سناتورهای ارشد هر دو حزب آمریکا به دنبال تصویب تحریم علیه ایران به بهانه رزمایش موشکی
+ پ -
سناتورهای ارشد هر دو حزب آمریکا به دنبال تصویب تحریم علیه ایران به بهانه رزمایش موشکی

سناتورهای ارشد دو حزب اصلی آمریکا رسما اعلام کردند که قصد دارند تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران تصویب کنند.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سران دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در سنای آمریکا در تلاش برای محدود کردن برنامه موشکی ایران، رسما تلاش مشترکی را در راستای افزایش تحریم‌های تهران آغاز کرده‌اند.

 «باب کورکر» رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی و «بن کاردین» عضو ارشد دموکرات‌ ها در سنا در حال تدوین پیش‌نویس طرحی هستند که به بهانه پاسخ به رزمایش موشکی اخیر ایران، تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال می‌کند.

این در حالی است که آسوشیتدپرس نیز اذعان کرده است که شلیک موشک‌های بالستیک در جریان رزمایش نیروهای سپاه پاسداران، نقض توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ نیست، اما نوشته است که مقامات آمریکایی معتقدند که آزمایش موشکی ایران دیگر ممنوعیت بین‌المللی را نقض کرده و فضای لازم برای تداوم اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را تضعیف می‌کند.

همزمان، سناتورهای آمریکایی در حال رایزنی برای تمدید دوباره «قانون تحریم‌های ایران» تا پایان سال جاری میلادی هستند. این قانون ده ساله، زیربنای اصلی تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه ایران است. علاوه بر این، احتمال دارد که تحریم‌های واشنگتن علیه ایران در حوزه‌های دیگر از جمله تسلیحات متعارف و حمایت ایران از گروه‌های مقاومت هم افزایش یابد.

کورکر گفته است که سناتورهای آمریکایی به دنبال تدوین طرحی هستند که در عین قابل  تصویب بودن، «نهایت بهره‌وری» را نیز داشته باشد.

در صورتی که سنا بتواند بسته‌ای از تحریم‌های جدید را تصویب کند، احتمال تصویب آن‌ها در مجلس نمایندگان نیز وجود دارد. «پال رایان» رئیس مجلس نمایندگان روز سه‌‌‌شنبه گفته بود که کنگره «به تلاش برای اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران ادامه می‌دهد.»

با این وجود، به نوشته آسوشیتدپرس بعید است که این بسته تحریمی به همان سرعتی که تحریم‌های اخیر کنگره علیه کره شمالی تدوین و تصویب شد، آماده شود.

هرچند کاردین می‌گوید آزمایش موشکی اخیر بحث‌ها در مورد تحریم ایران را «تسریع» کرده، اما فعلا نمی‌تواند تاریخ مشخصی برای ارائه این طرح پیش‌بینی کند. به گفته او، نمایندگان تلاش می‌کنند تا پیش از رسیدن به ضرب‌الاجل نهایی، که همان پایان سال ۲۰۱۶ و انقضا قانون تحریم‌های ایران است، این بسته تحریمی را تدوین کنند.

ماه گذشته میلادی هم «رابرت منندز» دیگر سناتور دموکرات ضد ایرانی گفته بود که قصد دارد طرح تحریمی تازه‌ای را علیه ایران به سنا ببرد، با این حال به نظر می‌رسد به واسطه طرح مشترک کاردین-کورکر، آن طرح فعلا به تعویق افتاده است.

کاردین افزود: «این ملت هر بار با صدایی متحد صحبت کرده، بهترین نتیجه را گرفته است. شاید اختلاف نظرهایی بر سر توافق با هم داشته باشیم، اما نباید در مورد جلوگیری از آرمان‌های توسعه تسلیحاتی ایران، اختلاف داشته باشیم.»

وی هرچند گفت که انتظار دارد که دولت آمریکا نیز پاسخی درخور به آزمایش موشکی ایران بدهد، اما در عین حال تأکید کرد که کنگره باید مستقلا برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران تلاش کند.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff