سومین روز ثبت‌نام نامزدهای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان
+ پ -
سومین روز ثبت‌نام نامزدهای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان

روز سوم ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری به طور همزمان در وزارت کشور و فرمانداری‌های مراکز استان‌ها آغاز شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روز سوم ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری به طور همزمان در وزارت کشور و فرمانداری‌های مراکز استان‌ها آغاز شد.

برپایه این خبر، داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری شخصاً یا بوسیله نماینده خود که کتباً معرفی شده باشد می‌توانند تا پایان وقت اداری ۱۶:۳۰روز چهارشنبه مورخ ۲ /۱۰/ ۹۴ جمعاً به مدت ۷ روز به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه یا وزارت کشور مراجعه و با ارائه اصل شناسنامه عکس دار، چهارنسخه تصویر کلیه صفحات شناسنامه و دوازده قطعه عکس ۴×۶ ، ضمن تکمیل پرسشنامه اعلام داوطلبی نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی ، اجتهاد درحدی که قدرت استنباط بعض مسایل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد، بینش سیاسی، اجتماعی و آشنایی با مسایل روز ، معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران و نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی از جمله شرایط داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری به موجب ماده ۳ قانون انتخابات مجلس خبرگان است.

طبق قانون، کسانی که داوطلب انتخابات مجلس خبرگان هستند ضرورت ندارد که  ساکن یا متولد حوزه انتخابیه خود باشند. همچنین مرجع تشخیص دارابودن شرایط،  فقهای شورای نگهبان قانون اساسی هستند اما کسانی که رهبر معظم انقلاب صریحاً یا ضمناً اجتهاد آنان را تأیید کرده باشند، از نظر علمی نیاز به تشخیص فقهای شورای نگهبان نخواهند داشت.

همچنین ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۲۸ آذر آغاز و تا ۴ دی ادامه خواهد داشت.

فعالیت هیات‌های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری از ۲۱ آذر آغاز شده و فعالیت هیأت‌های اجرایی انتخابات مجلس از ۲۸ آذر آغاز می‌شود، هیات‌های اجرایی پس از پایان مهلت ثبت‌نام ظرف یک دوره زمانی ۱۰ روزه صلاحیت داوطلبان را بر اساس استعلامات مراجع چهارگانه مجلس در قانون انجام می‌دهند.

پس از بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های اجرایی، بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های نظارت و پس از آن در شورای نگهبان انجام خواهد شد که این روند تا ۵ اسفند ادامه خواهد یافت.

تعداد نمایندگان مجلس خبرگان ۸۸ نفر و تعداد نمایندگان مجلس ۲۹۰ نفر است.

گفتنی است انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به طور همزمان در هفتم اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود.

براساس قوانین تایید شده داوطلبان می‌توانند در سراسر کشور با مراجعه به ستاد انتخابات کشور و یا فرمانداری مراکز استان‌ها نام‌نویسی کنند.

ثبت نام ۱۲۱ نفر برای شرکت در انتخابات خبرگان و ۵۷۰ نفر برای مجلس شورای اسلامی

علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور آخرین آمار ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی را تا ساعت ۱۳ امروز اعلام کرد.

آیت‌الله حسین شاهرودی در انتخابات خبرگان ثبت‌نام کرد

استاد اخلاق تهران جهت داوطلب شدن برای کاندیداتوری پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری در فرمانداری تهران حاضر شد.

ثبت نام ۴۹ نفر در انتخابات مجلس تا ساعت ۱۰:۳۰ امروز/ ۳ نفر دیگر داوطلب خبرگان شدند

ثبت‌نام از داوطلبان دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از امروز (شنبه) آغاز شده که تاکنون ۴۹ نفر ثبت نام کرده اند.

آیت الله موسوی بجنوردی کاندیدای پنجمین دوره خبرگان رهبری شد

آیت الله موسوی بجنوردی کاندیدای پنجمین دوره خبرگان رهبری شد.

موافقت وزارت کشور با ثبت‌نام همه کاندیداهای خبرگان در فرمانداری قم

پیرو درخواست استاندار قم از وزارت کشور مبنی بر ثبت نام از داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور از طریق فرمانداری قم، وزارت کشور با این درخواست موافقت کرد.

ثبت‌نام یک عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد در انتخابات خبرگان

عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کرد.

آیت الله تسخیری در ستاد انتخابات کشور حضور یافت

برای ثبت نام در انتخابات مجلس خبرگان رهبری آیت الله تسخیری در ستاد انتخابات کشور حضور یافت.

این خبر درحال به روز رسانی است…

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff