برای واردات گاز از ایران با قیمت بسیار ارزان، اکنون نوبت به واردات نفت رسیده است؛ به طوری‌ که پالایشگاه‌های هندی که هنوز بدهی حدود ۶ میلیاردی دلاری خود به کشورمان را تسویه نکرده‌اند، تخفیف‌های بالا برای واردات این محصول از ما می‌خواهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، پس از این‌که، دهلی‌نو برای ساخت کارخانه کود شیمیایی در کشور خواستار قیمت بسیار ارزن واردات گاز از ایران شد، در حرکتی جدید همه پالایشگاه‌های هندی اعلام کرده‌اند که تمایلی برای افزایش واردات نفت از ایران ندارند مگراینکه ایران قیمت نفت پیشنهادی خود را بسیار کاهش دهد.

 بهانه جدید این پالایشگاه‌ها که به نظر می‌رسد در اقدامی هماهنگ متحد شده‌اند، کیفیت پایین نفت ایران است.

البته تا زمانی‌که پرداخت پول نفت ایران نسیه بود و پالایشگاه‌های هندی مجبور به تسویه نبودند، موضوع کیفیت مطرح نبود.

هندی‌ها اخیرا برای اجرای هرگونه سرمایه‌گذاری و طرح در ایران شرط و شروطی تعیین می‌کنند و انجام این اقدامات را به این شرایط منوط می‌کنند.

پایگاه خبری نیو ایندین اکسپرس در گزارشی نوشت: با وجود اینکه ایران تلاش می‌کند تا تاثیر خود را در بازارهای جهانی نفت پس از برداشته شدن تحریم‌ها، توسعه دهد، به نظر نمی‌رسد که شرکت‌های نفتی هند تمایلی برای افزایش سهم‌ آنان برای واردات نفت ایران داشته باشند.

شرکت «ایندین اویل»، بزرگ‌ترین شرکت بازاریابی نفت هند تمایلی برای افزایش واردات از ایران ندارد مگراینکه شرکت‌های نفتی ایران تخفیف‌های بسیار زیادی در قراردادهای مورد مذاکره پیشنهاد کنند.

ای کی شارما مدیر مالی شرکت «ایندین اویل» گفت: به لحاظ شاخص کیفیت، نفت ایران به انتهای جدول نزدیک‌تر است. بعلاوه، قیمت‌هایی که ایران برای نفت خام خود پیشنهاد می‌کند برای واردات بیشتر برای ما بی‌معنی است. شرکت‌های نفت ایران برای به دست آوردن سفارش‌های بزرگ تر از سوی ما، باید با تخفیف‌های خوب موافقت کنند.

شارما افزود: ما بهترین کیفیت نفت خام (نفت خام سبک) را از عراق (بصره) وارد می کنیم و در نظر داریم که واردات نفت را تا ۱۸ میلیون تن افزایش دهیم.

به همین نحو، «صنایع ریلانس» که بزرگ‌ترین پالایشگاه جهان در «جامناگار» هند را در اختیار دارد نیز تمایلی برای افزایش واردات نفت خام از ایران ندارد و می‌خواهد پیش از تصمیم‌گیری، منتظر بماند تا ببنید که بازار پس از لغو تحریم‌ها چگونه خواهد بود.

«اسار اویل»، مشتری اصلی نفت ایران نیز به عنوان بخشی از استراتژی متنوع‌سازی منابع نفتی خود، به دنبال هیچ افزایش چشمگیری در واردات نفت از ایران نیست.

پالایشگاه‌های هندی در ماه سپتامبر ۷۰۰ میلیون دلار از بدهی نفتی خود به ایران را پرداخت کردند که به این ترتیب یک پنجم بدهی ۶٫۵ میلیارد دلاری خود را با ایران تسویه کرده اند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff