ساخت اولین کشتی یخچال دار کشور در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛اله مراد عفیفی پور،  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه همه مراحل ساخت اولین شناور یخچال دار کشور (پشتیبانی ماهیگیری ) به دست متخصصان ایرانی ساخته  و کلیه فرآیند تولید و به آب اندازی این شناور در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) انجام شده اظهار کرد: گواهینامه موقت به منظور نظارت بر مراحل ساخت، صادر و این شناور تحت نظارت موسسه (رده بندی ایرانیان ) و نیز نظارت عالی کارشناسان اداره مرکزی بازرسی و ثبت شناوران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ساخته و با موفقیت به آب اندازی شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به نوع کاربری این کشتی یخچال دار تصریح کرد: شناور مذکور وظیفه حمل کالای یخچالی و پشتیبانی از شناورهای صیادی، جمع آوری و نگهداری ماهی همچنین رساندن آب شیرین و ملزومات به شناورهای صیادی دیگر را برعهده دارد.

وی افزود: در حال حاضر این شناور درمرحله انجام تست های دریانوردی و تعادلی قراردارد با توجه به نتایج حاصله پیش بینی می شود گواهینامه ثبتی را تا قبل از ورود به سال جدید اخذ کند.

عفيفي پور ظرفیت انبارهای ماهی این شناور را 900 متر مکعب و ظرفیت تونل انجماد آن را 100مترمکعب اعلام کرد و گفت: این شناور یخچال دار که پارس صدف (1)  نام دارد از مخازن سوختی500 تنی برخوردار و قابلیت حمل و نگهداری 350 تن آب شیرین را در مخازن تعبیه شده داراست.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی گفت: دو دستگاه موتور یک هزار و 200 کیلو وات کار رانش شناور پارس صدف یک را انجام می دهند همچنین این شناور به سه دستگاه ژنراتور 610 کیلو واتی و یک دستگاه ژنراتور اضطراری نیز مجهز است.

گفتنی است استان هرمزگان با برخورداری از 30 کارخانجات کشتی سازی و لنج سازی رتبه نخست را در بین استان های ساحلی به خود اختصاص داده و به عنوان قطب صنعت ساخت و تعمیر انواع شناور در کشور معرفی شده است.

انتهای پیام/