سفالگری که گِل مشکلات را تبدیل به کوزه می کند تا هنرش فراموش نشود
+ پ -
سفالگری که گِل مشکلات را تبدیل به کوزه می کند تا هنرش فراموش نشود

تنها مرد سفالگر روستای حکمی که در آرزوی تحقق خواسته هایش از مسئولین و فراموش نشدن هنر اصیل میناب همچنان بامشکلات دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ علی حبیب فخاری  در گفتگو با خبرنگار میناب جنوب ضمن گلایه از عدم تحقق اروزهایش با گذشت چند ماه درخواست از مسئولین گفت: با وجود مشکلات همچنان مشتاقانه فعال هستم و گل و لای مشکلات برای جلو گیری از فراموشی این هنر ارزشمند تبدیل به کوزه خواهم کرد.

هنرمند سفالگر روستای حکمی با وجود مشکلات عدیده ای که نه تنها از حال بلکه از روزگاران گذشته با آن مواجه است همچنان به کار ساخت و ساز وسایلی از قبیل ،اشتُرکو ،جهله ،گشته سوز، کُلَک ،گلدون ،کُوار فعالیت می کند.

این هنرمند که سالیان درازی است با وجود  سرپناهی از برگ نخل های خرما بدلیل درآمد کم حاصل از این هنر و نبود بازار فروش و وجود مشکلات دیگر باز در گذر زمان پنجه در گل کرده و از عقده هایی که در دل دارد آنرا نقش و نگار روی کوزه هایش می کند.

 

 

IMG-20150221-WA0015

 

 

وی نهادینه نشدن هنر سفالگری در جامعه را باعث نابودی آن دانست و خواستار توجه هر چه بیشتر مسئولین نسبت به توسعه  و رهایی از فراموشی و نابودی این هنر کهن مردم میناب شد.

هنرمندی که با تلاش ها و پیغام های مکررش به  شورای اسلامی روستای حکمی فقط موفق به دریافت ۱۰۰ عدد بلوک برای ساخت مکان برای خودش شده است گفت:  انتظار می رود مسئولین نگاه هنرمندانه خود را به اقشار هنرمند میناب دریغ نکنند اما همچنان انتظارات مرد سفالگر میناب نه تنها برآورده نشده بلکه فخار و هنرش به دست فراموشی سپرده شده است.

علی حبیب فخاری تنها یادگارمانده از قشرسفالگر روستای حکمی است که با بیمه روستایی روزگار خودش رامی گذراند و به دلیل سود کمی که این کار دارد فرزندان اوهم حاضربه ادامه این کار نشده اند و این هنر در حال فراموشی است.

 

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff