سفر ۲ روزه هاموند به ایران/ بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و انگلیس در لندن و تهران؛ فردا یکشنبه
+ پ -
سفر ۲ روزه هاموند به ایران/ بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و انگلیس در لندن و تهران؛ فردا یکشنبه

وزیر خارجه انگلیس فردا (یکشنبه) با سفر به ایران سفارتخانه این کشور در تهران را بازگشایی می‌کند و سفارتخانه ایران در لندن نیز همان روز بازگشایی خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس فردا (یکشنبه) به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان از جمله محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود و بازگشایی سفارتخانه انگلستان در تهران به کشورمان سفر می‌کند.

هاموند در مدت حضور ۲ روزه‌اش در ایران در خصوص مناسبات تهران و لندن با مقامات کشورمان به رایزنی خواهد پرداخت.

این اولین سفر وزیر خارجه انگلستان به ایران بعد از ۱۲ سال است.

فایننشال تایمز درباره سفر هاموند به تهران نوشت: این اولین سفر یک وزیرخارجه انگلیس به ایران بعد از سفر ‘جک استراو’ وزیر خارجه وقت در سال ۲۰۰۳ میلادی و دومین سفر از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی به شمار می آید.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز قرار است فردا (یکشنبه) بازگشایی شود. البته بخش کنسولی این سفارتخانه مدتی است که به هموطنان ایرانی مقیم انگلستان خدمات کنسولی ارائه می‌کند.

پس از انتشار اخباری مبنی بر بازگشایی سفارتخانه انگلیس در تهران و سفر وزیر خارجه این کشور، یک منبع مطلع در وزارت امور خارجه ایران این اخبار را تأیید کرد.

روزنامه فایننشال تایمز همچنین نوشت که هاموند را در این سفر یک هیأت بلندپایه تجاری همراهی می‌کند و وزیر خارجه انگلیس در مدت حضورش در تهران ضمن دیدار با ظریف با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز ملاقات خواهد کرد.

پس از قطع روابط تهران و لندن در نهم آذر ماه ۱۳۹۰ در پی تجمع دانشجویان معترض مقابل این سفارتخانه و ورود آنها به این سفارتخانه و باغ قلهک، حدود یک سال بعد علی‌اکبر صالحی و ویلیام هیگ وزرای خارجه ایران و انگلیس در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۱ در حاشیه نشست همسایگان دور و نزدیک افغانستان در کابل دیدار و درباره تعیین حافظ منافع توافق کردند و در نهایت وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای در ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۱ اعلام کرد که عمان به عنوان حافظ منافع ایران در انگلیس و سوئد به عنوان حافظ منافع انگلیس در ایران تعیین شدند.

به گزارش فارس، پس از تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلستان در تهران در هشتم آذر ماه ۱۳۹۰ و ورود دانشجویان معترض به این سفارتخانه و باغ قلهک، روابط تهران و لندن به سردی گرایید و یک روز بعد یعنی نهم آذر ماه ۱۳۹۰ ویلیام هیگ در پارلمان اعلام کرد که دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در انگلیس صادر و به کارمندان این سفارتخانه ۴۸ ساعت فرصت داده شده که خاک انگلیس را ترک کنند.

پس از آنکه محمدجواد ظریف و ویلیام هیگ وزرای خارجه ایران و انگلیس در مهر ماه ۱۳۹۲ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردند و یک ماه بعد (۲۰ آبان ماه ۱۳۹۲) مرضیه افخم از انتصاب محمدحسن حبیب‌الله زاده به عنوان کاردار غیرمقیم ایران در لندن خبر داد و جی شارما نیز به عنوان کاردار غیرمقیم و ترددی انگلستان در تهران انتخاب شد.

از آن زمان تاکنون کارداران غیرمقیم ۲ کشور بارها به پایتخت‌ها سفر کرده و در این مدت بخش کنسولی سفارتخانه ایران در انگلیس مشغول خدمت رسانی به ایرانیان مقیم انگلستان بود.

براساس اخبار منتشر شده «آجای شارما»، دیپلمات هندی‌الاصل که در حال حاضر به عنوان کاردار ترددی انگلیس مشغول به فعالیت است، سرپرستی سفارت انگلیس در تهران را بعد از بازگشایی آن بر عهده خواهد گرفت و انتظار می‌رود سفیر انگلستان در تهران به زودی تعیین شود.

 محمدجسن حبیب‌الله زاده کاردار ترددی ایران به عنوان کاردار ایران در انگلستان منصوب شده است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff