سهم حداقلی دریا از دانش و فناوری/ بیگانگی مدیران ارشد کشوری با دریا مهمترین چالش صنعت دریایی است
+ پ -
سهم حداقلی دریا از دانش و فناوری/ بیگانگی مدیران ارشد کشوری با دریا مهمترین چالش صنعت دریایی است

تنها ۲۵درصد از رشته های تحصیلی مهندسی در حوزه دریایی است که نشان دهنده سهم حداقلی دریا در بحث آموزش است از سوی دیگر بیگانگی مدیران ارشد کشوری با دریا و بخشی نگری از عمده مشکلات و چالش های صنعت دریا می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛دریا یکی از محورهای توسعه کشور است که کاربری های متفاوتی از جمله نفت و گاز، بنادر و کشتی سازی، گردشگری و حمل نقل دارد که در کشور ما توجه مسئولان به حوزه دریا و عرصه دریا محور کم است.

 

امنیت دریایی و حضور در آبهای آزاد به دلیی هم مرزی با کشورهای قدرتمند دنیا،توسعه فعالیت های شیلاتی، بهره براری از منابع ، توسعه حمل و نقل و سیاست های جمعیتی و توسعه سواحل از ضرورت توسعه دریا است.

 

متوسط جمعیت در سواحل کشور بین ۴الی ۵نفر است در حالی که در برنامه ششم توسعه ایجاد جمعیت بیشتر در سواحل باید مورد نظر قرار گیرد که با توسعه سواحل می توان ظرفیت استفاده را افزایش داد.

 

نیروی انسانی فرصتی است که در کشور سالانه بیش از ۲۳۰هزار مهندس تعریف می شود که بر این اساس کشورهای ژاپن و کره بعد از ایران قرار دارند و تنها ۲۵درصد رشته ها در حوزه دریایی است و سهم حداقلی دریا ۳۲درصد است که مناسب با جایگاه دریایی کشور نمی باشد.

 

سیف، رئیس ستاد توسعه و فناوری دانش دریایی و معاونت علمی فناوری رئیس جمهور در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: بیگانگی مدیران ارشد کشوری با دریا و بخشی نگری از عمده مشکلات و چالش های صنعت دریا است لذا باید با تکمیل زیرساخت ها، جذب تقاضا و بهره وری از نیروی انسانی می توان مشکلات اقتصادی این حوزه را مرتفع نمود.

 

وی تاکید کرد: با استفاده از فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی و بستر سازی برای تجاری کردن می توان هر آنچه را که نیاز جامعه و بازار است با استفاده از علم و فناوری به دست آورد لذا استان هرمزگان نیاز دارد تا با حمایت از شرکت های دانش بنیان و دانشگاهها صنعت بین المللی دریایی در در استان گسترش  دهد.

 

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff