جولان شبانه دوره گردان در زباله ها/ روزگار تلخ جویندگان یک لقمه نان در میان زباله
+ پ -
جولان شبانه دوره گردان در زباله ها/ روزگار تلخ جویندگان یک لقمه نان در میان زباله

شاید بارها و بارها با افرادی که در کنار خیابان‌ها مشغول جست‌ وجوی زباله‌ها هستند روبه‌رو شده‌ایم که می‌توان گفت پدیده زباله‌گردی به معضل اجتماعی در هرمزگان تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ امروزه برخی افراد از راه جمع‌آوری پسماندهای آلی و خشک امرار معاش می‌کنند و به نوعی یک شغل کاذب دیگر در کشور پدید آمده است.

افرادی که در میان زباله‌ها به دنبال نیازهای زندگی خود هستند، ناچارند در میان زباله‌ها برای یک لقمه نان جستجو می کنند و همه بیماری های بعد از آن را به جان خریدند.

زباله یا به قول خودشان طلای کثیف را جدا می‌کنند و کمتر کسی هم به آنها توجهی نشان می‌دهد به روح شهروندان آسیب وارد می‌کند.

شاید بارها و بارها با افرادی که در کنار خیابان‌ها مشغول جست‌ وجوی زباله‌ها هستند روبه‌رو شده‌ایم و می‌توان گفت پدیده زباله‌گردی به معضل اجتماعی در استان تبدیل شده است و نهادهای مربوط باید به این موضوع توجه جدی کنند و اجازه ندهند، اوضاع از این بدتر شود.

اما آنچه که در این میان بیشتر جلب توجه می‌کند حضور برخی از این افراد در شب‌های سرد و گرم  است که با تحمل سختی به  دنبال پول برای رفع کمبود منابع زندگی شان انجام می دهند.

بندرعباس نیز از این موضوع جدا نیست و هستند افرادی که در روز روشن با وسایلی همچون سه چرخه، وانت بار و چرخ دستی مشغول جمع‌آوری این مواد هستند.

این افراد نیازمند و بیکاری هستند که برای ادامه زندگی از ناچاری به جمع‌آوری پسماند روی آورده‌اند البته ناگفته نماند برخی از معتادان نیز در جمع این عده دیده می‌شوند.

اما در این میان افرادی هم به خاطر حفظ آبرو و شخصیت و شان خانواده شباهنگام در شهر برای جمع‌آوری کارتن و ضایعات خشک می‌گردند تا دست مقابل کسی دراز نکنند.

 

رمضان کریمیان  مرد ۴۸ ساله ای است که در خیابان‌های شهربندرعباس مشغول جمع‌آوری کارتن و ضایعات است و زندگی را به سختی را سپری می‌کند در یکی از شب‌های زمستان با این شرایط  جمع آوری زباله ها هم صحبت شدیم.

وی با بیان اینکه  پیگیری هایم برای پیدا کردن کار مناسب بی نتیجه بود،اظهار کرد: در فاصله شهرهای یزد و اصفهان شهرستانی در محدوده تالاب گاوخونی زندگی می کنم و دارای ۴ فرزند هستم که دو تا از فرزندانم معلول است.

 

رمضان ادامه داد:به دلیل اعتیاد مدتی در کمپ ترک اعتیاد ایسین بودم اما پس از ترک هیچگونه حمایتی از سوی نهادها و سازمان‌ های دولتی نداشتم از سوی دیگر مدتی که خانه نبودم وسایل زندگی ام را دزدیدند و جا و مکانی برای اقامت ندارم.

 

وی تصریح کرد: روز و شب هایم را در خیابان سپری می کنم و با درآمدی ناچیزی که از بازیافت زباله در می آورم زندگی را سر می کنم اکنون نیز به دلیل نداشتن هزینه برای رفتن به شهرستان در بندرعباس ماندگار شدم.

 

 

1

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff