تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

اجتماعی
کد خبر : 469188
تاریخ انتشار:شنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت/ ارینب زارعی

سایه ی زشت و شوم پدیده ی تکدی گری بر استان هرمزگان

هجمه ی انبوهی از افراد که برای کار به استان هرمزگان مهاجرت کردند، به این نتیجه رسیدند که اندازه ی کافی شغل وجود ندارد، پس عده ای به شغل هایی همچون سیگارفروشی روی آورده و عده ای راحت طلب نیز تکدی گری را انتخاب کردند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛استان هرمزگان که بعد از انقلاب می توان برهه ی زمانی آن را به سه قسم تقسیم کرد دوره محرومیت وعقب افتادگی،دوره ی در حال توسعه،دوره ی پیشروی به سمت محرومیت زدایی، هرچند که با محرومیت زدایی کامل فاصله ی زیادی داریم اما این دوران را استان هرمزگان در حال گذار می باشد از زمانی که مرحله ی سوم توسعه ی استان هرمزگان کلید خورد جمعیت زیادی از شهرستان های مختلف به سمت استان هرمزگان گسیل شدند.

هجمه ی انبوهی از افراد که برای کار به این استان مهاجرت کردند ناگهان به این نتیجه رسیدند که برای همه ی آن ها به اندازه ی کافی شغل وجود نداردپس عده ای به شغل های پست همچون سیگارفروشی روی آوردند ازآن جا که همیشه در بین اکثر جوامع بشری افرادی راحت طلب به چشم میخورد پس عده ای به تکدی گری روی آوردند این عده مهاجر خود دو دسته هستند گدایان داخلی و گدایان از کشورهای بیگانه ،با یک گذر کوتاه از گدایان داخلی (( گدایان داخلی که همان تکدی گرانی هستند که از استان های اطراف وارد استان می شوند))به گدایان خارجی می پردازیم اما متکدیان خارجی که اغلب از کشورهای بیگانه مانند پاکستان،هند،بنگلادش به بندرعباس مهاجرت کرده اند منظره زشت و نازیبایی را در شهر درمعرض دید عموم قرار داده اند.
گاه زنان متعددی را می بینیم که با کودکی در آغوش مشغول گدایی است خوب که به چهره شان نگاه میکنیم ولحن حرف زدنشان خود گویای غیر ایرانی بودنشان است.اما اینکه این گدایان چه معضلاتی را بوجود آورده اند باید مفصل تشریح گردد.
شاید به جرات بتوان بزرگترین مشکل ومعضل این افراد را زشت و نازیبا جلوه دادن شهرقلمداد کرد اغلب این گدایان بساط گدایی خود را در مجاورت بازارها ومراکز تجاری پر زرق وبرق پهن می کنند با این استدلال که چه بسا افرادی که از مراکز تجاری خرید می کنند با دیدن وضع ساختگی این گدایان به آن ها توجه کرده واز روی ترحم مبلغی پول به آن ها بدهند وازآن جا که مجتمع های تجاری بزرگ وپر زرق وبرق معمولا مشتریانی مرفه دارند این گدایان سعی می کننددر این اماکن ظاهر شوند.
مشکل دیگری که این قشر برای جامعه بوجود می آورداین است که چون تعدادی از این گدایان از کشورهای پاکستان،هندوستان وبنگلادش به استان هرمزگان گسیل می شوند همان بیماری ها و امراض محلی این مناطق راباخود می آورند وبا،سل،بیماری هایی هست که در این کشورها وجود دارد
عامل بیماری وبا
ویبریو کلراvibrio choleraمی باشد که بیشتر از همه در دلتای گنگ- هند-بنگلادش-پاکستان شایع است. همچنین در مناطقی که با حوادثی نظیر سیل- زلزله ویا جنگ مواجه هستند به صورت اپیدمی، همه گیر در می آید..
سل یک بیماری واگیردار است. میکروب عامل این بیماری «میکوباکتریوم توبرکولوزیس» یا باسیل کخ نامیده می شود. نوعی از این بیماری که به سل گاوی موسوم است، میان انسان و چهارپایان مشترک است. سل عبارت است از یک عفونت باکتریایی مسری حاد یا مزمن که اول ریه ها را درگیر می کند، ولی ممکن است به سایر اعضا (استخوانی، کلیوی و… ) گسترش یابد. سل دوران کودکی ممکن است مننژیت سلی ایجاد کند. سل در بزرگسالان معمولاً ریه ها را درگیر می کند. بیماری سل که زمانی تحت کنترل بود، در حال حاضر به دلیل ایدز، فقر و سوءمصرف الکل و مواد مخدر دوباره ظهور کرده است. .
علل :عفونت در اثر میکروب (باسیل کخ یا میکوباکتریوم توبرکولوزیس ) ایجاد می شود.از دیگر معضلات جدی تکدی گرایان به ویژه متکدیان خارجی همان جابه جایی ارز از کشور از طریق شغل سخیف گدایی است.
گفتنی است این افراد پس از آن که حسابی پول هنگفتی به جیب زدند معمولا به وطن خود باز می گردند.
مشکل جدی این دسته از متکدیان خارجی ،دزدی،قتل وانواع بزه در استان می باشدکه البته نمی توان آن را به کل این افراد تعمیم داد.
همچنین این گدایان بخشی از امرار ومعاش خود را از طریق فروش مواد مخدر به دست می آورند که متاسفانه شکل عمومی آن راهم بارها در خیابان برق دیده ایم همان فروش مواد مخدر با نام های جدید که بین جوانان رواج پیدا کرده و از انواع توتون و تنباکو می باشد که ما در اینجا از ذکر نام آنها معذوریم.
لازم به ذکر است این قشر برای جلب توجه عابران یا به عبارتی جلب پول رهگذران از روش های متعددی استفاده می کنند آن چه که در بین این گدایان بسیار توجه ما را جلب می کند بهره گیری آن ها از نوزادان ویا اطفال بر ای جلب توجه رهگذران است. عده ی دیگری نیز هستند که با کلک های خاص خود را افلیج ویا دچار مشکل جسمی حادی نشان می دهند ومتاسفانه به این شکل بذل وبخشش مردم عزیزمان را به خود جلب می کنند.
این افراد با پول های بدست آمده از طریق گدایی به خرید وفروش مواد مخدر بین جوانان می پردازند واینگونه نه تنها پولی از جیب نداده اند بلکه پولی هم که حاصل بذل وبخشش مردم بوده را دو برابر می کنند واز آن طرف جوانان زیادی را معتاد وخانواده های زیادی را با مشکل مواجه می کنند کاش هنگام مواجه با این متکدیان خارجی قدری بیاندیشیم که با پول دادن به آن ها چه فاجعه ای را رقم خواهیم زد.
اغلب گدایان از آن جا که عزت نفس نداشته وحاضر به تکدی گری در انظار عمومی هستند ممکن است از هیچ فعل قبیحی هم ابایی نداشته باشند جمع آوری این متکدیان به ویژه از مناطقی مانند فلکه ی برق،اسکله حقانی وروبروی مراکز تجاری نیاز به برنامه ریزی صحیح وجدی دارد .
بهترین روش برای جلوگیری از گدا پروری وجلوگیری از اشاعه این فرهنگ زشت همان فرهنگ سازی در بین عموم مردم است اینکه مردم مطلع شوند افراد نیازمند تحت پوشش کمیته امداد (ره) ومراکز خیریه وبهزیستی قرار گرفته اند کمی تاحدودی می تواند درجهت تغییر افکار مردم به این سو که متکدیان با نیازمندان تفاوت دارند موثر باشد.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=469188
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,513 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل