سهل انگاری عرب ها در حادثه منارا نباید از نظرها دور کرد
+ پ -
سهل انگاری عرب ها در حادثه منارا نباید از نظرها دور کرد

امام جمعه اهل سنت شهرقشم گفت : هر چند در مصایب واقعه منا چاره ای جز صبر نداریم اما با این حال نباید با عنوان تقدیر از مسئولیتها فراری شد و سهل انگاری ها را از نظر دور کرد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از قشم آزاد ، شیخ عبدالرحیم خطیبی امام جمعه اهل سنت شهر قشم بعد از بازگشت از سفر حج به بیان مسایل و اتفاقات پیش آمده در منا پرداخت و از آن به عنوان خاطرات تلخ حج امسال یاد کرد که باعث مرگ بسیاری از حجاج امت اسلامی کشورهای مختلف شد.

 

 

امام جمعه اهل سنت قشم با تشریح مسیرهای منتهی به سرزمین جمرات که حجاج برای یکی ار مناسک حج با هماهنگی از مسیرهای تعیین شده عبور می کنند ، بیان داشت: بخشی از این مسیر مناسب بود ولی بخشهای دیگر از سالیان دور همچنان با مشکل روبروست که مربوط به ورودی های کم عرض منتهی به سرزمین جمرات است که در بعضی مواقع حجاج تحت فشارقرار میگیرند و ممکن است شرایط را بحرانی کند، چراکه هیچ راه خروج اضطراری برای این محدوده که از دو طرف باخیمه ها ودیوار و نرده های اهنی حصارکشی شده، پیش بینی نشده است .

 

 

وی افزود :این نقطه از سرزمین جمرات از دیرباز محل تجمع و فشردگی جمعیت شناخته می شود که چنانچه در این نقطه هر گونه ناهماهنگی و سوء مدیریتی شکل بگیرد وضعیت غیر عادی و بحرانی خواهد شد .

 

 

شیخ خطیبی گفت: دراین واقعه برگشت افراد از روبه رو و نبود راه خروج اضطراری باعث ازدحام و فشارجمعیت همراه با گرمای شدید وتشنگی باعث مرگ هزاران نفر شد.

 

وی در ادامه ناتوانی کشور میزبان را در مدیریت بحران، بعنوان یکی دیگر از ابعاد این قضیه باد آور شد و اظهار داشت : عدم آمادگی کشور میزبان برای حوادث غیرمترقبه و از سویی اجازه ندادن به گروه های امدادی سایر کشورها بعد دیگرقضیه است که اگر در آن لحظه این اجازه داده می شد شاید بیشتر از نصف این جمعیت مظلوم ، نجات می یافتند .

 

 

امام جمعه اهل سنت شهرستان قشم بعد دیگر این حادثه را مربوط به اشتباهاتی دانست که معمولا خودحجاج مرتکب می شوند؛ وی تشریح کرد:حجاجی که طبق برنامه و زمان بندی مشخص باید از آن مسیرعبورکنند متأسفانه در اثرشتاب زدگی زودتر از موعدحرکت کردند و این موضوع نیز می تواند در وقوع این حادثه موثر باشد.

 

 

 

عضوهیات فتوای اهل سنت منطقه جنوب، بعدسوم حادثه منا را بنا به تصور واحتمالات ، مربوط به توطئه هایی دانست که ممکن است قبل ازبرگزاری آیین حج ازسوی گروه های تندرو برنامه ریزی شده باشد وی گفت: این مسئله دور از ذهن نیست که افرادی به قصدتوطئه به مدیریت حج نفوذ کرده باشند که حج امسال را به کام مردم تلخ گردانند .

 

 

خطیب جمعه اهل سنت قشم در پایان از مدیریت حج استان که با تدبیر و درایت توانستند از هرگونه تلفات و آسیب رسانی به حجاج استان هرمزگان پیش گیری کنند، قدردانی کرد .

 

انتهای پیام /س

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff