سهم ناچیز مناطق آزاد در جذب سرمایه‌گذاری خارجی/ تیغ مناطق آزاد بر گردن تولید ملی کشیده می شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ معافیت های مالیاتی، بخشودگی عوارض گمرکی، حذف تشریفات زاید گمرکی و مقررات دست و پاگیر جذب سرمایه گذاری خارجی مهمترین ویژگی این مناطق است.

سازمان های جهانی از این مناطق به عنوان محرکی برای تشویق صادرات صنعتی یاد می کند و فلسفه این اصطلاح را می توان در تغییر استراتژی واردات به استراتژی توسعه صادرات دانست.

اهداف تشکیل مناطق آزاد چه بود؟

توسعه صادرات ، ورود به بازارهای جهانی ، آشنایی با تجارت خارجی، تنوع بخشی به صادرات، دستیابی به بازارهای پولی جهان ، تسهیل ورود سرمایه های خارجی ، جذب و انتقال تکنولوژی های نوین، افزایش کارایی اقتصادی ، افزایش تولید و ارزش افزوده بخش های اقتصادی به ویژه بخش صنعت ، کمک به ورود کالاهای واسطه ای و سرمایه ای با شرایط و قیمت مناسب تر، افزایش درآمد کشور ناشی از فعالیت هایی همچون حمل و نقل، بارگیری و تخلیه، بانکداری، بیمه گری و توریسم از مهترین اهداف تشکیل مناطق آزاد صنعتی و تجاری محسوب می شود که در قانون تاسیس این مناطق برآن تاکیدشده است .

سهم ناچیز مناطق آزاد در جذب سرمایه‌گذاری خارجی

نکته قابل توجه این است که هدف اصلی مناطق آزاد، جذب سرمایه‌گذاری خارجی است با این وجود باز هم آمارهای مربوط به سرمایه‌گذاری در مقابل نمونه‌های مشابه کشورهای همسایه همچنان ناچیز است.

بررسی روند شکل گیری مناطق آزاد کیش و قشم و یا دیگر مناطق کشور نشان می دهد که تلاش نمایندگان این مناطق بیشتر منطبق با منافع منطقه ای بوده و در رای گیری ها کمتر به نگاه کارشناسی، امایش سرزمینی و اصولا توجیه فنی و اقتصادی توجه شده است.

طرح ایجاد مناطق آزاد در کشورمان با هدف گریز از اقتصاد بسته دولتی مطرح شد تا بدین واسطه اقتصاد ضربه پذیر وابسته به نفت درجهت رونق اقتصادی کشور و افزایش تجارت خارجی در خلیج فارس مورد توجه قرار گرفت.

عنوان اولین منطقه آزاد تجاری در خلیج فارس را دبی  از آن خود کرد که بواسطه مبادله کالاهای ایرانی با سایر نقاط جهان و رونق و اعتبار چشم گیری را رقم زد از این رو با تصویب دولت در سال 1368در مناطق مرزی کیش، قشم و چابهار منطقه آزاد تجاری تاسیس شد.

جزیره کیش فعالیت رسمی تجاری خود را از سال 72 آغاز کرد که هم اکنون در زمینه های مختلف تولیدی از قبیل صنایع برقی و الکترونیک، پوشاک، مواد غذایی و دارویی، شیمیایی، سلولزی، صنایع غیرفلزی و خودرو سازی فعالیت دارد همچنین با تکیه بر اصل صنعت توریسم خدمات تجاری و گردشگری ارائه می دهد.

قشم از اصل وجودی خود رانده شده

قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس به دلیل قرار گرفتن در تنگه هرمز از دیرباز کانون توجه تجار بوده و نقش بسزایی در خدمات رسانی به شناورها و کشتی های در حال تردد در خلیج فارس داشته است از این رو این موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی را می توان برگ برنده ای برای رونق فعالیت های تجاری و اقتصادی منطقه آزاد قشم برشمرد که هم اکنون با فاصله گرفتن از اصل وجودی خود به حاشیه رانده شده است.

با این وجود  قاچاق کالا از مبادی قانونی و غیرقانونی یکی از چالش هایی است که بر سر راه توسعه مناطق آزاد قرار گرفته که علاوه بر افزایش آمار بیکاری و تعطیلی واحد های تولیدی در کشور موجب شده تا تئوریهای اقتصادانان کشور در زمینه درآمدزایی مناطق آزاد با به در بسته بخورد.

ایجاد بانک خارجی و جذب سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به جزیره قشم را می توان از جمله برنامه های مسئولان سازمان منطقه آزاد قشم برشمرد که تاکنون نه تنها در این زمینه توفیقی نداشته اند بلکه با بی توجهی به سیاست های اقتصاد مقاومتی و تکیه بر اصل تولید ملی مهم ترین جزیره خلیج فارس را به بنگاهی برای بنجل فروشی و مامن قاچاقچیان کالا تبدیل کرده اند.

به هیچ وجه نمی توان به دلیل ناموفق بودن تجربه مناطق آزاد در ایران این پروژه را طرحی شکست خورده دانست چراکه تجربه مناطق آزاد در بسیاری از مناطق جهان تجربه ای موفق بوده و هست.

وقتی تعرفه اکثر کالاهای مصرفی ورودی د ر مناطق آزاد ۴ درصد است در عمل مدیران مناطق ازاد به سوی واردات کالاهای کالاهای لوکس ،خودرو ، قطعات خودرو و کالاهایی که تعرفه ۸۰ درصدی دارد هدایت می شوند تا با توجه به سهم ۱۵ درصدی از تعرفه دریافتی اعتبارات مورد نیاز برای عمران و ابادانی مناطق را تامین کنند.

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام جهش تولید نامگذاری شده و می‌بایست بیش از هر سال و دوره‌ای دیگر به تقویت تولید داخل، خودکفایی و افزایش صادرات پرداخته شود اما چنین امری در مناطق آزاد تجاری مشاهده نمی‌شود. مناطقی که تبدیل به دروازه واردات بی رویه، قاچاق، فرار مالیاتی و افزایش دلالی و سوداگری به جای امر تولید شده اند.

فارغ از مسائل مربوط به واردات در مناطق آزاد، از آنجایی که این مناطق در حوزه استثنائات تجاری قرار دارند در سه محورفرار مالیاتی، قاچاق کالا و قاچاق ارز مشکلات و آسیب‌هایی به بدنه اقتصادی کشور وارد کرده اند.

با توجه به اینکه عمدا یا سهوا کمترین داده و اطلاعات قابل استنادی از میزان قاچاق در مناطق ازاد منتشر می‌شود، برآورد رقم دقیق قاچاق در این مناطق میسر نیست؛ لذا براساس اطلاعات آماری جزئی و اظهارنظر کارشناسان میزان قاچاق این مناطق را ۲ الی ۴ میلیارد دلار می‌توان برآورد نمود.

گستردگی مناطق ازاد موجب شده سودجویان و فرصت‌طلبان کالا‌های وارداتی به مناطق آزاد را انبار سازی نموده و در فرصت مناسب این کالا‌ها را از این مناطق خارج کنند.
مناطق شهری و روستایی که در محدوده مناطق آزاد وجود دارند نیز، شناسایی و مبارزه با قاچاق را با مشکل روبرو کرده اند چرا که امکان شناسایی اقلام مصرفی، مسافری و قاچاق میسر نمی‌شود.
یکی دیگر از عوامل قاچاق در این مناطق، عدم محسوب شدن کالا‌هایی است که ثبت گمرکی نداشته و بدون ثبت به این مناطق وارد می‌شوند. نکته جالب این است که تنها با پرداخت هزینه‌ای اندک به سازمان مناطق آزاد به عنوان عوارض می‌توان کالا را از این مناطق خارج کرد و فرد مزبور از هرکونه اتهام قاچاق تبرئه می‌گردد.
از دیگر دلایل قاچاق در مناطق آزاد می‌توان به عدم امکان نظارت و کنترل دقیق در ارتفاعات و دریا، ایجاد پارگی در فنس‌ها و عدم امکان نظارت لحظه به لحظه بر مناطق چند صد کیلومتری حصارکشی شده نیز اشاره کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ به ارزیابی میزان پیشرفت شعار رونق تولید پرداختند و با اشاره به گزارش های موثق، از بازگشت به کار برخی کارخانه‌های راکد یا تعطیل و افزایش ظرفیت تولید بعضی از واحدها، گفتند: این گزارش‌ها نشان می‌دهد در سال ۹۸ علاوه بر استقبال صاحب‌نظران از شعار رونق تولید، در عمل نیز از آن استقبال شد و با کار و تلاش دستگاه‌های مختلف، تولید تا حدودی به راه افتاد البته اثر آن در زندگی مردم محسوس نشد.

ایشان با تاکید بر اینکه باید با کار ۱۰ برابری، تولید به جایی برسد که در زندگی مردم اثر گذار باشد، فرمودند: مسائل اقتصادی کشور متعدد است از جمله «اصلاحات بانکی، گمرکی و مالیاتی» و «بهبود فضای کسب‌ وکار» اما نقش تولید بی‌همتا است و با راه افتادن تولید و استفاده از بازار فروش ۸۰ میلیونی در داخل و  ارتباط با فروش و بازارهای خارجی، مشکلات اقتصادی قطعاً پایان می‌یابد و تحریم‌ها به نفع کشور تمام خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی به رسم هر سال  با نام‌گذاری سال جدید با عنوان «جهش تولید»، مسیر حرکت یک‌ساله‌ کشور را مشخص و خطاب به دست‌اندرکاران تأکید کردند: جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید.

از این رو برای دستیابی به توسعه اقتصادی نیازمند برخورداری از نظام اقتصادی تولیدگرا و صادرات محور هستیم، و ظرفیت مناطق آزاد در کشور نقطه قوتی برای تحقق این امر است  لذا فرصت‌سوزی در عرصه اقتصادی افت اقتصادی را به دنبال دارد از این‌رو با افزایش تولید کالاهای صادرات محور، کیفیت کالاها می‌توان شاهد رقابت‌های پرسود بود ضمن اینکه با برگشت ارز حاصل از صادرات برای رونق اقتصاد و معیشت کشور، زیرساخت‌های سایر بخش‌های کشور را سرعت بخشید.

سهم 4 درصدی از اشتغال کشور

در چهار سال اخیر بر اساس فرم تامین اجتماعی 265 هزار اشتغال در مناطق آزاد ایجاد شده که بیانگر آماربه کار گیری سالانه 76 هزار نفر در کل هفت منطقه آزاد کشور می باشد این یعنی در هر سال متوسط 1600_1500 نفر در هر منطقه آزاد به کارگیری می شوند؛ این آمار در مقایسه با آمار اشتغال در کشور که حتی از معافیت های تولیدی و وارداتی نیز بی بهره است، بسیار پایین بوده و سهم 4 درصدی از اشتغال کشور را دارد که مطمعنا این اشتغال نیز کاملا اشتغال مولد نبوده و اشتغال غیر مولدی هم چون مغازه دارانی که به فروش اجناس خارجی میپردازند را نیز در بر می گیرد.

بیکاری در مناطق آزاد ۵ درصد کمتر از میانگین کشور است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه در مناطق ویژه ۵۳۰ واحد تولیدی صنعتی داریم و ۴۹۸ واحدهای خدماتی داریم توضیح داد: مجموعه ۱۷۶ هزار نفر اشتغال را ایجاد کرده است. بیکاری در مناطق آزاد مختلف است، مثلا در کیش، بیکاری نداریم، در منطقه ارس ۸.۵ درصد بیکاری داریم و در قشم حدود ۶.۵ درصد بیکاری داریم ولی آمار نشان می دهد میانگین بیکاری در مناطق آزاد از میانگین کشور ۵ درصد کمتر است.

وی با اشاره به اینکه میزان صادرات ما از مناطق آزاد از سال ۹۲ تاکنون حدود ۳میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار به خارج از کشور است، گفت: میزان تولیدات مناطق آزاد که به داخل کشور صادر می شود هم حدود ۳ میلیارد و ۱۲۲ میلیون دلار بوده است. یعنی تقریبا معادل آنچه به خارج از کشور صادر می شده، به سرزمین اصلی هم صادر شده است. صادرات مجدد ما هم یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار بوده است.

تبدیل مناطق آزاد به دروازه واردات کالای خارجی

احمد مرادی درخصوص کارکرد مناطق آزاد در توسعه استان هرمزگان گفت:اگر به مناطق آزاد به معنای واقعی و از این جهت نگاه کنیم که می‌توانند به روند صادرات و ایجاد اشتغال کمک کنند و بروکراسی اداری را کاهش دهند،می توان گفت که این مناطق بهترین ظرفیت برای کشور هستند.

نماینده مردم بندرعباس،حاجی آباد،قشم،بندرخمیر و ابوموسی درمجلس شورای اسلامی افزود: در جانمایی صورت گرفته در استان هرمزگان دو جزیره  قشم وکیش به عنوان دو منطقه آزاد صنعتی و تجاری مشخص شده اند که نقش عمده ای در صنعت و تجارت ایفا می کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان هرمزگان با بیان اینکه تجارت تنها به معنای واردات نیست خاطرنشان کرد: باید ظرفیت صادراتی کشور را نیز افزایش دهیم هر چند که متاسفانه درحال حاضر ۹۰ درصد تبادل کالا تنها واردات است و منطقه آزاد دروازه ای برای ورود کالا شده است و صادرات در حد بسیار کمی انجام می شود و همین موضوع باعث شده است که مناطق آزاد  درسطح کشور و استان هرمزگان به هدف بزرگ خود نرسند.

مناطق آزاد می توانند در ایجاد اشتغال حرف اول را در منطقه بزنند

وی ادامه داد:مناطق آزاد در حال حاضر عملا به کارهای داخلی معمولی جزئی روی آورد ه اند؛از جمله فروش زمین و یا بستن عوارض به مردم درحالی که  انتظار ما از مناطق آزاد این است که این مناطق می توانند در ایجاد اشتغال حرف اول را در منطقه بزنند؛به این معنا که منطقه آزاد کیش و قشم باید بتوانند کل مشکلات اشتغال استان هرمزگان را حل کنند  و با وجود این مناطق نباید در استان بیکار داشته باشیم.

مرادی تصریح کرد:متاسفانه مناطق آزاد تبدیل به حیاط خلوتی برای دولت ها شده اند و بنده وقتی در حوزه انتخابیه ام در قشم می بینم که منطقه آزاد وجود دارد ولی در روستاها فقرو بدبختی از درودیوار خانه های مردم می بارد  به طوری که قابل قیاس با فضای منطقه آزاد نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه اگر شهروند قشمی بخواهد به سرزمین اصلی سفر کند و دوباره با خودرو به قشم برگردد؛باید عوارض پرداخت کند درحالی که سئوال اینجااست که این چه منطقی است و درکجای دنیا چنین چیزی را مشاهده می کنیم.

سرمایه گذاران به جای سرمایه گذاری در قشم به کشورهای عربی می روند

نماینده مردم بندرعباس،حاجی آباد،قشم،بندرخمیر و ابوموسی درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امکان سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذار در قشم فراهم نیست تصریح کرد:برخی از سرمایه گذاران به جای سرمایه گذاری در منطقه آزاد قشم در برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس همچون عمان  سرمایه گذاری می کنند و کج سلیقگی های مدیریتی مشکلاتی را در این حوزه ایجاد کرده است

عضوکمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: منطقه آزاد داریم ولی در شهرهایی همچون بندرعباس و بندرلنگه شاهد فعالیت تاکسی های فرسوده هستیم که در گرمای هوا مسافران را جابه جا می کنند؛درحالی که می توان از تسهیلات و امتیازات مناطق آزاد استفاده کرد و حداقل از این خودروها  در بخش حمل و نقل عمومی و یا خدمات بهداشتی درمانی استفاده کرد که این موضوع نادیده گرفته شده و انتظار است که دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور به این موضوع توجه کند.

بعضی از مردم بومی قشم به دلیل هزینه بالای زندگی در حال کوچ به نقاط دیگر هستند

نماینده مردم بندرعباس،حاجی آباد،قشم،بندرخمیر و ابوموسی درمجلس خاطرنشان کرد: کل مساحت منطقه آزاد کیش ۹۰ کیلومتر مربع اما اما قشم ۱۵۰۰ کیلومتر مساحت دارد که تنها ۳۰۰ کیلومتر مربع آن درمحدوده منطقه آزاد است و این دوگانگی باعث شده است که کیش از نظر توسعه جلوتر باشد؛ هرچند که بومی های جزیره سهمی در آن ندارند و بعضی از آنها در حال کوچ کردن به مناطق دیگر هستند؛چراکه افزایش هزینه‌ها باعث شده مجالی برای زندگی در این شرایط برای قشر ضعیف  جامعه  وجود نداشته باشد و عملا اقشار مرفه و پایتخت نشین در این 2 منطقه رفت و آمد کرده و از امکانات آن بهره مند هستند.

انتهای پیام/