تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 281488
تاریخ انتشار:شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

سریال ادامه دار آلودگی کارخانه های بندرعباس/ سهم بندرعباسی ها از صنایع تولیدی فقط آلودگی

وضعیت نامناسب آلودگی هوا در محدوده استقرار صنایع در غرب بندرعباس به گونه ای است که باید اهالی روستاهای اطراف و در مراحل بعدی ساکنان شهرک های مربوط به کارکنان این صنایع از منطقه تخلیه شوند.

سریال ادامه دار آلودگی کارخانه های بندرعباس/ سهم بندرعباسی ها از صنایع تولیدی فقط آلودگی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، آلودگی هوا تغییر در ویژگی‌های طبیعی جو براثر مواد شیمیایی، غباری یا عامل‌های زیست‌شناختی است. جو یا اتمسفر سامانهٔ گازیِ طبیعیِ پویا و پیچیده‌ای‌ است که زندگانی در سیارهٔ زمین به آن بازبسته‌است. تحلیل‌رفتن لایه اوزن ِ استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیر زمانی‌ است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌ بوم‌ های زمین شناخته می‌شود.

قسمت اعظم دود شهرها از اگزوز ماشین ها بوجود می آید. اما در بعضی از مناطق سوخت ذغال و سوخت نیروگاه ها نیز در ایجاد دود شرکت دارند. ذرات درشت دود در قسمت های فوقانی دستگاه نفس، گیر می کنند و باعث اختلال در ترشحات بینی و سینوس ها می شوند ولی ذرات ریز ممکن است در راههای عمیق تر ریه ها نفوذ کنند. حجم زیاد این ذرات باعث اشکال در تنفس افراد مبتلا به آسم، برونشیت مزمن ،‌آمفیزم و دیگر بیماری های ریوی می گردد و حتی ممکن است باعث مرگ زودرس سالمندان مبتلا به بیماریهای قلبی و ریوی نیز شود. در موارد حاد آلودگی هوا،‌ افزایش مرگ و میر غالبا به دلیل وجود این ماده در غلظت های زیاد می باشد.

IMG_1175

کیفیت هوای تنفسی در سلامتی انسان ها نقش بسزایی دارد . یکی از شاخص های کیفیت هوای تنفسی میزان ذرات معلق موجود در هوا است . بنابراین مهمترین دلیل ضرورت انجام این پروژه، تاثیر آن دربهداشت و سلامتی انسان و محیط زیست است که انجام چنین پروژه هایی در مورد هوا را در همه ی کشورهای پیشرفته امری عادی نموده است. دود سیاه  ناشی از موتورهای دیزلی نمونه بارزی از آلودگی هواست. انواع دیگری از موارد آلودگی هوا وجود دارند که قابل رویت نیستند اما برای سلامت انسان بسیار زیان آور می باشد.

امروزه به برکت سوخت های بدون دود، دودکش های بلند و کاهش آلاینده های صنعتی ،‌بعضی شهرهای کشورهای صنعتی نسبتا عاری از دود هستند. البته این بدان معنی نیست  که آلودگی هوا کاملا از بین رفته است. زیرا نیروگاه ها، کارخانه ها،‌ ادارات و حتی منازل آلودگی هوا را در شهرها و حتی روستاها تشکیل می دهند. حساسیت افراد نسبت به آلودگی هوا با یکدیگر یکسان نیست. افرادی که بیشتر به بیماری های ریوی مبتلا می باشند،‌ سالخوردگانی که از بیماریهای قلبی و ریوی رنج می برند و همچنین کودکان بیشتر تحت تاثیر آلاینده ها هستند.

سالیانه ۳ میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند که ۹۰ درصد آنان در کشورهای توسعه یافته هستند. دربعضی کشورها تعداد افرادی که در اثر همین عامل جان خود را از دست می‌دهند بیشتر از قربانیان سوانح رانندگی است. این مرگ و میر بطور خاص مربوط به آسم، برونشیت، تنگی نفس و حملات قلبی و آلرژی‌های مختلف تنفسی است.

IMG_1177

 

آلودگی های ناشی از خودرو بیشترین نقش را در آلودگی هوای شهر و به تبع آن بیشترین تأثیر بر سلامت مردم را دارد. دی اکسیدکربن، اکسیدهای گوگرد و نیتروژن به همراه ده ها مواد سمی دیگر ترکیباتی سمی هستند که در اثر سوخت خودرو درسطح شهر پخش می شوند. نوع و مقدار تولید این مواد سرطان زا که تاکنون ۱۷ نوع آن مشخص شده است بستگی به نوع سوخت، حرارت، میزان اکسیژن و عوامل دیگر متفاوت است.

بنابراین به خاطر سلامت انسان ها و نسل های آینده باید توجه بیشتری به عوامل سرطان زا داشت. پیشرفت های ظاهری صنعتی و ساختمانی را با سلامت و رفاه بیولوژیکی انسانها اشتباه نکنیم و سلامت انسان در هر برنامه ریزی باید سرلوحه کارها باشد. ازن به طور مستقیم در اثر سوخت خودرو وارد هوا نمی شود، اما وقتی گازهای هیدروکربنه در حضور نور خورشید با دی اکسیدنیتروژن ترکیب می شوند، ازن ساخته می شود. این ترکیب ممکن است در سیستم تنفسی و مسیرهای هوایی تغییرات خطرناکی ایجاد کند و سبب سرفه، درد و خس خس سینه و کاهش توانایی ریه شود. حتی افراد سالم هم به این ماده حساسند.

جمعیت بیش از ۱۲ هزار نفری حاضر در منطقه صنعتی غرب بندرعباس در معرض مستقیم آلودگی هوا قرا دارند و لازم است اهالی روستاهای اطراف و در مراحل بعدی ساکنان شهرک های مربوط به کارکنان صنایع از منطقه تخلیه شوند. وضعیت نامناسب آلودگی هوا در محدوده استقرار صنایع در غرب بندرعباس به گونه ای است که باید اهالی روستاهای اطراف و در مراحل بعدی ساکنان شهرک های مربوط به کارکنان این صنایع از منطقه تخلیه شوند. وضعیت آلودگی در این منطقه به حدی افزایش یافته که در برخی روزها توده آلودگی هوا به سمت جزیره قشم نیز حرکت می کند. مردم بندرعباس در معرض مستقیم آلودگی هوا قرا دارند و احتمال ابتلای آنان به بیماری های چشمی، تنفسی و پوستی بسیار زیاد است.

وضعیت آلایندگی نیروگاه برق بندرعباس این واحد به دلیل قدیمی بودن سیستم ها و تجهیزات آن که بیش از ۴۰ سال عمر دارد و هم چنین استفاده از سوخت مازوت به جای گاز، در حال حاضر به عنوان یکی از مهم ترین سر منشا های آلودگی هوا در غرب بندرعباس به شمار می رود.

پالایشگاه بندرعباس یکی از صنایع قدیمی احداث شده در منطقه است و در زمان احداث، مطالعات زیست محیطی دقیقی برای احداث آن صورت نگرفته بود، اما طی چند سال اخیر مسوولین این پالایشگاه، اقدامات قابل توجهی در جهت بهبود وضعیت آلودگی هوا انجام داده اند.  وفادار ضمن اشاره به برنامه های آتی این پالایشگاه برای جلوگیری از آلودگی هوا، بیان کرد: پوشاندن مخازن پالایشگاه یکی از برنامه های مهم در راستای همین امر است که در آینده به آن پرداخته می شود.

IMG_1180

واحدهاى صنعتى بزرگ از جمله کارخانه سیمان هرمزگان در بندر خمیر، پالایشگاه نفت و آلومینیوم المهدى بندرعباس، کارخانه گچ خمیر، کارخانه آسفالت راه و ترابرى و کشتارگاه بندرعباس از عوامل آلوده کننده محیط زیست هرمزگان هستند. براى این واحدهاى صنعتى، سیستم تصفیه پیش بینى نشده است و همه این ها بدون ارزیابى زیست محیطى، ساخته شده است.

از سوى دیگر آغشته شدن آب هاى ساحلى جزایر تنگه هرمز به مواد زائد شیمیایى و نفتى که بیشتر در ده ساله اخیر نمایان شده از مهمترین عوامل آلودگى کرانه‏ ها و در نتیجه نابودى آبزیان سطحى دریاى جنوبى ایران مى‏باشد، حفارى ‏هاى زیر دریایى و عملیات اکتشافى جهت دست یابى به منابع جدید نفت در دریاى پارس باعث شده که مقدار زیادى از مواد نفتى به دریا سرازیر شود و قشر لایه باقیمانده در سطح آب ها موجبات مرگ و میر و مسمومیت آبزیان را فراهم نماید، گرچه میزان سطح آلودگى‏ ها معین نیست ولى قدر مسلم این است که تخلیه مخازن نفتکش ‏ها از آب تعادل در هنگام بارگیرى که از تنگه هرمز آغاز مى‏ گردد سطح قابل ملاحظ ه‏اى را از آب دریا آلوده خواهد کرد.

دفع فضولات مصرفى و مواد سوختى موتورخانه‏ هاى کشتى‏ هاى بازرگانى نیز که در حد فاصل بین جزایر و بندرعباس لنگر انداخته‏ اند سهم قابل توجهى را در آلودگى آب هاى ساحلى به عهده دارند و میزان آلودگى گاهى به اندازه‏اى است که ماهیان صید شده علاوه بر موارد مسمومیت، طعم و مزه آن نیز نفتى مى‏باشد. یکى دیگر از عوامل آلودگى سواحل که بیشتر به خاطر نا آگاهى ساحل نشینان و اهالى آبادى‏ هاى صیادى انجام مى ‏پذیرد ریختن فضولات و زائده‏ هاى مصرفى در دریاست.

سواحل بنادر مملو و پوشیده از این آلودگى‏ هاست که علاوه بر ایجاد امراض پوستى و عفونى زیستگاه آبزیان ساحل را نیز به خطر انداخته و شاید هم به همین دلیل است که میزان تولید آبزیانى که توسط «شتا» صید مى‏شود به حداقل ظرفیت خود رسیده است.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=281488
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل