تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز تبلیغات

سیاسی
کد خبر : 479224
تاریخ انتشار:شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۸:۱۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
دبیر جشنواره آسمان هشتم در میناب:

روستای کردر رضوی برای دوازدهمین سال پیاپی میزبان جشنواره امام رضا (ع) می شود

دبیر جشنواره آسمان هشتم در روستای کردر رضوی میناب از برگزاری جشنواره امام رضا (ع) برای دوازدهمین سال پیاپی در روستای کردر رضوی شهرستان میناب خبر داد.

روستای کردر رضوی برای دوازدهمین سال پیاپی میزبان جشنواره امام رضا (ع) می شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده؛ روستای کردر رضوی در شهرستان میناب استان هرمزگان که به نام مبارک امام رضا علیه السلام مزین است برای دوازدهمین دوره متوالی همزمان با دهه کرامت میزبان جشنواره آسمان هشتم است.

ابراهیم ذاکری دبیر دوازدهمین جشنواره آسمان هشتم و بنیانگذار جشن های رضوی در میناب است که در خصوص جشنواره آسمان هشتم و برنامه هفته دهه کرامت گفتگویی با او داشتیم که سمع و نظر شما می رسانیم.

ضمن توضیح درباره جشنواره آسمان هشتم بفرمایید که جشنواره چندمین دوره است؟

جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم از سال ۸۶ با ایده های جوانان هئیتی و مسجدی خود روستا که به صورت خودخوش و مردمی آغاز به کار کرد که در ۲۶ رشته مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی و بالغ سه هزار نفر جوانان و نوجوانان خود روستا و روستاهای شهرستان میناب و استان مشارکت دارند.
جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم بعد از گذشت شش سال از آغاز به کار آن در رشته سرود رضوی به جشنواره سرود رضوی ملی که به صورت جشنواره سرود روستاها و کانون های مساجد کشور به صورت کشوری از سال ۹۰ تا سال ۹۳ جشنواره در روستای کردر رضوی با تمام امکانات روستایی برگزار شد.
مثلا محل اسکان در روستا با توجه به اینکه هتل و مهمان سرای در وجود ندارد از خانه های مردم روستا جهت اسکان مهمانان این جشنوراه استفاده میشد و با پذیرایی محلی و غذاهای محلی و با استقبال بی نظیر مردم مراسم آن آغاز میشد و مردم با یک نظم خاصی به محل برگزاری حضور پیدا می کنند.
این جشنواره هر ساله باشکوه هر تمام تر برگزار می شوذ و حتی مورد تایید مسئولان کشوری و استانی واقع شده و به گفته خود مسئولان و این برای نخستین بار است که یک جشنواره ملی در یک روستا و آن هم با کیفیت بی نظیر هر ساله در حال برگزاری ست و امسال برای دوازدهمین سال پیاپی روستای کردر رضوی میزبان جشنواره امام رضا (ع)است.
این کار فرهنگی و هنری با همت جوانان و مردم روستای کردر رضوی که بزرگ، کوچک و زن و مرد شبانه روز تلاش و فعالیت کردند که این جشنواره به سرانجام رسید و یک کار خوب در سه سال پیاپی برگزار شد.

برکات جشنواره طی این سالها برگزاری چه بوده است؟

جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم برکات بسیار زیادی دارد و یک کار تیمی و مذهبی اگر در سطح پایین هم باشد برکات فراوانی از لحاظ معنوی و مادی دارد و کارهایی که طی این چند سال انجام شده احداث یک مدرسه ابتدایی و افزایش فضای حسینیه روستا که با همت مسئولان توانستیم حسینیه این روستا را وسیع تر کنیم که برنامه های فرهنگی و هنری در آن برگزار شود.

برکات معنوی این جشنواره هم می توان به جمع صمیمی اهالی این روستا اشاره کرد که بانوان روستا با یک پوشش مناسب در مراسمات دینی، فرهنگی و مذهبی شرکت می کنند و همواره جوانان این روستا در همه زمینه ها در مراسمات حضور فعال دارند که این خود می تواند از برکات معنوی جشنواره باشد.

 هدف از بر‌گزاری جشنواره و جشنواره چه میزان به اهداف خودش رسیده است؟

هدف ما از بر‌گزاری این جشنواره این است که هم آحاد مردم به ویژه نوجوانان و جوانان شناخت بیشتری به ائمه معصومین،امام رضا(ع) و حضرت معصومه (س) و برنامه های دینی و مذهبی پیدا کنند.

شناسایی استعدادهای درخشان جوانان و نوجوانان در مسابقات این جشنوراه  از دیگر اهداف ما در این جشنوراه است و در کل برگزاری برنامه های دینی و مذهبی در قالب یک برنامه هنری و فرهنگی در نظر گرفت شده  است.

اتحاد و همبستگی مردم در روستا می تواند از دیگر اهداف برگزاری جشنواره باشد چرا که وقتی این چنین کارها فرهنگی در سطح روستا انجام می شود و مردم پای کار می آیند و دل ها بهم نزدیک و همکاری و همفکری بیشتری صورت گرفته و در نهایت یک جمع صمیمی ایجاد می شود.

 تعداد شرکت کنندگان هرساله در جشنواره چه تعداد است؟

از ابتدای سال ۸۶ تقریبا با حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر شرکت کننده این جشنواره کار خود را آغاز کرد و نزدیک به سه هزار جوان و نوجوان در این مسابقات به صورت مستقیم شرکت می کردند.

جشنواره در چند بخش و چند رشته برگزار می شود

اصل برنامه جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم در دو بخش خلاصه شده که یک بخش مسابقات و بخش دیگری بخش ویژه است و در بخش مسابقات هم خانم ها و هم آقایون حضور دارند که بخش مسابقات باز به دو قسمت تقسیم می شود که بخش فرهنگی و هنری را شامل می شود .

در بخش ورزشی امسال مسابقات فوتسال، والیبال، دومیدانی، تیر اندازی، دوچرخه سواری، بازی بومی و محلی با عنوان توپ حباب که این بازی بومی از قدیم بوده که جوانان در این بخش به رقابت می پردازند.

بخش مسابقات فرهنگی و هنری شامل حفظ ۵ جزء قرآن مجید ، قرائت قرآن، حفظ چهل حدیث رضوی، اذان و مسابقه سرود رضوی است که امسال مسابقات در ۱۱ رشته برگزار می شود اما در گذشته در ۲۶ رشته مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی برگزار می کردیم و با توجه عدم حمایت مالی مسئولان ما با کمبود اعتبارات و مشکلات مالی روبه رو شدیم که از ۲۶ رشته به ۱۱ رشته تغییر داده شد.

افتتاحیه جشنواره بخش ویژه ما است و همایش دختران با توجه به میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) ما دو برنامه ویژه در سطح شهرستان میناب و بخش بندزرک و دو برنامه با حضور دختران برگزار می شود.

همایش رضوی و هشت جشن در هشت روستا و برنامه های ویژه  این جشنواره است که این جشن ها در روستاها به نیت امام هشتم و با نام کاروان آسمان هشتم برگزار می کنیم که با حضور خدام آستان حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) و گروه های هنری که خود جشنواره دارد که نه تنها در سطح میناب بلکه در حوزه شرق استان شهرستان سیریک و جاسک هم امسال برگزار می شود.

چشم انداز جشنواره چه است؟ به کجا قرار است برسد؟

جشم انداز این جشنواره هدایت نوجوانان و جوانان به سمت ولایت است که بیشتر باید این کار در آینده صورت بگیرد و از طرف دیگر بالا بردن اعتقادات مردم و جوانان در زمینه دینی و مذهبی و گسترش فرهنگ منور رضوی نه اینکه در سطح شهرستان میناب بلکه در سطح استان پیگیر هستیم که در آینده جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم به صورت کشوری برگزار شود.

علت نامگذاری روستای کردر به نام رضوی چیست؟

با توجه به اینکه روستا در مسیر فرهنگ منور رضوی از سال ۸۶ شروع به کار کرده با حضور گسترده آحاد مختلف مردم و با یک حضور ستودنی در جشنواره مشارکت و شرکت می کنند و مسئولان کشوری هم حضور پیدا  می کنند و آن حضور پررنگ و باشکوه مردم را دیدند گفتند این روستا بایستی به امام رضا(ع) لقب پیدا کند و در نهایت  به نام کردر رضوی این روستا لقب گرفت.

نقش مردم کردر در برپایی این جشنواره طی این سال ها چطور بوده است؟

مردم نقش بسزایی در جشنواره فرهنگی، هنری و ورزشی آسمان هشتم دارند و از چندماه قبل برنامه ها و جلسات و برنامه ریزی ها شروع می شود و آحاد مختلف مردم نوجوانان و جوانان و نونهالان و زن و مرد مشارکت می کنند و حضور پررنگ و نقش بسیار مهمی دارند و اگر حضور مردم نبود همچین کاری اصلا انجام نمی شد.

حضور پررنگ و نقش آفرینی مردم است که این جشنواره فرهنگی و هنری با کیفیت مطلوب برگزار می شود که مورد تایید مسئولان کشوری ، استانی و شهرستانی است.

انتظار شما از مسئولان و متولیان حوزه فرهنگ چه است؟

یک روستا و آحاد مردم همه پای کار و در تلاش هستند و روستایی که هیچ امکاناتی از نظر فضای فرهنگی، ورزشی و هنری ندارد ولی با همتی که در وجود اهالی این روستا است یک کار فرهنگی بسیار بزرگی انجام می دهند که مد نظر همه مسئولان است و جای سوال است که چرا مسئولان حمایت نمی کنند که اگر مسئولان پای کار بیایند این جشنواره به نحو مطلوب تری و در نهایت نتیجه بهتری خواهد گرفت و از مسئولان انتظار می رود از لحاظ مالی و امکاناتی حمایت کنند.

چگونه می توان با فرهنگ رضوی آسیب های اجتماعی و معضلات فرهنگی جامعه را کاهش داد؟

اگر برنامه ریزی قوی و مسئولان همت کنند و پای کار بیایند می توانیم با فرهنگ رضوی و با کارهای آموزشی و برنامه های فرهنگی و هنری آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم و مردم قطعا نیاز به آموزش بیشتر دارند و باید کارهای فرهنگی و هنری بیشتری صورت بگیرد.

اگر اعتبارات برای چنین جشنواره های فرهنگی و هنری گذاشته شود و مسئولان پای کار بیایند و برنامه ریزی خوبی شود و از طرفی باید کارهای فرهنگی را در دل محلات و در روستاها و با حضور خود مردم و طرح برنامه و طرح سوال انجام داد که از این طریق می توان آسیب های اجتماعی جامعه را کاهش داد.

 اگر در پایان مطلبی مد نظر دارید بفرمایید

مسئولان قول های زیادی به اهالی این روستا دادند و امیدواریم که این وعده ها عملیاتی شود و یکی از خواسته ما این است برای این چنین جشنواره هایی فضای مناسبی در روستا وجود ندارد و از مسئولان تقاضا داریم یک مجتمع فرهنگی، هنری، ورزشی و آموزشی در این روستا احداث شود.

ما به مسئولان قول می دهیم که این منطقه به عنوان منطقه فعال فرهنگی، هنری و ورزشی در کشور مطرح شود و ما می توانیم یک بستر بسیار مناسبی را برای برنامه های فرهنگی، هنری، آموزشی و ورزشی در منطقه خودمان و استان و درنهایت کشور بتوانیم ساپورت کنیم و از آنجایی که روستای کردر رضوی و این ظرفیت و توان را دارد که این کار را به صورت کشوری انجام داده و از طرفی بتواند جوانان منطقه را به کارهای فرهنگی، هنری و ورزشی درگیر کنند.

مسئولان قول های فراوانی در جهت احداث مجتمع فرهنگی و هنری دادند اما متاسفانه تحقق پیدا نکرد و در نهایت این یک معمایی شده برای ما که همه مسئولان در مراسمات این جشنواره شرکت می کنند و این کار را تایید و تشویق می کنند و می گویند باعث افتخار منطقه است که یک روستا همچین کارهایی فرهنگی انجام می دهد اما در بحث حمایت متاسفانه ما چیزی ندیدیم و اگر واقعا یک کار خوبی صورت می گیرد چرا مسئولان حمایت نمی کنند؟

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=479224
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل