رکورد کمترین قیمت نفت اوپک برای سومین بار در 17 روز گذشته شکست
+ پ -
رکورد کمترین قیمت نفت اوپک برای سومین بار در ۱۷ روز گذشته شکست

نفت اوپک رکورد کمترین قیمت خود در چند سال اخیر را بار دیگر شکست و به ۳۷٫۸۹ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه۱۲  آذر ماه، با ۵۷ سنت کاهش نسبت به روز پیش از آن، ۳۷٫۸۹ دلار در هر بشکه فروخته شد.

به این ترتیب رکورد کمترین قیمت سبد نفتی اوپک طی سال های اخیر، در ۱۷ روز گذشته برای سومین بار شکست. سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه ۳۸٫۴۶  فروخته شده بود.

کمترین رقمی که در سال جاری برای نفت اوپک به ثبت رسیده بود به ۲۷ آبان ماه باز می گردد که قیمت این نوع نفت به ۳۸٫۰۴ دلار در هر بشکه افت کرده بود. این قیمت رکورد جدیدی در کمترین قیمت این نوع نفت طی سال های اخیر به شمار می رفت. پیش از این نیز در ۲۵ آبان سبد نفتی اوپک قیمت ۳۸٫۱۸ دلار را برای نخستین بار طی چند سال اخیر ثبت کرده بود.

روز پنج شنبه کشورهای عضو اوپک پیش از نشست رسمی این سازمان در روز جمعه، نشست غیررسمی تشکیل دادند تا در مورد سیاست تولید این سازمان تصمیم بگیرند اما نتوانستند بر اختلافات خود فائق آیند. این کشورها روز جمعه در نشست رسمی سازمان کشورهای صادرکننده نفت، سقف تولید این سازمان را حفظ و با عضویت اندونزی موافقت کردند.

بازارهای جهانی بلافاصله پس از اعلام نتیجه نشست اوپک به تصمیم این سازمان واکنش نشان دادند و قیمت نفت ۱٫۵۰ دلار سقوط کرد و در پایان معاملات دیروز، نفت برنت با قیمت ۴۳ دلار و نفت خام آمریکا با قیمت ۴۰٫۱۴ دلار در هر بشکه فروخته شد.

بر اساس جدول اوپک، کمترین قیمتی که برای سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۴ به ثبت رسید ۵۲ دلار در هر بشکه بوده است. بیشترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی روز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه (۶ می) به قیمت ۶۴٫۹۶ دلار رقم خورده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff