ساماندهی سرویس مدارس بندرعباس در سامانه کشوری پایش حمل و نقل دانش آموزی

ساماندهی سرویس‌های مدارس بندرعباس در سامانه جامع کشوری پایش حمل و نقل دانش آموزی آغاز شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛سامانه پایش ناوگان حمل و نقل دانش آموزی (سپند) سامانه ی جامعی بوده که با همکاری آموزش و پرورش و پلیس راهور و با تفاهم نامه ای بین دو وزارت خانه  آموزش و پرورش و وزارت کشور طراحی شده است.

در این راستا شرکت های حمل و نقل مدارس، رانندگان، والدین دانش آموزان و حتی مدیران مدارس ملزم به ثبت نام در این سامانه هستند.

ثبت نام در سامانه سپند و طی کردن مراحل تخصیص سرویس ایاب و ذهاب برای دانش آموزان همزمان با سایر شهرهای سراسر کشور در بندرعباس نیز آغاز شده است.

این در حالی است که فرآیند اولیه ثبت نام سرویس مدارس برای همگان اعم از والدین تا رانندگان و مدارس در سراسر کشور از طریق سامانه سپند می باشد.

هر ساله و طبق دستورالعمل آیین نامه دانش آموزی در هر شهر کارگروهی با عنوان کارگروه ماده ۱۸ متشکل از یک نفر نماینده اداره آموزش و پرورش شهر، یک نفر نماینده از والدین عضو شورای انجمن اولیا و مربیان شهر و یک نفر نماینده شهرداری و حسب مورد بخشداری هاست، تشکیل می شود که نرخ پیشنهادی سرویس مدارس با نظر و مشورت اعضای این کارگروه مشخص می شود اما تأیید و تصویب نهایی نرخ سرویس مدارس در شورای اسلامی شهر صورت می گیرد.

با توجه به آنالیزهای انجام شده دال بر توقف نرخ سرویس مدارس از سال ۹۴ تاکنون از سوی سازمان حمل و نقل و شهرداری نماینده این سازمان در جلسه کارگروه ماده ۱۸ خواهان افزایش بیش از ۱۵ درصدی نرخ سرویس مدارس بوده است، اما با رأی و نظر اکثریت اعضاء این کارگروه و نهایتا شورای اسلامی شهر  بندرعباس شاهد افزایش ۱۵ درصدی نرخ مصوب بودیم.

هر ساله از سوی سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر به صورت دوره ای و در بازه زمانی تعیین شده و مشخص بازرسی به صورت مستمر از سرویس مدارس صورت می گیرد و تمامی مدارک رانندگان و خودروها بررسی می شود.

گفتنی است رانندگانی که گواهینامه پایه سوم نیز دارند، با شرط اینکه دو سال از مدت زمان اخذ گواهینامه آنها گذشته باشد و همچنین پشت مدرک رانندگی آنها محدودیتی درج نشده باشد می توانند حمل و نقل دانش آموزان را انجام دهند و در سامانه سپند برای اخذ مجوز سرویس مدارس ثبت نام کنند.

با همکاری پلیس راهور اگر خودرویی به صورت متفرقه و آزاد اقدام به جابجایی دانش آموزان در قالب سرویس مدرسه کند اعمال قانون خواهد شد.

شایان ذکر است سازمان حمل و نقل از آغاز تاریخ شروع ثبت نام رانندگان، شرکت ها و والدین کار اطلاع رسانی را از طریق فضای مجازی و سایت سازمان با تهیه خبر و اطلاعیه انجام داده است.

این سازمان فعالیت های مربوط به سرویس مدارس را طبق چارچوب و قوانین تعیین شده از سوی وزارت کشور انجام می‌دهد.

گفتنی است، طبق قانون کلیه امور مربوط به حمل و نقل دانش آموزان به عهده سازمان مدیریت حمل و نقل نبوده و این سازمان مؤظف به شفاف سازی آن بخش از فعالیت های مربوط به خود بوده که خوشبختانه تاکنون هیچ جای ابهام و نقطه کوری در آن دیده نشده است.

شهروندان گرامی می توانند سؤالات خود را  به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۷۶۱۷۶۱ ارسال کرده، تا سازمان ضمن تماس با آنها توضیحات لازم را ارائه کند.

انتهای پیام/۸۸۰۳۷/