سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد کمک به آزادی فکر و اندیشه در کشور است
+ پ -
سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد کمک به آزادی فکر و اندیشه در کشور است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در بندرعباس گفت: سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد کمک به آزادی فکر و اندیشه در کشور است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده  ، علی جنتی در نشست صمیمی با نخبگان و هنرمندان هرمزگان با بیان این که استان هرمزگان در حاشیه خلیج فارس و منطقه بسیار حساس تنگه هرمز قرار دارد و از مناطق استراتژیک ، حساس و مهم  منطقه و کشور است، عنوان کرد: پیشرفت های بسیار خوبی نسبت به قبل از انقلاب در جهت توسعه هرمزگان و توسعه ساختارهای مختلف اقتصادی و فرهنگی این استان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: ظرفیت فرهنگی این استان بسیار بالاست و نویسندگان ،اهل قلم، اصحاب رسانه و هنرمندان رشته های مختلف هنری در این استان به وفور دیده و فعالیت دارند و وجود مراکز مختلف علمی ، دانشگاهی و مردم پر تلاش این استان از ظرفیت هایی است که آینده خوبی را برای هرمزگان نوید می دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از مشکلات فرهنگی در کشور که در حوزه های مختلف خود را نشان داده است را تحمل ناپذیری دانست و افزود: تحمل ما در مسائل مختلف کم است و نمی توانیم یکدیگر را به راحتی بپذیریم اما باید سلیقه های متفاوت را پذیرفت و در حوزه سیاسی نیز همدیگر را تحمل کرد.

جنتی با بیان این که در کشور بیش از دو هزار سایت خبری بدون مجوز فعالیت دارند و سعی می کنیم مطالب آن ها را نیز رصد نماییم، تصریح کرد: در بسیاری موارد افراد از روی بی اطلاعی و یا حتی دانسته ، از دایره انصاف خارج می شوند و مطالبی می گویند که پایه و اساس ندارد اما شرط کشورداری این است که با سعه صدر با همه تعامل داشته  و اشکالات را رفع نماییم.

وی سیاست ابلاغی رئیس جمهور به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را کمک به آزادی فکر و اندیشه در کشور عنوان کرد و گفت: هدف ما این است که هرکسی دارای فکر و اندیشه ای بود، بتواند فکر خود را در چارچوب قانون در زمینه های مختلف از جمله تالیف کتاب، هنر و رسانه منتشر کند، چون یک کشور در محیط بسته فرهنگی نمی تواند رشد کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در سال ۹۳ نزدیک به ۷۲ هزار عنوان کتاب در کشور چاپ شده که نسبت به سال قبل از آن هشت هزار عنوان افزایش داشته که بیش از ۵۰ درصد آنها چاپ اول بوده است و در حوزه رسانه نیز طی این دو سال و نیم گذشته ، برای چهار هزار نشریه از جمله سایت ها مجوز صادر شده و مجموع نشریات و سایت های دارای مجوز در کشور هم اکنون هفت هزار نشریه و سایت است و دیگر سایت های فاقد مجوز هم باید در چارچوب قانون مطبوعات مجوز فعالیت بگیرند.

جنتی با بیان این که در حوزه رسانه ها که بار سیاسی بالایی دارد، تلاش کرده ایم با موافق و مخالف در صدور مجوز و پرداخت یارانه ها و دیگر موارد یکسان برخورد کنیم، اظهار داشت: پرداخت یارانه مطبوعات طبق ضوابطی که خود اصحاب رسانه تدوین کرده اند در حال انجام است.

وی کوتاه شدن فرآیندها و افزایش سرعت صدور مجوز نشریات و همچنین دیگر مجوزهای فرهنگی و شفاف سازی در انتشار یارانه پرداختی به هرکدام از مطبوعات را از دیگر اقدامات مهم وزارت ارشاد در دولت یازدهم برشمرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به افزایش تفویض اختیار به ادارات کل ارشاد استان ها، خاطرنشان کرد: هم اکنون بیش از ۴۰ مورد از جمله در صدور مجوزهای مختلف که در گذشته در تهران برای آنها تصمیم گیری می شد، به استان ها تفویض کرده ایم و نیازی به مراجعه به مرکز برای دریافت مجوز نیست.

جنتی با اشاره به پیگیری سیاست واسپاری امور به بخش خصوصی در دولت تدبیر و امید، گفت: در هشت ساله دولت های نهم و دهم، ۸۹۰ هزار نفر نیرو به جمع کارکنان دولت اضافه شد که ۴۹۰ هزار مورد از این استخدام ها غیرقانونی بوده و در زمینه واگذاری کارها به بخش خصوصی نیز حداکثر ۱۳ درصد از موارد به بخش خصوصی واگذار و مابقی آنها به نهادهای شبه و نیمه دولتی واگذار شده و بار آن هنوز روی دوش دولت است.

وی افزود: ما در حال تلاش هستیم، کارهای فرهنگی و هنری را به بخش خصوصی واگذار کنیم و در این زمینه اقداماتی همچون برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های فرهنگی و هنری به انجمن ها و تشکل ها و بخش خصوصی واگذار می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: همچنین از سیاست های دولت این است که با توجه به تنگناهای مالی، مجتمع های فرهنگی و هنری را نیز واگذار کند و در مناطقی که این امکان  وجود داشته باشد بهره برداری از مجتمع ها را به بخش خصوصی بدون تغییر کاربری فرهنگی و هنری بدهیم ،این کار انجام می شود.

جنتی در خصوص واگذاری فرهنگسرای طوبی بندرعباس به بخش خصوصی، بیان داشت: اگر قرار است این فرهنگسرا به بخش خصوصی واگذار شود نباید در خدمت رسانی فرهنگی و هنری آن خللی ایجاد شود و اهالی فرهنگ و هنر باید به همان نحو گذشته از آنجا استفاده کنند و خدمات را قطع نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه چاپ و نشر در کشور مشکلات جدی وجود دارد و کتابفروشی ها با مشکلات متعددی مواجه هستند، عنوان کرد: تلاش بسیاری انجام شده تا کتابفروشی ها مشمول معافیت مالیاتی شوند و هیئت های خرید کتاب نیز کتاب هایی که مفید تشخیص داده می شوند را خریداری می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در خصوص اساسنامه خانه مطبوعات نیز اگر اشکالاتی وجود دارد باید ارائه و حتما آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد و سعی می کنیم رفع شود.

جنتی همچنین بر ایجاد مرکز هرمزگان شناسی و بنیاد فرهنگی خلیج فارس تاکید کرد و بیان داشت: ظرفیت ها و شخصیت های علمی و فرهنگی این استان باید معرفی شوند و اداره کل ارشاد استان نیز باید شناسنامه فرهنگی کاملی از استان را تهیه و در این زمینه حمایت لازم را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در حوزه هنر به بسیاری از کمبودها اعتراف و تنگناهای جدی برای حمایت از هنرمندان داریم، خاطرنشان کرد: صندوق هنر حدود ۴۵  هزار عضو دارد و تلاش کرده ایم بدهی های آن را بپردازیم و آن را به صندوقی برای حمایت از اهالی فرهنگ و هنر که بتواند کار بیمه و پرداخت تسهیلات را انجام دهد تبدیل کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش شدید قیمت نفت و کمبود اعتبارات در کشور، اظهار داشت: اولویت اول دولت درحال حاضر پرداخت حقوق کارکنان دولت، نیروهای مسلح و اولویت دوم نیز پرداخت یارانه نقدی به مردم و بعد از آن اختصاص اعتبار برای کارهای عمرانی است و امیدواریم با گشایش وضعیت در آینده که اثرات آن از اوایل سال آتی ظاهر می شود تخصیص بیشتری در اعتبارات داشته باشیم.

جنتی از دیگر وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نشر فضائل اخلاقی و فرهنگ دینی دانست و اضافه کرد: هم اکنون با آسیب های اجتماعی زیادی مواجه هستیم و از وظایف شوراهای فرهنگ عمومی این است که برای ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی در جهت مقابله با سقوط اخلاقی در جامعه کار کنند و هم اکنون مسئله تحکیم خانواده در دستور کار شورای فرهنگ عمومی کشور قرار دارد.

وی گفت: برای حمایت از انجمن های فرهنگی و هنری هم آمادگی کامل داریم تا این انجمن ها در حوزه های مختلف بتوانند کار کنند و انجمن های سینمای جوان در استان ها نیز باید حتما تقویت شوند و از ابتدای سال ۹۴ همه معاونین وزارتخانه را موظف کرده ایم حداقل ۲۰ درصد از اعتبارات خود را برای استان ها هزینه کنند و اگر این کار را نکنند ما این اعتبار را از معاونت ها کم و به استان ها تخصیص می دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که در جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری که در دهه فجر در تهران برگزار می شود باید از هنرمندان استان ها بیشتر استفاده شود، عنوان کرد: همچنین گروه های هنری استان ها را در اولویت اعزام به خارج از کشور قرار داده ایم در حالی که در گذشته عموما این گروه ها از تهران انتخاب می شدند.

 

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff