زنان پایه های استوار جامعه را تشکیل می دهند/چتر حمایتی قانون از زنان در ایران
+ پ -
زنان پایه های استوار جامعه را تشکیل می دهند/چتر حمایتی قانون از زنان در ایران

یک کار شناس حقوق خانواده در کیش معتقد است زنان، در هر جامعه ای که باشند پایه های استواری آن جامعه را تشکیل می دهند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛احمد رئیسی کارشناس حقوق خانواده و وکیل دادگستری در گفتگو با خبرنگار کیش پرس، در رابطه با جایگاه زن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبین نهادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ایران براساس اصول و ضوابط اسلامی است که انعکاس خواست قلبی امت اسلامی می باشد.

 

 

وی افزود: در قانون اساسی نیروی زن که در نظام طاغوتی در خدمت استثمار همه جانبه خارجی بود هویت اصلی و حقوق انسان خود را باز می یابد و در این بازیابی طبیعی است که زنان به دلیل ستم بیشتری که از قل متحمل شده اند ضرورت استیقای حقوق آنان بیشتر خواهد بود.

 

 

این کارشناس حقوق خانواده با بیان اینکه خانواده واحد بنیادین جامعه و کانون اصلی رشد و تعالی اسنان است اظهار کرد: توافق عقیدتی و آرمانی در تشکیل خانواده که زمینه ساز اصلی حرکت تکاملی و رشد یابنده انسان است اصل اساسی بوده و فراهم کردن امکانات جهت دست یابی به این مقصود از وظایف حکومت اسالمی است.

 

 

وی ادامه داد: در چنین نگاهی زن از حالت ابزار که در خدمت اشاعه مصرف زدگی و استثمار خواهد بود خارج شده و ضمن یافتن جایگاه ویژه و پر ارج مادری در پرورش انسان های مکتبی پیش آهنگ بوده و همرزم مردان در میادین زندگی خواهد بود و در نتیجه پذیرای مسئولیتی خطیر و در دیدگاه اسلامی از ارزش و کرامتی والاتر برخوردار خواهد بود.

 

 

دین اسلام به تمامی سئونات زندگی انسان توجه کرده است

رئیسی با اشاره به اصل دهم قانون اساسی تاکید کرد: همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی ها باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط زن ومرد و فرزندان بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد. چرا که دین اسلام جامع و کامل بوده و هیچ یک از ابعاد، تکالیف، حقوق و نیازمندی های بشر و جامعه بشری را بی پاسخ رها نکرده است.

 

 

وی همچنین با یادآوری اصل بیستم قانون اساسی بیان کرد: همه افراد اعم از زن و مرد بطور یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

 

 

به گفته این کارشناس، در اصل ۲۱ قانون اساسی که معطوف به حقوق زن است دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید.

 

 

وی در ادامه بیان کرد: ایجاد زمینه های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی سرلوحه وظایف دولت است. حمایت از مادران به ویژه در دوران بارداری و حضانت فرزند و پشتیبانی از کودکان بی سرپرست وظیقه دیگری است که به دوش دولت گذاشته شده است.

 

 

رئیسی به دیگر وظایف دولت نسبت به زنان اشاره کرد و گفت: ایجاد دادگاه صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده، بیمه خاص برای زنان سالخورده و بی سرپرست و زنان بیوه از سوی دولت، تامین حقوق مادی زن بنابر  اصل ۲۱ قانون اساسی با توجه به ابعاد عاطفی و احساسی و معنوی زن از مواردی است که در قانون اساسی مورد تاکید بوده است.

 

 

منشور حقوق و مسئولیت های زنان در ایران

وی تاکید کرد: با توجه به جایگاه زن در قانون اساسی، شورای انقلاب فرهنگی، به پیشنهاد شورای فرهنگی اجتماعی زنان در سال ۱۳۸۳ منشور حقوق و مسئولیت های زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران را تصویب کرد که این منشور با الهام از شریعت معتدل و جامع اسلام و مبتنی بر قانون اساسی و اندیشه های والای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) تدوین گردید و در سال ۱۳۸۵ تحت عنوان قانون حمایت از حقوق و مسئولیت های زنان در عرصه های داخلی و بین المللی در مجلس تصویب و به تایید شورای نگهبان قانون اساسی رسید.

 

 

این وکیل دادگستری تصریح کرد: این منشور می تواند مبنای معرفی و تبیین جایگاه زن در نظام جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی نیز قرار گیرد.

 

 

وی ادامه داد: مبنای اساسی منشور بر این اعتقاد استوار است که در اسلام، زن و مرد در فطرت و سرشت، هدف خلقت و برخورداری از استعدادها و امکانات، امکان کسب ارزشها و پاداش جزای اعمال فارغ از جنسیت در برابر خداوند یکسان هستند.

 

 

حق مشارکت زنان در سیاستگذاری، قانونگذاری، مدیریت، اجرا و نظارت در امور فرهنگی به ویزه در خصوص مسائل زنان، همچنین حق تبادل اطلاعات و ارتباطات فرهنگی سازنده در ابعاد ملی وبین المللی از ویژگی های حقوق اجتماعی زنان است که این کارشناس مسائل خانواده بر آن تاکید کرد.

 

 

وی همچنین یادآور شد: حق بهرمندی از بهداشت محیط کار، حق دسترسی فاگیر و عادلانه به امکانات ورزشی و آموزشی و تفریحات سالم، حق بهره مندی زنان و دختران آسیب دیده جسمی، ذهنی، روانی و در معرض آسیب از امکانات توانبخشی مناسب و حق بهره مندی از تغذیه سالم خصوصا در دوران بارداری و شیردهی از اولویت های حقوق اجتماعی زنان مندرج در قانون جمهوری اسلامی ایران است.

 

 

رئیسی با بیان اینکه در قانون و شریعت اسلامی زنان از امکانات و فرصت های بسیاری در جامعه و کانون خانواده برخوردارند مشکلات امروزی جامعه را در اولویت اول آگاه نبودن زنان و مردان حقوق زنان دانست و اظهار کرد: بسیاری از زنان و حتی مردان در جامعه به حقوق خود و همسرانشان آگاهی ندارند و در مواردی که این آگاهی در جامعه گسترش یابد بسیار از مشکلات کم خواهد شد.

 

 

وی افزود: دین اسلام دینی جامع الشرایط است که برای تمامی مراحل زندگی انسان از لحظه انعقاد نطفه در شکم مادر تا آخرین مراحل حیات و حتی پس از مرگ برنامه ای جامع و کامل دارد.

 

 

اهمیت آموزش قوانین و حقوق شرعی به خانواده ها

این کارشناس خانواده ادامه داد: اگر آنچه باید در خانواده ها رعایت شود به آنان آموزش داده شود نه تنها مشکلات خانواده ها حل می شود بلکه بسیاری از معضلات اجتماعی که ریشه در تربیت خانوادگی افراد دارد ریشه کن خواهد شد.

 

 

وی با تبریک روز میلاد حضرت زهرا(س) به تمام بانوان ایران زمین گفت: ایران سرزمین آب و آیینه و سرزمین باورهای ناب اسلامی است که باید با آموزش زنان بیشتر و آگاهی بخشی به زنان جامعه که ریشه های استوار و ستون های محکم خانواده و جامعه هستند ریشه بسیاری از معضلات امروزی جامعه را از میان برداشت.

 

 

رئیسی خاطر نشان کرد: جامعه ایران به رغم تلاش دشمنان غربی و شرقی برای نفوذ به فرهنگ و آداب و سنن و نابودی ریشه های این فرهنگ توانسته است با آن ها به مقابله برخواسته و از داشته های خود محافظت کند و این مهم محقق نشده و نخواهد شد مگر با حمایت و صیانت زنان و مادران جامعه این فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی.

 

 

وی در رابطه با مسائل و مشکلات خانواده ها و زوجین در جزیره کیش گفت: در جزیره کیش با توجه به اینکه شرایط خاص و ویژه ای دارد می توان گفت مشکلات نیز به نوعی متفاوت با سرزمین اصلی است.

 

 

مشکلات خانوادگی در کیش

این کارشناس مسائل حقوقی افزود: در سرزمین اصلی بسیاری از مشکلات به مسائل مالی خانواده ها و اعتیاد برمی گردد که در کیش وضعیت کمی متفاوت است.

 

 

وی رده سنی زوجین که دچار اختلافات خانوادگی می شوند را نیز متفاوت دانست و گفت: در سرزمین اصلی معمولا خانم های متولد دهه ۶۰ و ۷۰ بیشترین مراجعین را تشکیل می دهند اما در کیش خانواده هایی با سابقه بالاتر زندگی بیشتر مراجعه می کنند که در مواردی با مشاوره به سوی خانواده باز می گردند و برخی موارد نیز به جدایی می انجامد.

 

 

رئیسی با بیان اینکه ارائه آمار باید از سوی مراجع قانونی صورت بگیرد افزود: جزیره کیش جمعیت شناوری دارد که بسیاری از آنان تنها برای مدت زمانی برای کسب درآمد به این جزیره سفر می کنند و برخی نیز به دلیل دوری از مشکلات سرزمین اصلی کیش را به عنوان محل زندگی انتخاب می کنند که در هر صورت آمارهای طلاق و ازدواج این افراد اگر در جزیره کیش هم ثبت نمی توان گفت که مشکلاتشان هم مربوط به کیش و یا زندگی در این بخش از کشور ایران اسلامی است.

 

 

وی ادامه داد: بسیاری از مشکلات خانواده ها در جزیره کیش و همچنین سرزمین اصلی همانگونه که قبلا نیز گفته شد آگاهی نداشتن از حقوق مادی، عاطفی و قانونی همسران نسبت به یکدیگر است.

 

 

به گفته این کارشناس مسائل خانواده استفاده از مشاوره  کارشناسان روانشناسی و حقوقی خانواده می تواند راهکاری بسیار مناسب برای افراد باشد تا به هنگام بروز و ظهور مشکلات خانوادگی به سادگی مسائل خود را با آنان در میان گذاشته و با استفاده از توانمندی و آگاهی آنان بر مشکلات غلبه کنند.

 

 

وی تاکید کرد: اسلام طلاق را به عنوان آخرین راهکار و منفورترین حلال بیان کرده است.

 

 

آموزش مسائل اساسی زندگی و حقوق اسلامی به دختران و پسران در خانواده و مدرسه همچنین پیش از ازدواج و استفاده از مشاوره های قبل از ازدواج و زمان بروز مشکلات از راهکارهای پیشنهادی این کارشناس مسائل خانواده و حقوقی است.

 

 

زنان چه در جامعه اسلامی ایران و چه در دیگر جوامع همواره توانسته اند بار بسیاری از مشکلات جامعه را به دوش بکشند. آنان در بسیاری موارد توانسته اند برای فرزندان خود هم نقش مادر را داشته باشند و هم پدری کنند در حالیکه کمتر مردی توانسته است این بار را به دوش بکشد.

 

 

به فرموده قرآن کریم، خداوند مردان و زنان را مایه آرامش یکدیگر قرار داده است و زنان در اسلام به ریحانه تشبیه شده اند به گلی بسیار خوشبو که رایحه بهشتی آن می تواند حریم زندگی خانوادگی را عطرآگین کرده و آرامش و آسایش را برای ساکنان آن به همراه داشته باشد.

 

 

عطوفت ومهربانی زنان در کنار سختی و صلابت مردانه است که می تواند آینده ای زیبا و پر شکوه را برای هر جامعه و خانواده ای به ارمغان آورد پس بکوشیم تا از منیت ها کاسته و با یکی شدن و آگاهی از خطراتی که کانون و ماهیت اصلی خانواده ها را در معرض تهدید و فروپاشی قرار می دهد برای خود و فرزندان و جامعه استواری و پایداری به ارمغان آوریم.

 

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff