تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 374307
تاریخ انتشار:شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
رییس اتحادیه تولید کنندگان طلا و جواهر:

سهم ایران از بازار جهانی صادرات طلا بسیار ناچیز است/ صنعت طلا و جواهر فرصت بالایی برای اشتغال جوانان فراهم می کند

رییس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهر و سنگ‌های قمیتی و نیمه قیمتی با بیان این که صنعت طلا و جواهر می‌تواند جایگزین مناسبی برای صادرات نفت باشد، گفت: این صنعت فرصت‌های زیادی برای جوانان و جویندگان کار فراهم می‌کند.

سهم ایران از بازار جهانی صادرات طلا بسیار ناچیز است/ صنعت طلا و جواهر فرصت بالایی برای اشتغال جوانان فراهم می کند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، عباداله محمد ولی رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهر و سنگ‌های قمیتی در حاشیه دومین نمایشگاه طلا و جواهر کیش گفت: طلا و جواهر صنعتی است که بیش از ۷ هزار سال در کشور ما قدمت دارد اما همیشه تمام نگاه ها متوجه نفت بوده و در تعریف بودجه نیز اقتصاد کشور بر این اساس برنامه ریزی می شود.

وی افزود: ما از دیگر صنایع غافل شده ایم و این می تواند یکی از دلایلی باشد که مسئولان در مراسم افتتاح نمایشگاه طلا و جواهر و دیگر نمایشگاه هایی از این دست بسیار کمرنگ حضور پیدا می کنند.

محمد ولی با اشاره به اینکه مسئولان برای حضور در این نمایشگاه نیاز به دعوت ندارند اظهار کرد: شاید مسئولان آنگونه که باید صنف طلا و جواهر را نشناخته اند که امروز در این جمع حاضر نیستند و نیامده اند .

وی تاکید کرد: برای دولت و برای یک نظام پتانسیل یک صنعت باید معرفی شود. آن ها باید از اینکه صنعت طلا و جواهر در کجای اشتغال این کشور قرار دارد آگاه شوند. وقتی مزیت های این صنعت شناخته شود مطمئن باشید که برای حضور در این نمایشگاه نیاز به دعوت نخواهند داشت.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی بیان کرد: صنعت طلا و جواهر در دنیا تنها صنعتی است که مختص ایران است، اولین سکه و اولین دست ساخته های ظروف طلا و نقره و مس در ایران ساخته شده و متعلق به ایران است ولی متاسفانه این آثار چند هزار ساله در موزه های دنیا قرار گرفته و کشورهای خارجی از این منابع، منافع سرشاری عاید خود می کنند.

وی ادامه داد: از مسئولان درخواست می کنم که صنف طلا و دیگر صنوفی را که می توانند در اشتغال کشور نقش مهمی را ایفا کنند دریابند. دولت در این صنعت اصلا قرار نیست هزینه کند و این سرمایه گذاری است که در آینده مزایای بسیاری برای دولت در بر دارد.

محمد ولی اضافه کرد: اگر دولت ۵ سال در کنار این صنعت قرار بگیرد و به توسعه روان این صنعت و تجارت آسان آن کمک کند  تا صادرات به خوبی انجام شود شاهد رشد اقتصادی بالایی در کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه گردش اقتصادی طلا و جواهر و ایجاد ارزش افزوده این محصول قابل تامل است افزود: صنعت طلا و جواهر با ایجاد ارزش افزوده بالا برای نظام و دولت موثر است و صنعت طلا و جواهر علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بازار اشتغال بزرگی بالغ بر ۵۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد کرده است بدون اینکه هزینه ای برای دولت داشته باشد در حالیکه هزینه ایجاد یک شغل برای دولت ۱۸۰ تا ۳۰۰ میلیون است.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه محصول طلا از زمان استخراج از معدن تا تبدیل شدن به محصول قابل استفاده توسط فعالان بخش طلا و جواهر صورت می گیرد از گردش عظیم اقتصادی صنعت طلا و جواهر در جهان خبرداد و اظهار کرد: گردش اقتصادی طلا در دنیا بالغ بر یک هزار و چهارصد میلیارد دلار است که اگر بتوانیم حتی یک درصد از این میزان را سهم خود کنیم چهارده میلیارد دلار صادرات و واردات در این بخش خواهیم داشت.

این مقام مسئول در اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به اینکه در سه سال گذشته هیچ گونه صادراتی در حوزه طلا و جواهر نداشته ایم گفت: از سال ۹۲ در این حوزه صادراتی صورت نگرفته و علت اصلی آن نیز اجرای روش های مالیات بر ارزش افزوده است.

وی تصریح کرد:روش های اخذ مالیات بر ارزش افزوده نه خود مالیات، مسئله ای است که موجب شده تولید و صادرات ما در طول سه سال گذشته درگیر رکود باشد.

عباداله محمدولی با بیان اینکه امروزه خانواده های ایرانی از بدلیجات به عنوان زیورآلات استفاده می کنند گفت: استفاده از از دیرباز در ایران یکی از رسوم تغییر ناپذیر بوده وامروز به واسطه گرانی طلا و جواهر در کشور برخی این کسری را با استفاده از زیورالات مصنوعی و بدلیجات و برخی با خرید طلا از کشورهای همسایه جبران می کنند. و این ضربه سختی  به این صنعت و اقتصاد کشور است.

وی با اشاره به اینکه امروزه برخی از مسافران علاوه بر نیاز مصرفی خود مقداری طلا و جواهر برای فروش از کشورهایی مانند دبی و ترکیه وارد ایران می کنند تاکید کرد: اگر یک صنعت را محدود کرده و راهکاری برای برطرف کردن مشکلات آن نداشته باشیم راه را برای سودجویان و سوداگران این صنعت و عرصه قاچاق کالا باز کرده ایم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اظهار تاسف از اینکه صنعت طلا و جواهر ایران با قدمتی طولانی نتوانسته است در منطقه در میان کشورهای برتر جایگاه مناسبی برای خود باز کند اظهار کرد: ایران با قدمت ۷ هزار ساله در مقابل ترکیه که تنها ۳۵ سال است وارد این صنعت شده و بین ده کشور برتر این صنعت قرار گرفته است از جایگاه خوبی برخوردار نیست.

وی در رابطه با اینکه آیا تغییر واحد پولی که این روزها بر سرزبان هاست بر این صنعت تاثیر گذار خواهد بود یا نه؟ گفت: دیدگاه اقتصادی و تاثیر مثبت روانی که این مبحث در صنعت طلا و جواهر ایجاد می کند می تواند برای رونق بازار طلا و جواهر مفید واقع شود.

محمدولی با تاکید بر اینکه دولت ها در ایجاد بسترهای مناسب برای توسعه و بهبود صنایع نقش مهمی را ایفا می کنند تصریح کرد: برای حضور در میان ده کشور برتر صنعت طلا و جواهر به پشتوانه مالی موسسات مالی و بانک ها و حمایت های دولتی نیاز داریم تابتوانیم با بهره گیری از تکنولوژی روز این صنعت و کسب دانش و مهارت، توان رقابتی خود را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: زمانی سرمایه کشورها طلا و دارایی های مالی آن ها اطلاق می شود اما امروز دولتی که به صنعت، نیروی پایدار و دانش بالا دست پیدا کند می تواند خود را ثروتمند بخواند. کشوری که صنعت فعال و تولید پایدار داشته و بیکار نداشته باشد دیگر نگران تمام شدن نفت و تحریم نخواهد بود زیرا نیروی کار وصنعت هیچ کشوری قابل تحریم نیست.

اگرچه صنعت طلا در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و وضعیت معادن طلای این سرزمین نیز درخور توجه است، اما این صنعت قدیمی و پول‌ساز، آنچنان که باید به جایگاه اصلی خود نرسیده و سهم ایران از تولید و صادرات جهانی این کالا بسیار ناچیز و تقریبا قابل‌چشم‌پوشی است.

بنابر آمار، ‌ایران از حیث مصرف طلا و جواهر درمیان پنج کشور اول جهان قرار دارد، اما با این حال نقش چندانی در تجارت پر سود یک هزار میلیارد دلاری صنعت طلا و جواهر دنیا ندارد.

دومین نمایشگاه طلا، جواهر و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی کیش از ۱۸ تا ۲۱ آذر با حضور۸۰ شرکت داخلی وخارجی در محل نمایشگاه های بین المللی کیش از ساعت ۱۷ تا ۲۲ آماده بازدید علاقمندان به صنعت طلا و جواهر است.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=374307
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل