تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 386036
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۴| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

زن ، تحجر گرایی و تجدد مابی

زن به جهت تفاوتی که بر اساس خلقت بدیع و حکیمانه خداوند متعال با جنس مرد دارد ، پیوسته موضوع بحث ادیان الهی ، حکما و فلاسفه ، ادیبان ، شاعران ، روانشناسان و جامعه شناسان بوده است این گوهر آفرینش به علت نقش حساس همسری و مادری از یک سو و نیز به سبب محرومیت ها ، تبعیض ها و تفاوت ها از سوی دیگر ، در طول تاریخ در سویه نگاه افراط و تفریط قرار داشته است .

زن ، تحجر گرایی و تجدد مابی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛شخصیت زن به جهت تفاوتی که بر اساس خلقت بدیع و حکیمانه خداوند متعال با جنس مرد دارد ، پیوسته موضوع بحث ادیان الهی ، حکما و فلاسفه ، ادیبان ، شاعران ، روانشناسان و جامعه شناسان بوده است این گوهر آفرینش به علت نقش حساس همسری و مادری از یک سو و نیز به سبب محرومیت ها ، تبعیض ها و تفاوت ها از سوی دیگر ، در طول تاریخ در سویه نگاه افراط و تفریط قرار داشته است . تجددمآبی افراطی و تحجر گرایی دو چهره بارز عدم تعادل در برخورد با پدیده های اجتماعی اند .

برخی چنان شیفته شرایط جدید اجتماعی و فرهنگی و مبهوت پیشرفت های فنی و اقتصادی دنیای جدید شده اند که می پندارند برای ارتقا و تعالی در عصر جدید چاره ای جز دست شستن از ارزش های دینی و انسانی و تجدید نظر اساسی در اصول خود و همسو شدن با الگوهای مدرن نیست .

در مقابل تحجرگرایان نیز چشم خود را یکسره بر همه تحولات اجتماعی بسته اند و می پندارند دین مجموعه ای از اصول و فروع خشک و انعطاف ناپذیر است که هیچ مسئولیتی برای پاسخ گویی به نیازهای جدید ندارد .

تجددمآبان ، به دلیل شیفتگی به فرهنگ و تمدن مغرب زمین ، دین و نمادهای آن را به شرطی می پذیرند که در صورت و سیرت با شاخصه های فرهنگ غربی هم خوانی داشته باشد. آنان در در مقایسه آموزه های دینی با مولفه های فرهنگ غربی در موارد بسیاری به تاویل و تفسیر به رای آیات و روایات می پردازند و می خواهند با هر دست آویزی خود را از بند تعبد و تقید به احکام و تکالیف دینی برهانند.

در واقع، تجددمآبی آفتی است که بنیادهای تفکر و عقیده دینی را از درون می پوساند و در نهایت چیزی جز پوسته ای نازک از دین باقی نمی گذارد .

از سوی دیگر تحجر گرایی نیز آفتی است که نهال بالنده اندیشه دینی را به باد خزان گرفته و قدرت پویایی و رشد را ازآن می گیرد .

موضوع زنان ، هم چون هر مساله دینی دیگری باید به دور از هرگونه افراط و تفریط ( تجدد و تجر) ارزیابی شود.با کمال تاسف ، زن در نگاه ابزاری غرب ، به کالایی هرزه و تبلیغی در خدمت سرمایه داران بزرگ تبدیل شده ، و در نتیجه مکانت و شخصیتش از بین رفته است و البته جامعه کنونی ما هم کم از غرب و مسیری که غرب پیموده است ندارد و ادامه این مسیر که در واقعه گام نهادن در همان مسیری است که غرب سال ها پیش پیموده است نتیجه ای جز تبدیل شدن ایران اسلامی به یک ایران غربی ندارد. و نهایت این مسیر برای ایران اسلامی همان انحطاط و فروپاشیدگی خانوادگی است که امروز در غرب شاهد آن هستیم .

امروز دیگر در غرب مفهوم خانواده مفهومی کاملا ناملوس و غریب است و ما هم امروز داریم همان مسیر را ادامه میدهیم و این نتیجه از بین بردن و نابودی محور و کانون خانواده و عنصر قوام بخش به جامعه یعنی زن و به قول پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد صلی الله علیه ریحانه است .

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=386036
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,106 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی