تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 560284
تاریخ انتشار:سه‌شنبه 21 بهمن 1399 - 15:13| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
مردم امام شناس ایران جهاد را از امام خود آموخته اند؛

شاه از جیب ملت برای دوام حکومتش هزینه می کند اما امام به خاطر مردم قیام می کند

محمدهادی غفوری از مبارزین انقلابی هرمزگان گفت: آیا به رژِیمی که نورچشمی امریکا است و هزینه های هنگفتی را از جیب ملت برای دوام دولت مصرف می کند نباید مرگ برشاه بگوئیم؟ در حالی که امام (ره) بخاطر مردم قیام می کند و به شهر ها و کشورهای مختلف تبعید می شود و سختی ها را تحمل می کند.

شاه از جیب ملت برای دوام حکومتش هزینه می کند اما امام به خاطر مردم قیام می کند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ خفقان سیاسی دوران پهلوی به حدی بود که درنهایت دو حزب «مردم» به رهبری اسدالله عَلَم و «ایران نوین» که به جای حزب «ملیون » توسط حسنعلی منصور با حمایت شاه تشکیل شده بود، در انتها به دستور شاه منحل شد و تنها حزب «رستاخیز» به عنوان تنها حزب کشور معرفی شد.

در این حزب هم علی رغم ادعای مردمی بودن، نقش شاه، نقش اصلی بود. در جواب انتقاد به عملکرد شاه و تحمیلی بودن احزاب، شاه مردم ایران را دارای سواد لازم برای شناخت درست و تشکیل حزب از درون مردم ندانست.

محمدرضاشاه هنگام معرفی حزب رستاخیز به عنوان تنها حزب در کشور، به منتقدین گفت: کسی که وارد این تشکیلات سیاسی نشود و مؤمن به این سه اصلی که من گفتم، نباشد، دو راه برایش وجود دارد: یا یک فردی است متعلق به یک تشکیلات غیرقانونی، یعنی به اصطلاحِ خودمان «توده ای »، یعنی باز به اصطلاح خودمان و با قدرت اثبات، «بی وطن » که او جایش یا در زندان ایران است یا اگر بخواهد فردا با کمال میل بدون اخذ عوارض، گذرنامه در دستش می گذاریم و به هر جایی که دلش میخواهد، برود چون ایرانی که نیست!

در جایی دیگر نیز گفت: «آنهایی که به رستاخیز نمی پیوندند، باید از هواداران حزب توده باشند. این خائنان یا باید به زندان بروند یا اینکه همین فردا کشور را ترک کنند» این درحالی بود که شاه هنگام دوحزبی شدن در جواب منتقدین گفته بود: «اگر من یک دیکتاتور بودم، رهبریِ یک حزب واحد را به دست می گرفتم».

این رویۀ خفقان و سرکوب شدید فعالیت های سیاسی، پس از انقلاب اسلامی به کلی تغییر کرده و با رویکردی آزاداندیشانه زمینۀ فعالیت و بیان آزادانه گروه های مختلف فراهم شده است؛ به گونه ای که تا تیر ۱۳۹۷ ، ۲۴۸ تشکل سیاسی در جمهوری اسلامی به وجود آمده است که آزادانه و با مجوز قانونی درحال فعالیت هستند.

فارغ از عرصۀ انتخابات و در عمل، حکام پهلوی حتی در گفتار خود نیز نشان می دادند که کم ارزشترین موضوع در نزد آنها نظر و رأی مردم است. شاه چنان خود را از مردم بی نیاز می دید که گاه به صراحت به آنان توهین می کرد؛ ازجمله دربارۀ مردم ایران می گفت: «این مردم قادر به انجام هیچ چیز نیستند مثل گوسفندان می مانند».

در همین رابطه محمدهادی غفوری مینابی از مبارزین انقلابی استان هرمزگان در گفتگو باهرمز اظهار کرد: کشور در یک اختناق بود و نفوذ بیگانگان تا اعماق دل این جامعه وجود داشت سال ۱۳۴۱ نخست وزیر و شاه که تحت سلطه امریکا بودندمیان آنها یک اسطحکاکی به وجود آمد و شاه برای تاج و تخت خود احساس خطر کرد.

این مبارز انقلابی افزود: شاه که به همراه خانواده به امریکا سفر داشت در کشور آلمان یک رشته کامل جواهرات به ارزش ۲ میلیون پوند آن زمان یعنی تقریبا ۵۸ سال پیش برای همسر رئیس جمهور وقت امریکا گرفتند تا نوکر سرسپردگی خود به ارباب را خوب نشان دهد که این هدیه یک خاتم بخشی سخاوتمندانه از جیب دولت ایران بود.

۲۱  ماه زندانی به جرم طرفداری از امام خمینی(ره)

غفوری ادامه داد: ما در مبارزه جدی بودیم و تمام برنامه های ما در مبارزه بود با لباس مبدل فرار می کردیم و سخنرانی می کردیم زیرا ملت محروم ما در فقر و کپرنشینی بود و آن گرفتاری ها را تجربه می کرد اما شاه با پول مردم برای امریکا هدیه های گران می خرید و قول می داد که تحت هیچ شرایطی به امریکا خیانت نکند.

وی تصریح کرد: در شش استان کرمان، فارس، اصفهان، قم و یزد فعالیت جدی، روشن و آشکار خود را آغاز کردم به دلیل سخنرانی های تندی که داشتم ساواک ۲۱ ماه زندانی بدون ملاقات برایم درنظرگرفت به جرم اینکه علیه حکومت، ضدنظام پهلوی و به طرفداری از امام خمینی (ره) حرف می زدم.

غفوری افزود: در زندان ساواک شکنجه های مختلفی بود کابل به کف پا و به دست ها می زدند، دست و پا به گردن می بستند و ما را روی نوک پا نگه می داشتند، به دار می آویختند و اگر اعتراف نمی کردیم به همان صورت می ماندیم، به ما می گفتند دست بیگانه روی سرشماست و با انها ارتباط دارید در صورتی که خودشان آنگونه بودند اما به ما نسبت می دادند.

این مبارز انقلابی ادامه داد: ساواک پیگیر من بود اما به اصفهان رفتم و آنجا به دری نجف آبادی که اکنون امام جمعه اراک است پناه بردم او به من پیشنهاد سخنرانی در مسجد جامع نجف آباد داد برای اینکه شناسایی نشوم با اسم مستعار و لباس روحانی و عمامه مشکی وارد مسجد شدم.

غفوری افزود: شهربانی کنار مسجد ایستاده بود و ۲۰ دقیقه پس از سخنرانی، برق ها را قطع کرد من مردم را به آرامش دعوت کردم و گفتم مسئولیت این جلسه با دست اندرکاران آن است منبر را تمام کردم و پس از خواندن زیارت نامه مشغول رفتن شدم اما ساواک فرد روحانی دیگری را که شباهت بسیاری با من داشت دستگیر کرد.

این مبارز انقلابی خاطرنشان کرد: آیا رژِیمی که رئیس دولت و شاه و نخست وزیر او نورچشمی امریکا هستند و هزینه های هنگفتی را از جیب ملت برای دوام دولت مصرف می کند حقش نیست مرگ بر شاه بگوئیم؟ این درحالی است که امام (ره) بخاطر مردم قیام می کند و به شهر ها و کشورهای مختلف تبعید می شود و سختی ها را تحمل می کند.

غفوری ادامه داد: حدود ۱۵ سال تبعیدی امام(ره) اتفاق افتاد که گفت «دیو چو بیرون رود فرشته درآید»، ایشان مردم رابه مبارزه فراخواند و گفت باطل را سرنگون کنید و استقلال و آزادی به دست مردم است که اتفاق می افتد امام شروع کرد و برخی از افراد که امام شناس بوند و زمینه برای مبارزه داشتند به امام(ره) پیوستند، سالی هم که حضرت امام خمینی (ره) در ایرانشهر تبعید بودند با ۹ نفر از جوانان انقلابی به دیدار امام (ره) رفتیم.

انتهای پیام/

 

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=560284
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,357 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی