تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 285090
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

سالی نکوست از بهارش پیداست/ بی توجهی کاندیدها به آرامش شهروندان

با شروع شدن مهلت قانونی تبلیغات شاهد دگرگون شدن فضای شهری هستیم انتظاری که شهروندان از کاندیدها دارند عمل به وعده های انتخاباتی می باشد که بعضا با تخلفاتی که برخی از ستادها برای تبلیغات مرتکب می شوند نه تنها در راستای وعده های انتخاباتی نیست بلکه خلاف آن نیز می باشد.

سالی نکوست از بهارش پیداست/ بی توجهی کاندیدها به آرامش شهروندان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، شهر محیطی متعلق به مردم و طراوت و شادابی آن نیز نه تنها وابسته به اقدامات شهری شهرداری بلکه به مشارکت کلیه اقشار جامعه (حقیقی – حقوقی) برای حفظ تمیزی و پاکیزگی شهری است.

 

یکی از عواملی که در هر انتخاباتی نقش اساسی و تعیین کننده دارد “تبلیغات” است ، بطوریکه هر چه این تبلیغات خلاقانه تر و به روز تر باشد از قدرت تاثیر گذاری بالایی برخوردار خواهد بود به همین علت همواره در آستانه هر انتخاباتی شاهد این هستیم که هوداران نامزدهای انتخاباتی سعی می کنند از روش های نو و بدیع برای تبلیغات استفاده کنند ، جالب اینجاست بعضی هواداران با موتور در مکان های پر رفت و آمد چندین بار تردد می کنند و کاغذ ها و پوستر های تبلیغاتی را دسته دسته به هوا پرتاب کرده و آنها را بر سر شهروندان می ریزند تا شاید کسی آن کاندید را با این وضع تبلیغات دیده و به آن رای بدهد.

 

درواقع نامزدهای انتخاباتی اگر واقعا اندکی به فکر محیط زیست و نیز به فکر سلامتی و زیبایی محیط شهرها و آرامش اعصاب شهروندان به ویژه مالکان ومستأجران منازل و واحدهای تجاری موجود در خیابان های اصلی شهر باشند، یقینا کمتر به سمت استفاده از کاغذهای تبلیغاتی می روند که برای تهیه آن ها در کل کشور شاید لازم باشد چندین هزار اصله درخت قطع شوند.

 

در دنیا انواع شیوه های تبلیغ به صورت مدرن و جدید به کار گرفته می شود که در کشور ما کمتر رایج است بدون شک تغییر شیوه تبلیغ و انتخاب روش هایی که بتوان در انتخابات بهتر نتیجه گرفت بدون اینکه حقوق شهروندان پایمال شود نتیجه بهتری خواهد داد.

 

از همان ابتدا به کسانی که وظیفه نصب تبلیغات را برعهده داشته اند توضیحات کافی داده شده است اما عده ای هنگام انجام کار توصیه های ما را فراموش می کنند و فقط می خواهند به هر قیمتی شده پوسترهای خودرا سریع نصب و کارشان را تمام کنند وقتی چهره ی شهر، امکانات زیبایی شهر و آسایش مردم از الان سلب می شود وای بر روزی که این کاندیدا با این وضعیت توجه به مردم انتخاب شوند.

 

گاهی این تبلیغات غیر مجاز محسوب می شود چرا که شهرداری جایگاه هایی مناسب برای تبلیغات کاندیدا فراهم کرده است تا دیگر به چهره ی شهر آسیب نرسانند اما متاسفانه هواداران کاندیدا این قوانین را زیر پا گذاشته و هر جایی که خود مناسب دیدند اعم از خیابان، درب منازل، کوچه، تابلوهای اسامی خیابان ها، تبلیغات خود را چسبانده اند. یکی ازعلل بسیار مهم افزایش حجم تبلیغات غیر مجاز، عدم الزامات قانونی و حقوقی لازم به روز جهت برخورد با متخلفین تبلیغات غیر مجاز است.

 

منظور از تبلیغات غیر مجاز نصب و چسباندن انواع و اقسام برچسب، پوستر، اطلاعیه، بنر و همچنین مبلمان شهری و دولتی نظیر پایه چراغ های روشنایی، راهنمایی شهری و ترافیکی، کافوهای برق و مخابرات، ایستگاه های اتوبوس، کیوسک تلفن و….است که با آلوده نمودن، چهره و سیمای شهری را با اغتشاشات بصری مواجه نموده و روح و روان شهروندانی که را بیشتر عمر روزانه خود را در سفرهای شهری می گذرانند، خسته و بیمار و ناتوان می سازد و همچنین باعث استرس روانی شهروندانی که این تبلیغات غیر مجاز بر روی ساختمان های آنها چسبانده شده است می شود.

 

در حالی که درسال های اخیر با گسترش یافتن استفاده از شبکه های اجتماعی در موبایل یا کامپیوترهای متصل به اینترنت و همچنین با پدید آمدن وب سایت های پرمخاطب اینترنتی با بازدیدهای چند هزار نفری در طول شبانه روز، امر توزیع کاغذهای تبلیغاتی در سطح شهر برای معرفی نامزدها بسیار غیرضروری به نظر می رسد زیرا اکثر شهروندان به ویژه در نسل های جوان تر عضو شبکه های اجتماعی مختلف هستند و کسانی هم که در شبکه ها عضویت نداشته باشند می توانند از طریق حضور در محل ستادهای انتخاباتی و یا از طریق اعتماد به لیست های معرفی شده توسط هریک از جناح های سیاسی، نامزدهای مطلوب خود را شناسایی کرده و به آن ها رای بدهند.

 

در این میان در کنار فضاهای رسانه‌ای، فضاهای شهری به خصوص فضاهای عمومی بهترین مکان برای تبلیغات کاندیداها در سطح شهرها و روستا به شمار می‌رود. هرچند بر اساس قوانین انتخابات نوع و چگونگی تبلیغات برای کاندیداها معین و مشخص شده است اما تجربه برگزاری انتخابات دوره‌های گذشته همواره مۆید این مطلب بوده است که برخی از کاندیداها و تیم‌ها و هواداران آنها از قوانین تبلیغات انتخابات تخطی کرده و برای تبلیغ فرد یا گروه مورد نظر خود به حریم‌ها و فضاهای عمومی شخصی تجاوز کرده‌اند و دامنه تبلیغات خود را به هر جا گسترش داده‌‌اند.

 

اعضای ستادهای تبلیغاتی برخی نامزدها مشغول نصب پوسترها بر در و دیوار شهر بوده اند در پاره ای از موارد حتی از در و دیوار اماکن دولتی که به لحاظ قانونی ممنوعیت نصب هر گونه تبلیغات را دارند، بی تفاوت نگذشته و پوسترهای رنگارنگ تبلیغاتی را در همه جا چسبانده اند.

 

البته شهرداری در نقاط مشخص و پر رفت و آمد شهر از جمله سر چهارراه ها، دور میادین، در طول بعضی خیابان های اصلی و … مکان هایی را برای نصب تبلیغات کاندیداها در نظر گرفته است، اما ظاهرا هواداران بعضی نامزدها تمایلی به رعایت پاکیزگی شهر ندارند و حتی در محل هایی که برای نصب تبلیغات در نظر گرفته شده است، باز حجم زیادی از پوسترها را به در و دیوار و سایر مکان های متفرقه همجوار چسبانده اند .

 

بعضی دیگر از توزیع کنندگان اعلامیه های انتخاباتی با اینکه می خواهند قوانین را رعایت کنند اما وقتی می بینند هواداران سایر نامزدها رعایت نمی کنند، آن ها نیز رعایت کردن را بی فایده می بینند و به سرعت شهر غرق در کاغذهای تبلیغاتی می شود.

 

رفتگران شهرداری با وجود خستگی کاغذهای تبلیغاتی را که روی زمین ریخته شده را جمع آوری و در داخل کیسه بزرگی می ریزند.

 

در مدت یک هفته ای که طرفداران هر نامزدی برای نصب پوستر اصرار و تلاش بیشتری می کردند روز بروز شهر بندرعباس زیبائی و تمیزی خود را از دست می داد و  هیچ کدام از کاندیدها  نیز توجهی  نکردند که پوسترهایی نصب شده در محل های غیر مجاز جز زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی و نازیبایی چهره شهر نیست.

 

با اینکه هر یک از نمایندگان اجازه داشتند پوسترهایی به اندازه استاندارد چاپ و در جاهای بخصوص نصب کنند ولی متاسفانه با بی اهمیتی به این موضوع مهم سال ها طول خواهد کشید تا آثار مواد به کار برده شده بر روی دیوارهای شهر پاک شود. متاسفانه در شهر بندرعباس در مقایسه با شهرهای دیگر پوسترهای تبلیغاتی درست در جاهایی نصب می شود که قانون منع کرده است و این کار شهروندان را به تعجب وا داشته است.

 

گاه پیش می‌آید که تخلف و تخطی از قوانین تبلیغات آنچنان افزایش می‌یابد که هواداران با تبلیغات خود و شیوه‌های نامناسب به گونه‌ای اقدام به رقابت تبلیغاتی می‌کنند که عملاً می‌توان گفت این افراد تبلیغ روی اعصاب مردم را نشانه گرفته‌اند.

 

فصل بهار نزدیک است و همه مردم با تمیز کردن خانه و کاشانه خود به استقبال سال جدید می روند و بدون شک داشتن منزل تمیز در گرو داشتن محیط و شهر تمیز است و هر شهروندی وظیفه دارد در تحقق این امر کمک کند.

 

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=285090
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,794 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی