زیربنای شخصیت انسان در کودکی شکل می گیرد
+ پ -
زیربنای شخصیت انسان در کودکی شکل می گیرد
کارشناس نهاد کتابخانه های عمومی کشور:

زیربنای شخصیت انسان در کودکی شکل می گیرد

کتاب، ابزار مهمی برای افزایش سطح آگاهی و شناخت به شمار می رود کتاب مناسب می تواند انسان را به معرفت برساند و از اتلاف وقت و کور شدن دریچه های علم و دانش جلوگیری کند تا جایی که کتاب مهم ترین عامل برای رشد ، پویایی و تعالی جامعه به شمار می رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده ؛ کتاب خواندن نقش اساسی در زندگی کودکان ، نوجوانان و حتی بزرگسالان دارد ، موضوع مهم و غیر قابل انکار است که اهمیت آن روز به روز بیشتر می شود و ضرورت فراهم ساختن بستر مناسب برای دست یابی به آن را افزون می سازد.

 

کتاب ،ابزار مهمی برای افزایش سطح آگاهی و شناخت به شمار می رود کتاب مناسب می تواند انسان را به معرفت برساند و از اتلاف وقت و کور شدن دریچه های علم و دانش جلوگیری کند تا جایی که کتاب مهم ترین عامل برای رشد ، پویایی و تعالی جامعه به شمار می رود.

 

کتاب خوب می تواند مسیر ترقی و پیشرفت را که مقدمه سعادت و خوشبختی است به ما نشان دهد و به همین دلیل مطالعه کتاب باید از سنین پایین صورت گیرد تا فرهنگ کتابخوانی در کودکان و نوجوانان شکل بگیرد.

 

مهم ترین هدف تاکید بر کتاب و کتابخوانی ، کسب آگاهی و روشن نگه داشتن چراغ علم و دانش است چنانچه اگر کودک از همان سنین پایین به مطالعه ترغیب شود تاثیر آن بیشتر و علاقه او به این مهم پایدارخواهد بود.

 

متخصصان معتقدند زیربنای شخصیت انسان در سال های کودکی پایه گذاری می شود و آنچه فرد در این سنین می آموزد تاثیرعمیقی بر آینده زندگی او خواهد گذاشت.

 

انسان برای زندگی مطلوب به بینش و آگاهی نیاز دارد بنابراین آموخته های دوران کودکی و نوجوانی مقدمه ای برای زندگی آینده است این جاست که اهمیت قرار دادن منابع مطالعاتی مفید در دسترس کودک و نوجوان بیشتر جلوه گر می شود و این وظیفه والدین و مربیان آموزشی است که پرورش و تقویت روحیه اخلاقی و علمی کودکان و نوجوانان تحت اختیار آنان است .

 

کتاب خوب به کودک و نوجوانان امکان می دهد تا درک درستی در مورد مسائل مختلف کسب کند و راه رشد و شکوفایی را برخود هموار سازد.

 

مطالعه منابع درسی بسیار مهم است ولی مطالعه منابع غیر درسی ، البته اگر انتخاب درستی صورت گیرد ، نیز از اهمیت زیادی برخوردار است در واقع مطالعه منابع غیر درسی باعث فعال ماندن ذهن نوجوانان می شود و حتی به یادگیری بیشتر کتابهای درسی کمک می کند ؛چون ذهن او برای یادگیری فعال تر شده و آگاهی او افزون تر می گردد.

 

کودکی که از سنین پایین به مطالعه تشویق شود و در دوران نوجوانی هم دست از مطالعه برنمی دارد متنفکری روشن بین خواهد شد و کتاب به عنوان یکی از با اهمیت ترین ابزار انتقال معلومات علاوه برافزایش سطح آگاهی باعث آرامش روح و روان انسان می شود.

 

نخستین رفتارهای کودک با کتاب شکل می گیرد

زینب ابراهیمی، کارشناس نهاد کتابخانه های عمومی کشور در گفتگو با فرهنگ کده با بیان اینکه نخستین رفتارهای کودک با کتاب شکل می گیرد، گفت: کودکان در برابر کتاب عکس العمل های متفاوتی دارند، کودکی ساکت می نشیند تا شما برایش کتاب بخوانید کودک دیگر مرتب جابه جا می شود اما در همان حال نیز مشتاق شنیدن است.

وی بیان کرد: یاددهی به کودک منوط به سن و شرایط خاصی نیست لذا والدین برای ارتباط برقرار کردن با کودک و آموزش به آنها نباید منتظر بمانند تا کودک شروع به سخن گفتن کند و یا در حالت ثابت بنشیند از این رو والدین به ویژه مادر می تواند یادگیری را از دوران جنینی آغاز کنند.

ابراهیمی ادامه داد: جنین می تواند صدای خارج از فضای رحم به ویژه مادر را بشنود و به همین دلیل او با تکان خوردن و لگد زدن به صداهای محیط بیرونی عکس العمل نشان می دهد.

کارشناس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، رفتارهای اولیه کودکان درباره خواندن شامل ارتباط فیزیکی ، ارتباط از طریق نگاه کردن و شناختن ، درک تصاویر و داستان و رفتارهای داستان خوانی عنوان کرد و گفت: ارتباط های فیزیکی با کتاب مثل ورق زدن است و خیره شدن به تصاویر کتاب یا خندیدن به تصویر مورد علاقه خود در کتاب یکی از رفتارهایی است که با چگونگی توجه بچه ها با کتاب ها ارتباط دارند.

وی اضافه کرد: اشاره کردن به تصاویر اشیای آشنا،یکی از رفتارهایی است که بیانگر درک کودک نسبت به تصاویر کتاب می باشد و کودک از ۲ سالگی با برخورد منظم با کتاب و بازی کردن با آن ، می تواند با درون مایه کتاب ارتباط برقرار کند و به آنها اشاره کند.

 

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff