رویترز: داعش در عراق از گاز خردل استفاده کرده است
+ پ -
رویترز: داعش در عراق از گاز خردل استفاده کرده است

خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی در سازمان منع تسلیحات شیمیایی نوشته است که آزمایش‌های صورت گرفته، استفاده داعش از گاز خردل در حمله به مناطق کردنشین عراق را تائید کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک نوشته است که آزمایش‌های شیمیایی صورت گرفته توسط سازمان ملل نشان می‌دهد که گروه تروریستی داعش سال گذشته میلادی در حمله به مواضع کردهای عراق از گاز خردل استفاده کرده است.

بنا بر این گزارش، یک منبع در سازمان منع تسلیحات شیمیایی سازمان ملل تائید کرده است که نتیجه آزمایش‌های صورت گرفته بر نمونه‌هایی که پس از مسمویت حدود ۳۵ نفر از پیشمرگه‌ها از این مناطق برداشته شده، مثبت بوده و استفاده از گاز خردل را تائید کرده است.

طبق این گزارش، سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) مشخص نکرده است که چه کسی از این عامل شیمیایی استفاده کرده است اما این دیپلمات مذکور که خواست نامش فاش نشود می‌گوید که نتایج بررسی‌ها تأیید می‌کند که این تسلیحات شیمیایی توسط پیکارجویان داعش مورد استفاده قرار گرفته است.

رویترز گزارش کرد که این نمونه‌ها از سربازانی گرفته شده است که در حین مبارزه با داعش در جنوب غربی اربیل، مسموم شدند.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی پیش از این در ماه اکتبر نتیجه‌گیری کرده بود که گاز خردل در سال گذشته در همسایگی سوریه مورد استفاده قرار گرفته بود. داعش در قلمرو تحت کنترل خود در عراق و سوریه اعلام «خلیفه» کرده است و سرحد و مرزی را به رسمیت نمی‌شناسد.

کارشناسان معتقدند که گاز خردل یا از یک ذخایر شیمیایی اعلام نشده در سوریه نشأت گرفته است یا اینکه شبه‌نظامیان به یک دانش پایه‌ای درباره چگونگی تولید این گاز و راه‌اندازی یک حمله شیمیایی با موشک یا خمپاره دسترسی پیدا کردند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff