تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 351458
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

روز عرفه را از دست ندهید

از غروب شب عرفه تا غروب روز عرفه زمان بسیار بزرگی است و موقعیت بسیار خوبی است ، هم دعا کنید و هم به اعمال صالحه مشغول شوید ! این را هم بدانید که دعاهایی که می کنید اگر برای دیگران باشد چیز بیشتری نصیبتان می شود خدا کند یکی از آن کسانی که شما دعا می کنید من باشم .

روز عرفه را از دست ندهید

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از  پایگاه خبری زنان استان هرمزگان : اساتید اخلاق و بزرگان دین در اهمیت شب و روز عرفه بسیا توصیه نموده اند و با بیان فضیلت های روزعرفه به مردم سفارش کردنده اندکه این روز و aب را از دست ندهید ؛ این فرصت را که بهترین فرصت است به خصوص از ظهر تا هنگام غروب را که در روایات وارد شده از دست ندهید در این یادداشت به گوشه ای از این روز و شب پر فضیلت اشاره می کنیم .

دعا در شب عرفه مقبول و مستجاب است : در روایتی نقل شده است که شب عرفه هر دعای خیری که انسان بکند به اجابت می رسد و برای کسی که در شب عرفه اطاعت الهی را بکند و اعمال صالحه انجام دهد معادل ۱۷۰ سال اطاعت و عبادت است یعنی از نظر پاداش چنین چیزی به او داده می شود .
اعمال صالح برابر ۱۷۰ سال عبادت است : این روایت ، عظمت شب عرفه را می رساند لذا امشب را قدر بدانید ! اولین مساله ای که درباره این شب تاکید شده دعا کردن است و در روایت دارد که دعا کنید ! دعای خیر کنید ! و بدانید که این دعا ها به اجابت می رسد مقید باشید که امشب مشغول غیر عبادت نباشید ! کاری کنید که اشتغالات کنار برود تا بتوانید به سوی عبادات و صالحات بروید ! وقتی چنین معادله ای هست که عبادات امشب مانند عبادات ۱۷۰ ساله است ، خیلی انسان باید مراقبت و جدیت داشته باشد . این خیلی قابل توجه است ، چون این شب یکی از بزرگترین فرصت هایی است که داریم .

اثر دعا برای دیگران و پشت سر آنها : درباره دعا کردن هم بگویم که در روایتی از امام باقر علیه السلام آمده است که حضرت فرمودند سریعترین دعایی که به هدف اجابت می رسد ، دعایی است که یک برادر مومن برای برادر مومن دیگرش می کند و پشت سر او برایش از خدا خیر می خواهد نه در حضورش یعنی هر کس برای دیگری دعا کند به سرعت به اجابت می رسد . وقتی این شخص شروع می کند به دعا کردن برای برادر مومنش و پشت سر او ، آن فرشته ای که برای گرفتن دعاها موکل شده است جواب می دهد : بله ! و لک مثلاه ؛ یعنی این چیزی که برای برادرت خواستی برای خودت دو برابرش بر آورده شد یعنی همین که برای دیگری خیر خواستی و دعایش کردی برای خودت دو برابرش منظور و مستجاب می شود .
امشب را قدر بدانید : از غروب شب عرفه تا غروب روز عرفه زمان بسیار بزرگی است این را گفتم تا امشب که به حسب ظاهر شب عرفه است و موقعیت بسیار خوبی است ، هم دعا کنید و هم به اعمال صالحه مشغول شوید ! این را هم بدانید که دعاهایی که می کنید اگر برای دیگران باشد چیز بیشتری نصیبتان می شود خدا کند یکی از آن کسانی که شما دعا می کنید من باشم .

روز عرفه روز درخواست از خداوند : در روایتی است که از پیغمبر اکرم (ص) نقل شده است که خداوند وحی فرستاد به بعضی از پیامبرانش که این متن وحی الهی است که بر فرض که اهل هفت آسمان و تمام زمین همگی از من درخواست کنند و به هر کدام هر چه که خواستند را بدهم از خزانه حکومت و فضل الهی ذره ای کاسته نمی شود حتی مثل یک بال پشه هم از خزانه من کم نمی شود ؛ و چه طور ممکن است که از فضل الهی کاسته شود در حالی که من سر دمدار آن هستم !؟

روز امید خوشبختی برای همه : روایتی دیگری از امام زین العابدین (ع) علیه آمده که محدث قمی هم آن را در مفاتیح نقل کرده است ؛ د رآن روایت آمده است که روز عرفه بود و حضرت دیدند که سائلی دارد از مردم ، یعنی غیر خدا درخواست می کند حضرت به او فرمود : وای بر تو ! در چنین روزی از غیر خدا تقاضا و درخواست می کنی ؟ و حال آنکه امید می رود در چنین روزی فضل الهی شامل طفل هایی شود که در رحم مادر هستند امید است که اینها خوشبخت و سعادتمند شوند .

روز عرفه ، روز دعا و درخواست است : یکی از آن مقاطعی که این اسلحه بردش بیشتر است و در اجابت سرعت دارد روز عرفه است حتی تعبیر امام باقر علیه السلام این است که اصلا روز عرفه روز دعا و درخواست از خداوند است یعنی در این مقطع زمانی بخصوص سرعت اجابت دعا بیشتر است .

تنها امید جاماندگان : حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند : اگر کسی در ماه مبارک رمضان مورد مغفرت الهی قرار نگیرد غفران برای او نیست مگر آنکه عرفه را درک کند . از این روایت دو مطلب به دست می آید یکی عظمت ماه مبارک رمضان از نظر گسترش مغفرت الهی است که همه را در بر می گیرد دوم عظمت عرفه است . در ماه مبارک رمضان ، زمان مطرح است ممکن است برای عرفه هم زمان مطرح باشد یعنی روز خاص و هم مکان مورد نظر باشد که آن زمین عرفات است ولی مسلما زمان در اهمیت موضوع دخالت دارد که روز عرفه است . از لحاظ قید زمان اگر کسی در ماه مبارک رمضان مورد مغفرت الهی قرار نگرفت مسلما اگر در روز عرفه از خداوند طلب مغفرت کند مورد مغفرت الهی قرار خواهد گرفت .

فضیلت زائرین امام حسین علیه السلام در عرفه : مسئله مهم در روز عرفه زیارت امام حسین علیه السلام است که در حدیث آمده است خداوند قبل از آنکه به سرزمین عرفات نظر کند به زائرین امام حسین علیه السلام نظر می افکند و این نظر افکندن در زمان های حساس و سرنوشت ساز مانند شب قدر ، عید فطر عید قربان و عید غدیر می باشد که افضل اعمال در این زمان ها زیارت امام حسین علیه السلام است .
این روز را از دست ندهید ! هر لحظه ای از لحظات امروز برای ما گرانبها است ، بخصوص برای دعا و درخواست از خداوند این فرصت بهترین فرصت است پس این فرصت را از دست ندهید ! به خصوص از ظهر تا هنگام غروب را که در روایات وارد شده است به دوستان می خواست سفارش کنم که این چند ساعت را غنیمت بشمارید . بدانید اگر می خواهید مشکلاتتان را حل کنید که همه ما مشکلات داریم بیایید این چند ساعت را در خانه خدا بروید و از او بخواهید چه حاجت های مادی را و چه معنوی را همه را از او بخواهید . چون امروز برد دعا خیلی زیاد است . بخصوص درباره دیگران اگر دعا کنید ما در روایت داریم که خدا چند هزار برابر به شما اعطا می کند از همه شما التماس دعا داریم من را هم فراموش نکنید ودعا کنید .

انتهای خبر /

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=351458
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,526 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی