سومین سوگواره نوحه های نشسته در میناب برگزار می شود
+ پ -
سومین سوگواره نوحه های نشسته در میناب برگزار می شود
با هدف حفظ سنت‌های عزاداری هرمزگان؛

سومین سوگواره نوحه های نشسته در میناب برگزار می شود

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب از برگزاری سومین سوگواره نوحه های نشسته با هدف حفظ سنت‌های عزاداری و فرهنگ عاشورایی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ رضا اوژند رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب با بیان این که آئین های موجود در میناب به ویژه در ماه های محرم و صفر با دیگر مناطق استان و کشور تفاوت دارد، افزود:بسیاری از آیین‌های سنتی بدون هیچ تغییری سینه به سینه حفظ شده و بزرگان و دلسوزان نگذاشته اند به دست فراموشی سپرده شوند.

وی در ادامه با ذکر این مطلب که مکتب سرور و سالار شهیدان امام حسین ( ع ) باید بیش از گذشته در جامعه احیا شود، افزود:حفظ سنت‌ها و آئین های عزاداری یکی از بهترین راه های حفظ و نشر فرهنگ عاشورایی در جامعه است.

این مقام مسئول از برگزاری سومین سوگواره نوحه های نشسته محلی(پامنبری) به صورت استانی در میناب خبر داد و گفت:هدف از برگزاری و راه اندازی این سوگواره گسترش فرهنگ غنی عزاداری های بومی و  محلی است.

وی افزود:برگزاری سوگواره در گستره استانی به حفظ و صیانت فرهنگ بومی و ترویج آداب و سنت های عزاداری هرمزگان کمک می کند و باعث گسترش و صدور این آئین ها به دیگر نقاط کشور می شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب ترغیب قشر جوان و نوجوان استان به سمت حفظ آئین های سنتی مذهبی را از دیگر اهداف این سوگواره عنوان کرد و اظهار داشت:با توجه به این که جوانان ما زیر بیرق امام حسین(ع) تربیت می شوند و آموزش می‌بینند، ترغیب قشر جوان به فراگیری سینه زنی و نوحه خوانی به سبک نشسته به عنوان یک اصل مهم در انجمن سوگواره نوحه های نشسته و دست اندرکاران سوگواره استانی پیگیری می شود.

وی گفت:سومین سوگواره نوحه های نشسته محلی هرمزگان جمعه ۲۱ آبان ماه در آستانه حضرت ابوالفضل(ع) روستای بلیلی از توابع بخش بندزرک شهرستان میناب برگزار می شود.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff