سایه بی مهری مسئولان بر سر بقاع متبرکه هرمزگان+تصاویر
+ پ -
سایه بی مهری مسئولان بر سر بقاع متبرکه هرمزگان+تصاویر

امام زادگان و بقاع متبرکه باید قطب فرهنگی جامعه باشند سخنی گهربار از رهبر معظم انقلاب است که در برخی مناطق به خوبی اجرا ولی در بعضی نقاط به فراموشی سپرده شده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی  هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛ مکان هایی که چه از حیث مذهبی و چه از حیث تاریخی برای مردم مقدس و قابل احترام هستند و می توانند به راحتی زمینه ساز ارتقا سطح فرهنگ و بینش مردم باشند  ولی اما متاسفانه با کم رسی های مالی و حمایتی در بدترین شرایط ممکن به سر می برند.

امام زاده شاه ابراهیم روستای دهو ، یکی از همین مکان هایی است که چه از جنبه تاریخی و چه مذهبی قدمتی دیرینه داشته ولی به علت کم توجهی، سالیان سال بصورت مخروبه ای فراموش شده رها شده بود که خوشبختانه در چند سال اخیر به همت مردم و برخی نهادهای دولتی روند بازسازی آن نه به سرعت ، ولی به کندی در حال انجام می باشد .
بیشتر نذورات را افراد قدیمی و کسانی که در گذشته شاهد معجزاتی از این مکان بوده اند انجام می دهند و نسل نو متاسفانه به علت معرفی نشدن این مکان ارزشمند به آن ها چندان اهمیتی به این موضوع قائل نیستند .
به همت خیرین ، ساختمان این مکان که دارای دو قبر مربوط به امام زاده شاه ابراهیم که از نوادگان امام رضا(علیه السلام) می باشند و دختر ایشان است ، تا مرحله بلوک چینی پیشرفت کرده که مدتی است به علت نبود بودجه بدون سقف رها گردیده است و گفته می شود که احتمال دارد قبر همسر امام زاده شاه ابراهیم نیز در جوار قبر ایشان باشد .
هر ساله و به مناسبت های مختلف ، افراد زیادی از روستاهای دهو و شهرستان های استان برای انجام نذورات خود به این مکان مقدس می آیند و محوطه اطراف این مکان ، وقفی است که در مجاورت آن یک چاه آب که در گذشته از آب آن برای درمان بیماری های پوستی و دیگر امراض استفاده و محلی برای تهیه آب برای کاروان ها و مسافران بوده ، قرار دارد که متاسفانه به علت کم رسی ، حدود دو سال است که نیازمند مرمت و بازسازی می باشد تا آب گوارای آن دوباره به جریان افتد .
در اطراف این امام زاده جنگل کوچکی از درختان محلی سرسبز وجود دارد که تفرجگاه مناسبی برای گردشگران است و  یک قبرستان قدیمی نیز در این محوطه وجود دارد که به علت گذشت سالیان دراز از قدمت آن ، اجساد بصورت اسکلت های مشخص که به سبک اسلامی دفن شده اند وجود دارد .
قدمت این گورستان قدیمی را به اویل ورود اسلام به ایران تخمین زده اند متاسفانه تا به حال از این مکان تاریخی بهره ای نجسته و گاه و بی گاه شاهد حفاری هایی برای یافتن طلا و اشیا قدیمی توسط سارقان عتیقه می باشیم که پیگیری چندانی نسبت به این موضوع نشده است .
بانی و خادم این مکان مقدس در حال حاضر آقای محمد زاهدی علی ۸۰ساله می باشد که با پیگیری های مستمر ایشان فعالیت هایی برای بهبود وضعیت این مکان عزیز درحال انجام می باشد و به گفته فرزند ایشان ، یک مار بزرگ که نگهبان این مکان است وجود دارد که افرادی از جمله آقای محمد زاهدی توانسته اند آن را ببینند .
مردم و مسولین روستای دهو امیدوارند ، مسولین اداره اوقاف و میراث فرهنگی رسیدگی بیشتری نسبت به این مکان مذهبی و تاریخی داشته باشند و امیدواریم روزی تمامی مکان های فاخر و ارزشمند کشور شناسایی و در حد انتظار بر آن ها ارج نهاده شود.
انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff