سِوِند بافی با برگ های خشک نخل های ایستاده در میناب+تصاویر
+ پ -
سِوِند بافی با برگ های خشک نخل های ایستاده در میناب+تصاویر

نخل هایی که در نبود آب نه تنها برگ های خشک آنها برای مصارفی همچون سوند بافی بکار می رود بلکه از تنه نخل ها نیز برای تهیه تافال و ساختن سایبان کاربرد دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از میناب جنوب،  برخی از باغداران شهرستان میناب در ابتدای گرده افشانی بر روی درختان برای بریدن و تمیز کردن نخل ها اقدام و برخی دیگر با نزدیک شدن به فصل تابستان و سبز شدن ثمر نخل ها به بریدن برگ های خشک نخل ها برای آماده شدن به برداشت رطب اقدام می کنند.

 

برگ های خشک نخل ها بعد از تمیز کردن (بریدن خار و کنده ابتدای برگ های خشک شده) در آب خیسانده و بعد از گذشت ۱الی ۲روز از آب گرفته و برای بافتن سوند آماده می کنند.

2abd7cb0-ca16-41fb-8c4b-920189c6d3ca
از آنجایی که برای بافتن سوند ۳نفر افراد باتجربه برای این کارنیاز هست اما برخی باغداران به تنهایی با مدت زمان بیشتر برای بافتن سوند و به فروش رساندن زود هنگام تلاش می کنند.

 

سوند ها تنها صنایع دستی مردمان جنوب اند که اغلب در ابعاد ۳متر در طول و دو متر در عرض بافته می شوند اما بستگی به . نوع نخل و مقدار حجم برگ ها هم دارد و ممکن است در ابعاد کوچک تری نیز بافته شود.
68b7cee6-4804-47fd-9c6e-bb13e9c92bd9


میدون و هشت میدون سوند های با ابعاد بزرگ هستند و سَرَبُش و پاتَک به لحاظ کوچک بودن این اصلاح بر آنها گذاشته شده است و سوند ها را با این نام ها می شناسند.

احمد ذاکری زاده یکی از باغداران  روستای بلبلی میناب است که خشکسالی و کمبود آب را مانع اصلی برای خشک شدن نخل های خود می داند و روزانه با برگ های خشک شده نخل های خود اقدام به تهیه سوند می کند و برای امرار معاش خود به فروش می رساند.

1d75b615-abaa-4502-aff4-a6b27f313371

خلیل اسلامی نیز یکی دیگر از افرادی است که سالهاست با خریدن نخل های خرما از بریدن تا خیساندن برگ های خشک شده تا بافتن به تنهایی انجام می دهد و روزانه ۴عدد سوند در ابعاد مختلف تهیه می کند و از این راه امرار معاش می گذراند.

از سِوِند برای ساختن سایبان،هَوارگ و دیگر مصارف تزئیناتی برای پارکها بکار برده می شود و این صنایع دستی کهن مردمان میناب نه تنها به سایر استان های کشور صادر می شود بلکه به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز صادر می شود.


a9da4066-87a6-4734-b34c-1c8eaa401528

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff