تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 338089
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

سفیر جدید فرانسه در تهران کیست؟ عنصر اطلاعاتی ارشد یا دیپلمات مجرب؟

«فرانسوآ سنمو» سفیر جدید فرانسه در تهران که کار خود را به عنوان مسئول هیأت دیپلماتیک کشورش در ایران آغاز کرده است، سوابق مهمی همچون ریاست بخش اطلاعات اداره کل امنیت خارجی فرانسه را در پرونده کاری خود دارد.

سفیر جدید فرانسه در تهران کیست؟ عنصر اطلاعاتی ارشد یا دیپلمات مجرب؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دکتر «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران طی هفته‌های گذشته استوارنامه‌های متعددی را از جانب سفرای کشورهای مختلف از جمله اسلواکی، اندونزی، آذربایجان و فرانسه دریافت کرده که در این میان سوابق «فرانسوآ سنمو» françois sénémaud به عنوان سفیر جدید فرانسه در تهران به ویژه به عنوان رئیس دایره اطلاعات در اداره کل امنیت خارجی فرانسه (DGSE) به عنوان مهمترین سرویس اطلاعاتی این کشور طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ حائز اهمیت و البته شایان توجه است.

طبق اطلاعات مندرج در وبسایت رسمی سفارت فرانسه در تهران، فرانسوآ سنمو متولد ۱۲ ژوئن  سال ۱۹۵۷، دارای دیپلم مؤسسه علوم سیاسی پاریس (۱۹۸۰)، دیپلم مطالعات پیشرفته تاریخ (۱۹۸۲) و دانشجوی سابق مدرسه ملی مدیریت دولتی پاریس (۱۹۸۵-۱۹۸۳) است که سوابق مهم دولتی را در پرونده کاری خود دارد و بخش عمده فعالیت دولتی خود را در وزارت خارجه فرانسه انجام داده است. در زیر به مشاغل حرفه‌ای آقای سفیر می‌پردازیم:

*معلم مأمور در تونس در چارچوب خدمت وظیفه طی سال‌های ۱۹۸۲-۱۹۸۰

*دانشجوی مدرسه ملی مدیریت دولتی طی سال‌های ۱۹۸۵-۱۹۸۳

*مدیر دفتر کمیساریای عالی در کالدونیای جدید طی سال‌های ۱۹۸۶-۱۹۸۵

*رئیس هیئت امور بین‌الملل در وزارت بخش‌ها و سرزمین‌های ماوراء‌بحار فرانسه طی سال‌های ۱۹۸۸-۱۹۸۶

*مشاور فنی وزیر کشور فرانسه طی سا‌ل‌های ۱۹۹۰-۱۹۸۸

*کنسول دوم فرانسه در امان پایتخت اردن طی سال‌های ۱۹۹۳-۱۹۹۰

*مشاور ویژه مدیر اداره شمال آفریقا-خاورمیانه وزارت خارجه فرانسه طی سال‌های ۱۹۹۵-۱۹۹۳

*کنسول دوم فرانسه در مادرید پایتخت اسپانیا طی سال‌های ۱۹۹۷-۱۹۹۵

* کنسول اول فرانسه در بیروت پایتخت لبنان طی سال‌های ۲۰۰۱-۱۹۹۷

* رئیس سرویس استراتژی، شیوه‌ها و ارزیابی وزارت خارجه فرانسه طی سال‌های ۲۰۰۵-۲۰۰۱

*مدیر مرکز پذیرش رسانه‌های خارجی طی سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۵

*سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار فرانسه در وینتیان پایتخت لائوس طی سال‌های ۲۰۱۲-۲۰۰۸

*سفیر مأمور در دولت مرکزی فرانسه طی سال ۲۰۱۲

*رئیس بخش اطلاعات اداره کل امنیت خارجی فرانسه طی سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۱۲

*سفیر فو‌ق‌العاده و تام‌الختیار فرانسه در تهران پایتخت ایران طی آوریل سال ۲۰۱۶

بررسی سوابق مشاغل دولتی تحت اختیار آقای سفیر به ویژه در حوزه ریاست بخش اطلاعات اداره کل امنیت خارجی فرانسه پرسش‌هایی را پیرامون اهداف واقعی مأموریت این سفیر فرانسوی در ایران به عنوان یک عنصر اطلاعاتی ارشد یا یک دیپلمات مجرب به وجود می‌آورد.

«جورج مالبرونو» روزنامه‌نگار و تحلیلگر ارشد روزنامه فرانسوی «فیگارو» طی سپتامبر سال ۲۰۱۲ یعنی دورانی که فرانسوآ سنمو به تازگی به ریاست بخش اطلاعات اداره کل امنیت خارجی فرانسه منصوب شده بود، با انتشار یادداشتی در این روزنامه، وی را یک کارشناس متخصص در امور خاورمیانه به ویژه منطقه شامات (Levante) معرفی کرد و با اشاره به مشاغل دولتی وی به عنوان کنسول دوم و کنسول اول فرانسه در امان و بیروت، به حضور کوتاه مدت وی در لبنان طی تابستان سال ۲۰۰۶ همزمان با جنگ اسرائیل و حزب‌الله و آشنایی کامل او با سوریه که محور مرکزی دلمشغولی‌‌های فرانسه از زمان آغاز مناقشه داخلی در این کشور طی مارس ۲۰۱۱ را به خود اختصاص داده، پرداخت.

مالبرونو همچنین طی یادداشت خود در فیگارو، انتصاب سنمو به ریاست بخش اطلاعات اداره کل امنیت خارجی فرانسه را نخستین انتصاب یک دیپلمات به این سمت استراتژیک و راهبردی که مأموریت جمع‌آوری و بهره‌برداری اطلاعات ارائه شده از سوی مأموران اطلاعات اداره کل امنیت خارجی فرانسه و تلفیق آن با اطلاعات سایر سرویس‌های دفاعی کشور را بر عهده دارد، ارزیابی کرد.

طبق یک حکم صادره در دسامبر سال ۲۰۰۲ میلادی درباره اداره کل امنیت خارجی فرانسه، وظیفه این سازمان جستجو و بهره‌برداری از اطلاعات مؤثر در زمینه تأمین امنیت فرانسه و شناسایی و ممانعت از فعالیت‌های جاسوسی علیه منافع فرانسه در خارج از قلمرو این کشور و تأمین ارتباط ضروری با دیگر سرویس‌ها یا نهادهای مربوطه بمنظور تلفیق اطلاعات موجود است.

در اداره کل امنیت خارجی فرانسه حدود ۵۰۰۰ پرسنل زن و مرد و حدود یکهزار پرسنل سرویس اقدام (SA) تحت نظارت مستقیم وزارت دفاع فعالیت دارند.

انتصاب آقای فرانسوآ سنمو به سفارت فرانسه در تهران در حالیست که در تاریخ ۱۷ ژوئیه ۱۹۸۷، روابط دیپلماتیک بین ایران و فرانسه قطع و در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۸۸ مجددا برقرارشد و در این دوره  حفاظت منافع کشور فرانسه به عهده کشور ایتالیا بود.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=338089
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,474 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی